Funkcje dodatkowe

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
6.5
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

Najnowsza, czwarta już odsłona popularnego modelu X100, to połączenie dobrze znanej już stylowej konstrukcji i zaawansowanych możliwości topowych bezlusterkowców producenta. Czy X100F to kompakt idealny?

Autor: Michał Chrzanowski

6 Marzec 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Funkcje dodatkowe

Nowy X100F, podobnie jak inne aparaty Fujifilm, zapewnia prawdziwy arsenał funkcji dodatkowych, z kultowymi już symulacjami klisz filmowych na czele. Do tego otrzymujemy tryby panoramy, podwójnej ekspozycji czy liczne filtry kolorystyczne. Oczywiście mamy także wbudowaną łączność Wi-Fi, dzięki której prześlemy zdjęcia na urządzenia mobilne, czy zdalnie wyzwolimy migawkę aparatu.

Aplikacja Fujifilm Camera Remote jak zwykle wywołała u nas mieszane odczucia. Każda z kolejnych aktualizacji poprawia ogólne działanie programu, jednak nie usuwa największego błędu - notorycznego zrywania się łączności aparatu z urządzeniem mobilnym. Problemy ten pojawiają się, gdy na przykład przeglądamy zdjęcia, które chcemy zapisać na smartfonie i po chwili zdecydujemy się na cofnięcie do głównego menu i wybór opcji umożliwiającej fotografowanie. Wtedy aplikacja wyświetla okno z komunikatem przerwania połączenia. Jest to uciążliwe, ponieważ za każdym razem musimy ponownie parować urządzenia.

Poza tym zdjęcia przegląda się szybko, zaś zapis na smartfonie lub tablecie przebiega bez żadnych problemów. Na szczególną uwagę zasługuje także kwestia odświeżania podglądu. W zasadzie nie występuje problem opóźnienia pomiędzy ruchem aparatu, a obrazem wyświetlanym na smartfonie.

Również możliwość zmiany podstawowych parametrów ekspozycji czy wybór symulacji kliszy filmowej lub balansu bieli oceniamy na duży plus. Natomiast mankamentem jest fakt, że nie jesteśmy w stanie przełączać się między trybami fotografowania. Przykładowo, by przejść z trybu manualnego do trybu preselekcji, musimy rozłączyć urządzenia. Następnie prawidłowo ustawić pokrętła na aparacie oraz ponownie sparować aparat z urządzeniem mobilnym. Jest to tym bardziej frustrujące, że przecież możemy zdalnie - bez konieczności ingerencji w aparat - kontrolować parametry przysłony, czasu naświetlania i czułości matrycy.

W X100F znajdziemy także wielokrotnie chwalone przez użytkowników Fujifilm filtry symulujące błonę fotograficzną. Wybierać możemy spośród najbardziej znanych klisz, oraz wprowadzonych niedawno Classic Chrome (nadający fotografiom bardziej dokumentalnego stylu) czy monochromatyczny Acros charakteryzujący się zwiększonym kontrastem i bardzo szczegółowym obrazem. Co ważne, symulacje możemy także aplikować podczas wywoływania plików RAW w aparacie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Ale to nie koniec. W ustawieniach aparatu znajdziemy także dodatkowe filtry artystyczne. Jednak tak naprawdę są one zbędne. Efekty, które zapewniają, są wyjątkowo kiczowate. Dlatego też nie wydaje nam się, aby ktoś kto kupuje X100F, korzystał z opcji aparatu zabawkowego czy chociażby selektywnego koloru.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Producent wyposażył X100F w funkcję cyfrowego cropa, która daje nam ekwiwalent ogniskowej 50 i 70 mm. Warto zauważyć, że pomimo próbkowania z mniejszej powierzchni matrycy, otrzymamy zdjęcia o wyjściowym rozmiarze 6000x4000 pikseli, co jest wynikiem dobrej systemowej interpolacji w aparacie.

ekwiwalent 35 mm

ekwiwalent 50 mm

ekwiwalent 70 mm
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)