Sony A7 II - Podsumowanie i ocena

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Budowa:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

87%

Sony A7 II to druga generacja pełnoklatkowych bezlusterkowców. W najnowszym modelu wprowadzono kilka istotnych zmian, jednak czy wystarczą one aby w pełni zastąpić poprzednika oraz konkurować z aparatami innych producentów? Sprawdźmy jak Sony A7 II poradził sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

9 Styczeń 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 


Sony A7 II to druga generacja popularnych bezlusterkowców japońskiego producenta. Podobnie jak jego poprzednik, nowy model został wyposażony w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24.3-megapikseli oraz procesor obrazu BIONZ X.

Największe brawa dla Sony należą się za stabilizację obrazu. Jest to tym samym pierwsza na świecie 5-osiowa stabilizacja matrycy, która została użyta w aparacie z pełną klatką. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie sprawdza się fantastycznie. Z włączoną stabilizacją byliśmy w stanie wykonać zdjęcia nawet z czasem naświetlania wynoszącym 1/10 sekundy. Dzięki temu będziemy mogli fotografować w bardzo ciemnych warunkach bez konieczności użycia statywu lub doświetlenia sceny lampą błyskową.

Kolejnym wielkim atutem Sony A7 II jest zmodyfikowana obudowa. Na pierwszy rzut oka zmieniło się niewiele, jednak to detale sprawiają, że nowy model jest bardzo wygodną konstrukcją. Aparat został wyposażony w większy i bardziej wyprofilowany grip, dzięki czemu body pewnie leży w dłoniach. Przede wszystkim wymieniono gumę, która teraz jest matowa i bardziej chropowata (poprzedni model miał gładsze i bardziej świecące wykończenia). Położenie spustu migawki również uległo zmianie. Teraz spust znajduje się na gripie, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Palec intuicyjnie układa się na spuście migawki, przez co nie ma potrzeby - tak jak w poprzednim modelu - szukania przycisku odpowiadającego za robienie zdjęć. Sony A7 II to bardzo dobrze zaprojektowany i wykonany aparat, który swoim wyglądem zbliżył się do profesjonalnych korpusów. Tak naprawdę jedyne do czego możemy się przyczepić to zbyt małe i głęboko osadzone pokrętła. Podczas fotografowania natrafiliśmy na spore trudności przy szybkim zmienianiu ustawień, w szczególności przy użyciu tylnego wybieraka. Pomimo tych małych uchybień ergonomia nowego modelu uległa znaczącej zmianie. Naszym zdaniem na lepsze.


Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

W efektywnej pracy pomaga również duży odchylany wyświetlacz, dzięki któremu będziemy w stanie robić zdjęcia z dość nietypowych perspektyw. Podczas testów nie zanotowaliśmy żadnych problemów z fotografowaniem przy użyciu wyłącznie odchylanego ekranu. Informacje i obrazy są wyświetlane bardzo klarownie i są widoczne nawet przy dużych kątach patrzenia. Fotografować możemy także w bardziej klasyczny sposób, przy użyciu wyraźnego wizjera elektronicznego, który oferuje około 100% pokrycia kadru. Obraz jest bardzo dobrze renderowany, a sam wizjer stanowi klasę samą w sobie.

Pochwalić należy również bogate funkcje filmowania, w które został wyposażony Sony A7 II. Możliwość ustawienia krzywej gamma S-Log2, siedmiu profili obrazu oraz zapisu w formacie XAVC S sprawiają, że nowa propozycja Sony znajdzie uznanie w oczach miłośników filmowania. Wspomnieć trzeba również o stabilizacji matrycy, która jest aktywna podczas nagrywania. Otrzymujemy zatem sprzęt, który nie tylko świetnie sprawdzi się jako aparat fotograficzny, lecz także jako kamera, którą spokojnie będziemy mogli używać nawet przy nagrywaniu bardziej zaawansowanych produkcji.

Jak widać Sony A7 II został wyposażony w szereg funkcjonalnych nowości. Ale czy wystarczą one by za sam korpus zapłacić około 7599 zł? Naszym zdaniem - tak. Firma Sony z uwagą wysłuchała opinii swoich konsumentów i zaprezentowała aparat, który sprawdzi się w różnych warunkach. Przyszli użytkownicy modelu A7 II na pewno nie pożałują jego zakupu.

Podsumowanie tej części:

+ stabilizacja pełnoklatkowej matrycy
+ mała i zgrabna konstrukcja
+ profesjonalny wygląd
+ poprawiona ergonomia
+ większy i lepiej wyprofilowany grip
+ spust migawki przeniesiony w bardziej intuicyjne miejsce
+ magnezowy korpus i uszczelnienia
+ solidna konstrukcja i wykonanie
+ ruchomy ekran ułatwiający fotografowanie
+ duży i czytelny wizjer elektroniczny
+ duża liczba konfigurowalnych klawiszy
+ NFC i Wi-Fi
+ PlayMemories Camera Apps
+ możliwość ustawienia krzywej gamma S-Log2
+ możliwość wybrania aż siedmiu profili obrazu
+ profesjonalny format zapisu XAVC S
+ bardzo dobre rozmieszczenie i dopasowanie przycisku nagrywania
+ ISO 50 dostępne podczas fotografowania w formacie JPEG oraz RAW
+ bardzo dobra jakość zdjęć w przedziale ISO 50-6400
+ bardzo dobra jakość obrazu w nieostrościach
+ naturalne odwzorowanie bieli i szarości

- zbyt małe i głęboko osadzone pokrętła przedniego i tylnego wybieraka
- mało wyraźna dioda informująca o stanie naładowania baterii
- brak ładowarki
- zmiany funkcji konfigurowalnych przycisków możemy dokonać jedynie w menu aparatu
- format zapisu XAVC S dostępny jedynie przy użyciu kart o pojemności 64GB
- tendencja do ciepłego odwzorowania kolorów

Sony A7 II uzyskał w swojej klasie 87%

 

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Budowa:
8
Ocena ogólna

87%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)