Jakość zdjęć w praktyce

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
6.5
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

Najnowsza, czwarta już odsłona popularnego modelu X100, to połączenie dobrze znanej już stylowej konstrukcji i zaawansowanych możliwości topowych bezlusterkowców producenta. Czy X100F to kompakt idealny?

Autor: Michał Chrzanowski

6 Marzec 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Jakość zdjęć w praktyce

Podczas fotografowania w terenie użyliśmy standardowych ustawień, bez nakładania żadnych efektów wizualnych w postaci filtrów kolorystycznych, a zdjęcia zapisywaliśmy w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości obrazu.

Wielu fotografów podkreśla, że w zdjęciach wykonanych aparatami Fujifilm jest coś wyjątkowego i magicznego. Fotografie często są opisywane jako cyfrowe obrazy, które mają w sobie analogową duszę. Trudno się nie zgodzić z takim stwierdzeniem. Najnowsza generacja matrycy X-Trans dostarcza bardzo przyjemnej dla oka plastyki. Zdjęcia są kontrastowe, a kolory na nich odpowiednio nasycone. Zauważyć można tendencję do delikatnego podbijania niebieskich i zielonych tonów przy jednoczesnym bardzo dobrym odwzorowaniu cieplejszych barw, co spodoba się zarówno portrecistom, jak i fotografom przyrody i krajobrazu. Co równie ważne, zdjęcia nie wymagają dużej edycji.

Niestety w kwestii pomiaru światła zauważamy tendencję do minimalnego niedoświetlania zdjęć. Jednak nie jest to coś, czego nie moglibyśmy w prosty sposób poprawić w procesie postprodukcji.

Automatyczny balans bieli nawet w bardziej wymagających warunkach wiernie reprodukuje barwy. Poza tym, jak zwykle w kontekście aparatów Fujifilm, musimy pochwalić sposób prezentowania tonów skóry. Cera wygląda wyjątkowo naturalnie, a przy tym atrakcyjnie, nawet na wyższych czułościach i w trudniejszym oświetleniu.

Również praca na wysokich czułościach nie stanowi dla X100F najmniejszych problemów. Przy wartościach rzędu ISO 6400-12800 obraz pozostaje nasycony i bogaty w szczegóły - zwłaszcza gdy wyłączymy systemowe odszumianie.

ISO 6400

ISO 12 800

ISO 25 600
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Do segmentu aparatów przeznaczonych dla vlogerów Canon wchodzi dużo później niż inni. Czy dzięki temu robi to lepiej niż rynkowi rywale? Możliwości najnowszych urządzeń dla twórców...
9
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy średnioformatowy kompakt ery cyfrowej otwiera zupełnie nowy segment na rynku fotografii. To jednak konstrukcja równie oryginalna, co kontrowersyjna. Czy w pogodni za wizją...
19
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Najnowszy cyfrowy Instax Wide EVO to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych aparatów natychmiastowych Fujifilm, ale też i najdroższy. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania i czy jest...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)