Nikon D780 - test aparatu

Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.

Autor: Krzysztof Mularczyk

29 Listopad 2020
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Zaprezentowany 6 lat temu Nikon D750, to jedna z najbardziej uniwersalnych konstrukcji. Z mocną specyfikacją i wyważoną ceną zyskał ogromną popularność. Do tego stopnia, że nadal chętnie pracuje na nim wielu zawodowców. Z upływem lat, użytkownicy zaczęli jednak pytać o jego następcę. Gdy Nikon zaprezentował modele Z6 i Z7, pojawiły się głosy, że to następcy modeli D750/D850 i rozdział zaawansowanych lustrzanek powoli się zamyka. Tymczasem na początku tego roku zaprezentowano model D780 - aparat, który z założenia ma łączyć cechy obu rozwiązań. 

Wiele jego nowych funkcji pokrywa się więc z tymi, które zadebiutowały w bezlusterkowym modelu Nikon Z6. Otrzymujemy ten sam, 24,5-megapikselowy sensor CMOS wspierany procesorem EXPEED 6 (zakres ISO 100-51200 z możliwością rozszerzenia do ISO 204800), tryb seryjny 7 lub 12 kl./s w Live View oraz możliwość rejestrowania filmów 4K z prędkością 30 kl./s w 10-bitowym profilu N-log i 120 kl./s w rozdzielczości Full HD.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Wykorzystano też ten sam hybrydowy autofokus (273 punkty AF rozmieszczone niemal w całym kadrze), dzięki któremu w trybie Live View aparat ma dorównywać mniejszemu bratu bez lustra. Do tego oczywiście wykrywanie twarzy, oka i przeostrzanie podczas filmowania. Nowością jest także migawka z czasem 1/8000 s, dotykowy 3,2-calowy ekran i port USB-C z możliwością ładowania. Słowem - D750 ma oferować zbliżone możliwości do Z6, w konwencjonalnym lustrzankowym body.

Niestety w odróżnieniu od modelu Z6 nowy Nikon D780 nie oferuje systemu stabilizacji matrycy i, co nie ucieszy zawodowców, nie daje już możliwości podłączenia pionowego battery gripa. Mimo to suma ulepszeń i nowych funkcji jest ogromna. Czy wystarczą do tego, by ta klasyczna konstrukcja odniosła sukces? Sprawdźmy!

W zestawie oprócz aparatu znajdziemy:

  • Baterię EN-EL15b
  • Ładowarkę MH-25a
  • Pasek na ramię
  • Dekielek na body
  • Zaślepkę wizjera
  • Kabel USB UC-E24

Porównanie rozmiarów matrycy

Linki

Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Nikon D780 to jeden z najbardziej wszechstronnych aparatów na rynku. Czy powtórzy sukces poprzednika?

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Do segmentu aparatów przeznaczonych dla vlogerów Canon wchodzi dużo później niż inni. Czy dzięki temu robi to lepiej niż rynkowi rywale? Możliwości najnowszych urządzeń dla twórców...
9
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy średnioformatowy kompakt ery cyfrowej otwiera zupełnie nowy segment na rynku fotografii. To jednak konstrukcja równie oryginalna, co kontrowersyjna. Czy w pogodni za wizją...
19
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Najnowszy cyfrowy Instax Wide EVO to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych aparatów natychmiastowych Fujifilm, ale też i najdroższy. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania i czy jest...
13
Powiązane artykuły