Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Panasonic Lumix GH4 to jedna z najciekawszych propozycji na rynku bezlusterkowców. Kontynuator flagowej linii aparatów systemowych japońskiego producenta ma być jeszcze szybszy od swojego poprzednika. Zmian fotograficznych zaszło niewiele, za to producent zdecydowanie poprawił możliwości filmowe. GH4 potrafi filmować w rozdzielczości 4K. Zobaczcie jak poradził sobie z naszą procedurą testową.
Panasonic Lumix GH4 to bardzo dobrze wykonany aparat, w którym widać dbałość o szczegóły. Flagowy okręt firmy Panasonic to propozycja skierowana do najbardziej wymagających użytkowników. Bezlusterkowiec jest uszczelniony i ma metalową obudowę. W codziennym fotografowaniu nowy "GH" jest bardzo przyjemnym aparatem, głównie dzięki sprawdzonym rozwiązaniom, takim jak dwie tarcze nastaw, menu podręczne, programowalne przyciski w kluczowych miejscach i łatwy dostęp do punktów AF. W menu aparatu możemy dostosować aparat do naszych potrzeb dzięki 10 przyciskom funkcyjnym.
Fotografowanie GH4 to czysta przyjemność. Świetna ergonomia jest uzupełniona przez szybki i celny autofokus, skuteczne pomiary światła i automatycznego balansu bieli. Użytkownik może się skupić wyłącznie na kadrowaniu. Szybkość działania to kolejna ważna cecha tego aparatu. Dotyczy to zarówno włączania i wyłączania, przechodzenia do trybu odtwarzania, ale także szybkiego i wydajnego trybu seryjnego.
Wbudowana lampa błyskowa, odchylany i obracany ekran oraz świetny wizjer elektroniczny, to kolejne zalety GH4. Warto także wspomnieć o łączności Wi-Fi, dzięki czemu możemy obsługiwać aparat z poziomu smartfona czy bezprzewodowo przesyłać zdjęcia na komputer, tablet lub smartfon. Jak widać GH4 został wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje w zaawansowanym aparacie.
Pod względem jakości zdjęć możemy spokojnie fotografować do ISO 1600, a nawet ISO 3200 bez większych obaw o degradację obrazu. GH4 bardzo dobrze radzi sobie także z reprodukcją kolorów, które prezentują się naturalnie. Osiągi matrycy GH3 plasują go w grupie zaawansowanych bezlusterkowców i półprofesjonalnych lustrzanek APS-C.
Seria GH to jednak nie tylko fotografowania, ale także filmowanie. Pod tym względem najnowszy aparat Panasonika właściwie jest bezkonkurencyjny. Dzięki GH4 możemy zapisywać filmy w rozdzielczości 4K bezpośrednio na kartę, czego nie oferuje żaden inny bezlusterkowiec. Jeżeli 4K nie jest nam potrzebne, możemy skorzystać ze skompresowanego tylko w niewielkim stopniu Full HD. Producent wprowadził wraz z aparatem interfejs dedykowany do filmowania. Nie jest to tanie akcesorium, ale pozwala nam zbliżyć niewielkiego GH4 do funkcjonalności pełnowymiarowej kamery.
Jedyne czego byśmy sobie życzyli od tego aparatu to lepszego wzornictwa. Panasonic Lumix GH4 jest bardzo konserwatywny jeśli chodzi o wygląd. Jest to jedyne pole, na którym wyraźnie odstaje od swojej konkurencji, czyli OM-D E-M1 i Fujifilm X-T1. Pod każdym innym względem całkowicie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. W tym momencie jest to najlepszy bezlusterkowiec z matrycą mniejszą od tzw. pełnej klatki.
+ wygodny uchwyt
+ staranne wykonanie i dobre materiały
+ dwie tarcze nastaw
+ magnezowe body
+ wyciągnięcie wielu funkcji na korpus
+ siedem programowalnych przycisków
+ bogaty system Mikro Cztery Trzecie
+ 16-megapikselowa matryca Live MOS
+ czyszczenie matrycy
+ odchylany i obracany ekran LCD
+ wizjer elektroniczny
+ wbudowana lampa błyskowa
+ wydajna bateria
+ złącza HDMI i mikrofonu oraz słuchawek
+ możliwość podpięcia pionowego uchwytu
+ gniazdo studyjnych lamp błyskowych
+ Wi-Fi
+ przewijanie powiększeń
+ alarm prześwietleń
+ dotykowa obsługa odtwarzania
+ szybkość działania
+ szybkość autofokusa
+ zdjęcia seryjne 12 kl/s
+ automatyczny balans bieli
+ pomiar światła
+ filmowanie 4k
+ zaawansowane funkcje wideo
+ niski poziom szumu do ISO 3200
+ reprodukcja szczegółów do ISO 3200
+ reprodukcja kolorów
+ bardzo dobry zakres dynamiczny
+ bardzo dobry zakres tonalny
+ niski poziom szumów do ISO 1600 RAW]
- konserwatywne wzornictwo
- umieszczenie przycisku DISP
- niewygodna tarcza wokół nawigatora
- przeciętna jakość wyświetlanego obrazu