Sony SLT-A58 - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6.5
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7.5
Budowa:
6.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

76%

Sony SLT-A58 to lustrzanka przeznaczona dla początkujących entuzjastów fotografii. Najważniejsze cechy aparatu to 20-megapikselowy sensor, usprawniony autofokus, wizjer elektroniczny oraz odchylany ekran LCD. Sprawdźmy zatem, jak model A58 zaprezentował się w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

6 Marzec 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 


Sony SLT-A58 to lustrzanka stworzona z myślą o amatorach fotografii, którzy będą chcieli mieć nieco więcej kontroli nad aparatem. Model ten wprawdzie nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian, jednak zastosowane usprawnienia sprawiają, że A58 może okazać się nie lada konkurencją na rynku lustrzanek “entry level”.

Największą zaletą aparatu Sony A58 jest wbudowana stabilizacja obrazu SteadyShot INSIDE. Tym samym jest to niewątpliwa przewaga modelu A58 nad innymi lustrzankami konkurencji, które oferują jedynie stabilizację w obiektywach - a te nie należą do najtańszych. Dzięki stabilizowanej matrycy jesteśmy w stanie wykonać nieporuszone zdjęcia na dłuższych czasach naświetlania z każdym podpiętym szkłem. Nam udało się wykonać ostre zdjęcia z czasem wynoszącym nawet 1/20 sekundy. Co więcej, połączenie wbudowanej stabilizacji, półprzepuszczalnego lustra umożliwiającego między innymi działanie AF w trakcie nagrywania, odchylanego ekranu LCD oraz obrazów w jakości Full HD sprawia, że Sony A58 może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących niedrogiej lustrzanki do filmowania.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Aparat został wykonany z materiałów dobrej jakości. Elementy obudowy są dobrze dopasowane, dzięki czemu nie usłyszymy żadnych niepokojących dźwięków podczas użytkowania. Ponadto, na pochwały zasługują także wykończenia - przede wszystkim przycisków i gripa, które są przyjemne w dotyku. Jedynym konstrukcyjnym minusem może okazać się plastikowy bagnet. Modele konkurencji posiadają bardziej wytrzymałe metalowe bagnety, dlatego też dziwi nas takie posunięcie Sony. Oczywiście przy małej częstotliwości wymiany obiektywów plastikowy bagnet może nie być problemem dla przeciętnego użytkownika.

A58 oferuje dobrą ergonomię. Pomimo zwartej obudowy aparat dobrze leży w dłoniach. Wszystko to za sprawą odpowiednio wyprofilowanego gripa oraz matowych, gumowych wyłożeń. Dodatkowo, dzięki klawiszom umieszczonym w intuicyjnych miejscach (na przykład przyciski ISO, kompensacji ekspozycji czy balansu bieli) uzyskujemy intuicyjny dostęp do najczęściej używanych parametrów podczas fotografowania. Na odnotowanie zasługuje także szybkie menu Fn, które umożliwia włączenie między innymi efektów artystycznych, trybów pracy czy autofokusa.

Za największy minus aparatu musimy uznać przeciętne osiągi ekranu LCD. Rozdzielczość 460 000 punktów to zdecydowanie za mało, nawet jak na sprzęt stricte amatorski. Konkurencyjne modele posiadają ponad dwukrotnie większą rozdzielczość ekranu. Kolejnym minusem jest brak łączności Wi-Fi, która powoli staje się standardem, nie tylko na rynku lustrzanek, lecz także o wiele tańszych kompaktów.

Czy zatem na aparat z kitowym zoomem DT 18-55 mm f/3.5-5.6 SAM II warto wydać około 1500 zł? Odpowiedź brzmi - tak. Naszym zdaniem będą to dobrze zainwestowane pieniądze. Sony A58 oferuje szereg funkcji, dzięki którym mniej zaawansowani użytkownicy będą mogli w pełni rozwijać swoją pasję fotograficzną.

Sony SLT-A58 na tle innych amatorskich lustrzanek zaprezentował się dobrze. Dlatego też w naszym teście redakcyjnym aparat uzyskał 76% i otrzymuje ocenę 5/6 “Znakomity”.

Podsumowanie tej części:

+ zwarta i zgrabna konstrukcja
+ wykonanie
+ dobrze wyprofilowany grip
+ wykończenia aparatu
+ odchylany ekran ułatwiający fotografowanie
+ duża pojemność baterii pozwalająca na wykonanie ponad 600 ujęć
+ slot na kartę pamięci umieszczony z boku aparatu
+ gniazdo mikrofonowe
+ bogaty tryb efektów fotograficznych
+ możliwość wykonania zdjęć panoramicznych z ręki
+ szybkość działania
+ krótki czas przełączania między ekranem a wizjerem
+ dobrze działający system Lock-on AF
+ wbudowana stabilizacja obrazu
+ wbudowana lampa błyskowa
+ oddzielny tryb filmowania
+ dedykowany przycisk nagrywania umieszczony w wygodnym miejscu
+ możliwość użycia trybów artystycznych
+ efektywna stabilizacja obrazu podczas nagrywania
+ bardzo dobra jakość zdjęć wykonanych w przedziale ISO 100 - ISO 1600
+ dobre odwzorowanie szarości i bieli
+ dobra jakość obrazu w nieostrościach


- plastikowy bagnet
- przeciętne parametry ekranu LCD
- słaba widoczność wyświetlanych informacji pod ostre światło
- brak obracanego ekranu (poprzedni model posiadał odchylany i obracany wyświetlacz)
- brak łączności Wi-Fi
- przeciętne działanie autofokusa w słabszych warunkach oświetleniowych
- szybko zapełniający się bufor
- nietrafione poziomy predefiniowanych trybów balansu bieli
- brak możliwości zmiany parametrów przysłony i czasu podczas nagrywania
- minimalna tendencja do cieplejszego prezentowania kolorów
- słaba jakość obrazu powyżej ISO 3200

Sony SLT-A58 uzyskał w swojej klasie 76%

 

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
6.5
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7.5
Budowa:
6.5
Ocena ogólna

76%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły