Sony SLT-A58 - Jakość zdjęć JPEG

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6.5
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7.5
Budowa:
6.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

76%

Sony SLT-A58 to lustrzanka przeznaczona dla początkujących entuzjastów fotografii. Najważniejsze cechy aparatu to 20-megapikselowy sensor, usprawniony autofokus, wizjer elektroniczny oraz odchylany ekran LCD. Sprawdźmy zatem, jak model A58 zaprezentował się w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

6 Marzec 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 



Szumy i reprodukcja szczegółów
Sony A58 oferuje nominalny zakres czułości matrycy ISO 100-16000. Możemy także skorzystać w wyższej czułości ISO 25600, jednak w tym przypadku aparat zrobi kilka ujęć po czym złączy je w jeden kadr.

Podczas fotografowania, do wartości ISO 800 aparat dobrze radzi sobie z kontrolą zaszumienia. Artefakty są niewidoczne i możemy cieszyć się odpowiednią klarownością obrazu. Delikatny spadek kontrastu i szczegółowości zanotujemy dopiero w przedziale ISO 1600 - ISO 3200. Podczas fotografowania na wysokich czułościach - powyżej 6400 - będzie zauważalny spadek kontrastu, nasycenia kolorów, na zdjęciach zaczną pojawiać się różnego rodzaju artefakty (ISO 12800). Najwyższa nominalna wartość (ISO 16000) oraz jej rozszerzenie (25600) zostały dodane na wyrost. Zdjęcia z wykorzystaniem tych czułości w żaden sposób nie będą się nadawały do użytku.

standardowa redukcja szumów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

minimalna redukcja szumów:
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

fragment scenki ze standardową redukcją szumów:
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Testowany przez nas Sony A58 ma minimalną tendencję do ciepłego odwzorowania barw. Na poniższym wykresie oraz tablicy testowej zauważalne jest delikatne przesunięcie w cieplejsze tony - głównie czerwienie i fiolety. Odnotować również trzeba fakt, że A58 bardzo dobrze poradził sobie z prezentowaniem bieli i szarości, gdzie odchylenia sięgają zaledwie jednego Kelvina.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość obrazu w nieostrościach
Aparat dobrze poradził sobie również pod względem jakości obrazu w nieostrościach. W czasie fotografowania na ISO 3200 szumy są dobrze kontrolowane, a jedynym zauważalnym mankamentem będzie spadek kontrastu. Większe zmiany kontrastu oraz - przede wszystkim - degradacji koloru są zauważalne na wyższych czułościach (ISO 6400 - ISO 12800). Podczas fotografowania na czułości ISO 16000 odnotujemy bardzo dużo artefaktów oraz przebarwień.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Jakość zdjęć plenerowych
W tej części testu postanowiliśmy ocenić Sony A58 pod względem jakości zdjęć wykonanych poza naszym laboratorium.

Przyszli użytkownicy modelu A58 nie powinni być zawiedzeni plikami, jakie dostarczy im aparat. Zdjęcia wykonywane w plenerze charakteryzują się dobrą kontrastowością oraz odwzorowaniem koloru. Podczas fotografowania w formacie JPEG (bez żadnych korekt oraz filtrów) na fotografiach można dostrzec wyraźne szczegóły w jaśniejszych jak i ciemniejszych partiach kadru. Równie dobrze prezentuje się odwzorowanie barw. Są one odpowiednio nasycone, dzięki czemu zdjęcia będą się dobrze prezentować. Oczywiście w celu spotęgowania efektu można dodatkowo użyć któregoś z filtrów artystycznych. Poniżej prezentujemy zdjęcia plenerowe wykonane aparatem Sony A58.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Podsumowanie tej części:

+ bardzo dobra jakość zdjęć wykonanych w przedziale ISO 100 - ISO 1600
+ dobre odwzorowanie szarości i bieli
+ dobra jakość obrazu w nieostrościach

- minimalna tendencja do cieplejszego prezentowania kolorów
- słaba jakość obrazu powyżej ISO 3200

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły