Nikon D780 - test aparatu

Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.

Autor: Krzysztof Mularczyk

29 Listopad 2020
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Zaprezentowany 6 lat temu Nikon D750, to jedna z najbardziej uniwersalnych konstrukcji. Z mocną specyfikacją i wyważoną ceną zyskał ogromną popularność. Do tego stopnia, że nadal chętnie pracuje na nim wielu zawodowców. Z upływem lat, użytkownicy zaczęli jednak pytać o jego następcę. Gdy Nikon zaprezentował modele Z6 i Z7, pojawiły się głosy, że to następcy modeli D750/D850 i rozdział zaawansowanych lustrzanek powoli się zamyka. Tymczasem na początku tego roku zaprezentowano model D780 - aparat, który z założenia ma łączyć cechy obu rozwiązań. 

Wiele jego nowych funkcji pokrywa się więc z tymi, które zadebiutowały w bezlusterkowym modelu Nikon Z6. Otrzymujemy ten sam, 24,5-megapikselowy sensor CMOS wspierany procesorem EXPEED 6 (zakres ISO 100-51200 z możliwością rozszerzenia do ISO 204800), tryb seryjny 7 lub 12 kl./s w Live View oraz możliwość rejestrowania filmów 4K z prędkością 30 kl./s w 10-bitowym profilu N-log i 120 kl./s w rozdzielczości Full HD.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Wykorzystano też ten sam hybrydowy autofokus (273 punkty AF rozmieszczone niemal w całym kadrze), dzięki któremu w trybie Live View aparat ma dorównywać mniejszemu bratu bez lustra. Do tego oczywiście wykrywanie twarzy, oka i przeostrzanie podczas filmowania. Nowością jest także migawka z czasem 1/8000 s, dotykowy 3,2-calowy ekran i port USB-C z możliwością ładowania. Słowem - D750 ma oferować zbliżone możliwości do Z6, w konwencjonalnym lustrzankowym body.

Niestety w odróżnieniu od modelu Z6 nowy Nikon D780 nie oferuje systemu stabilizacji matrycy i, co nie ucieszy zawodowców, nie daje już możliwości podłączenia pionowego battery gripa. Mimo to suma ulepszeń i nowych funkcji jest ogromna. Czy wystarczą do tego, by ta klasyczna konstrukcja odniosła sukces? Sprawdźmy!

W zestawie oprócz aparatu znajdziemy:

  • Baterię EN-EL15b
  • Ładowarkę MH-25a
  • Pasek na ramię
  • Dekielek na body
  • Zaślepkę wizjera
  • Kabel USB UC-E24

Porównanie rozmiarów matrycy

Linki

Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Nikon D780 to jeden z najbardziej wszechstronnych aparatów na rynku. Czy powtórzy sukces poprzednika?

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły