Sony A5000 - Podsumowanie

Sony A5000 został zaprezentowany podczas targów CES 2014. Najmniejszy i najlżejszy bezlusterkowiec z Wi-Fi i wymiennymi obiektywami kryje w sobie 20-megapikselową matrycę oraz odchylany o 180 stopni ekran.

Autor: Patryk Wiśniewski

24 Styczeń 2014
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Sony A5000 to najnowszy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Kncern Sony zrezygnował z nazwy NEX, która charakteryzowała aparaty z bagnetem E i matrycą APS-C. Jakby tego było mało A5000 jest następcą NEX-ów, które w swojej nazwie miały cyfrę 3. Pomimo tego galimatiasu w nazewnictwie mamy do czynienia z odświeżoną wersją produktu, który już dość dobrze znamy.

Bezlusterkowiec japońskiego producenta to ciekawa propozycja dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z fotografią lub są nastawione przede wszystkim na rejestrowanie codziennych sytuacji. Niewielkie rozmiary, prosta obsługa oraz łączność bezprzewodowa umożliwią nam nie tylko uchwycenie kadru, ale także możliwość podzielenia się nim na portalach społecznościowych czy z naszymi bliskimi.

Pomimo tego, że obudowa nie została wykonana z magnezu czy aluminium sprawia dobre wrażenie. Ruchomy ekran, wbudowana lampa błyskowa oraz wydajna bateria to kolejne zalety tego aparatu. Co prawda ekran nie jest najwyższych lotów, zwłaszcza jak na dzisiejsze standardy, ale do kadrowania całkowicie wystarczy. Matryca o rozdzielczości 20-megapiskieli i rozmiarze APS-C daje dobre rezultaty zdjęciowe. Nie możemy narzekać na reprodukcję szczegółów i szumu.

A5000 należy także pochwalić za tryb panoramy, który działa bardzo dobrze, możliwość filmowania w rozdzielczości Full HD. Dobrze działające tryby automatyczne również są istotną cechą tego aparatu. Podobnie jak pomiar światła oraz automatyczny balans bieli.

Podsumowując Sony A5000 to dobra propozycja dla osób, które chcą mieć zdecydowanie lepszą jakość obrazu niż w swoim smartfonie czy w aparacie kompaktowym, ale przy zachowaniu niedużych rozmiarów. Prosta obsługa będzie dla nich dodatkową zaletą. Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni spojrzeć na wyżej plasowane propozycje, które umożliwią im wygodniejsze fotografowanie.

+ jakość wykonania

+ niewielkie rozmiary

+ 20-megapikselowa matryca APS-C

+ wbudowana lampa błyskowa

+ odchylany ekran

+ złącze miniHDMi

+ wydajny akumulator

+ czytelne i proste w obsłudze menu główne

+ tryb odtwarzania

+ przewijanie powiększeń

+ pomiar ostrości

+ pomiar światła

+ automatyczny balans bieli

+ panoramy z ręki

+ filmowanie Full HD

+ autofokus podczas filmowania

+ możliwość wyświetlenia zebry

+ niski poziom szumu do ISO 3200

+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów

+ reprodukcja kolorów

- brak menu podręcznego

- mała liczba elementów sterujących

- brak ładowarki w zestawie

- ograniczona funkcjonalność Wi-Fi

- niskiej jakości ekran LCD

- odświeżanie ekranu po wykonaniu zdjęcia

Sony A5000 uzyskał w swoje klasie 65%
Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)