Sony A5000 - Ergonomia i funkcje przycisków

Sony A5000 został zaprezentowany podczas targów CES 2014. Najmniejszy i najlżejszy bezlusterkowiec z Wi-Fi i wymiennymi obiektywami kryje w sobie 20-megapikselową matrycę oraz odchylany o 180 stopni ekran.

Autor: Patryk Wiśniewski

24 Styczeń 2014
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Pierwsze wrażenie

Sony A5000 robi przyzwoite pierwsze wrażenie. Oczywiście mamy do czynienia z plastikowym korpusem, co zaobserwujemy już przy pierwszym kontakcie z aparatem. Tworzywo sztuczne, z którego został wykonany aparat jest dobrej klasy i jest przyjemne w dotyku.

Niewielki grip ma nie został pokryty żadnym antypoślizgowym materiałem, co nie służy najlepiej trzymaniu aparatu. Zwłaszcza, że podkładka pod kciuk jest również śliska. Z obiektywem Sony E 16-50mm f/3,5-5,6 PowerZoom OSS mamy wygodny zestaw, ale z dłuższym lub większym szkłem na pewno tak nie będzie.

Spasowanie elementów oraz jakość wykonania przycisków nie pozwalają na siebie narzekać. Klapki dobrze chronią złącza i gniazda. Ogólnie aparat w swojej klasie wypada pozytywnie jeśli chodzi o pierwsze wrażenie.

Funkcje przycisków

Na przedniej ściance znajduje się tylko jeden przycisk, który odpowiada za zwolnienie blokady obiektywu.

Na górnej ściance umieszczono włącznik lampy błyskowej, który znajduje się skrajnie z lewej strony. Pozostałe elementy sterujące znajdują się po przeciwległej stronie. Jest to włącznik, który został umieszczony obok spustu migawki. Wokół spustu migawki umieszczono suwak zooma, który współpracuje z obiektywami z funkcją PowerZoom. Za nimi znalazł się przycisk REC, który uruchamia filmowanie.

Wszystkie elementy sterujące zostały umieszczone z prawej strony ekranu LCD. Tuż pod podpórką pod kciuk umieszczono przycisk Menu. Pod nim znajduje się nawigator z wciskaną i obrotową tarczą.

Na samym dole widzimy przycisk odtwarzania oraz znak zapytania (uruchamia podpowiedzi ekranowe), który w trybie odtwarzania służy jako kosz.

Ergonomia

Ergonomia A5000 nie stoi na najwyższym poziomie. Niewielka liczba przycisków, wirtualna tarcza trybów ekspozycji uruchamiana środkowym przyciskiem nawigatora oraz brak menu podręcznego sprawiają, że mamy bez wątpienia do czynienia z aparatem skierowanym do osób zaczynających swoją przygodę z fotografią. Bardziej zaawansowani użytkownicy będą się po prostu męczyć z bardzo uproszczoną obsługą aparatu, która wymaga kilku kliknięć aby zmienić większość parametrów fotograficznych.

Podsumowanie

Najnowszy bezlusterkowiec Sony A5000, to przyzwoita propozycja skierowana przede wszystkim do fotoamatorów. Tworzywo sztuczne, z którego został wykonany korpus jest dobrej klasy, ergonomia nie rzuca na kolana, ale jest zupełnie wystarczająca do codziennych sytuacji. Zabrakło menu podręcznego oraz przycisków, które użytkownik mógłby samodzielnie zdefiniować.

+ jakość wykonania

+ niewielkie rozmiary

- brak menu podręcznego

- mała liczba elementów sterujących

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Do segmentu aparatów przeznaczonych dla vlogerów Canon wchodzi dużo później niż inni. Czy dzięki temu robi to lepiej niż rynkowi rywale? Możliwości najnowszych urządzeń dla twórców...
9
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy średnioformatowy kompakt ery cyfrowej otwiera zupełnie nowy segment na rynku fotografii. To jednak konstrukcja równie oryginalna, co kontrowersyjna. Czy w pogodni za wizją...
19
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Najnowszy cyfrowy Instax Wide EVO to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych aparatów natychmiastowych Fujifilm, ale też i najdroższy. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania i czy jest...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)