Nikon D780 - Filmowanie

Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.

Autor: Krzysztof Mularczyk

29 Listopad 2020
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Nikon D780 - filmowanie

W porównaniu do D750 tryb wideo jest dużo bardziej rozwinięty i bardzo wiernie przypomina swoimi możliwościami Nikona Z6. Maksymalna jakość filmowania to już nie 1080 60p a 4K UHD z klatkażem 30p.

Tryb wideo i szybkość przeostrzania podczas nagrywania

Dotykowa obsługa wyświetlacza oraz ciągły i śledzący autofokus podczas filmowania bardzo ułatwiają nagrywanie. Śledzenie wskazanego obiektu działa naprawdę dobrze, w trakcie nagrywania nie działa jednak funkcja detekcji oka, choć wykrywanie twarzy działa i spisuje się świetnie. W menu znajdziemy ponadto regulację szybkości autofokusa w 10-stopniowej skali, co pozwala dostosować płynność przeostrzania do własnych potrzeb. Regulować można również czułość śledzenia AF w 7-stopniowej skali.

Film przykładowy: 4K 24p
Film przykładowy: 4K 24p
Film przykładowy: Full HD 25p
Film przykładowy: Full HD 50p

Nie zabrakło przy tym funkcji focus peaking i zebry, oraz wejść mikrofonowego i słuchawek. Dla bardziej zaawansowanych filmowców dostępne jest 10-bitowe wyjście sygnału przez HDMI z profilami N-Log lub HLG.

Film przykładowy: 4K 25p, funkcja śledzenia obiektu
Film przykładowy: 4K 25p, funkcja śledzenia obiektu

Podobnie jak w Z6, jakość materiału wideo jest znakomita. Obraz jest płynny i kontrastowy zarówno przy pełnej jakości 4K, jak i Full HD. Szczególnie dobre wrażenie robi materiał Full HD nagrywany z szybkością 120 kl./s. Filmy w zwolnionym tempie są naprawdę efektowne, głównie ze względu na skuteczny autofokus śledzący.

Film przykładowy: Full HD 30p, slow motion
Film przykładowy: Full HD 24p, slow motion

W przeciwieństwie do Z6 nie mamy jednak stabilizowanej matrycy. Na pocieszenie możemy skorzystać z trybu cyfrowej stabilizacji obrazu, która działa całkiem dobrze, ale powoduje lekkie przycięcie kadru, rzędu 1.1x

Film przykładowy: 4K 25p, stabilizacja cyfrowa wyłączona
Film przykładowy: 4K 25p, stabilizacja cyfrowa włączona
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Do segmentu aparatów przeznaczonych dla vlogerów Canon wchodzi dużo później niż inni. Czy dzięki temu robi to lepiej niż rynkowi rywale? Możliwości najnowszych urządzeń dla twórców...
9
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy średnioformatowy kompakt ery cyfrowej otwiera zupełnie nowy segment na rynku fotografii. To jednak konstrukcja równie oryginalna, co kontrowersyjna. Czy w pogodni za wizją...
19
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Najnowszy cyfrowy Instax Wide EVO to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych aparatów natychmiastowych Fujifilm, ale też i najdroższy. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania i czy jest...
13
Powiązane artykuły