Sony A5000

Autor: Michal Grzegorczyk

7 Styczeń 2014
Artykuł na: 6-9 minut
CES 2014 Koncern Sony zaprezentował na targach CES bezlusterkowiec A5000 - reklamowany jako najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat Wi-Fi z wymiennymi obiektywami. Niewielki korpus kryje 20-megapikselową matrycę, odchylany do góry o 180 stopni ekran oraz wbudowaną lampę błyskową.

Aparat Sony A5000 (jeszcze niedawno napisalibyśmy, że to nowość w systemie Sony NEX, teraz po prostu Sony Alpha), to niewielki bezlusterkowiec z matrycą APS-C. Producent informuje, że to najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat Wi-Fi z wymiennymi obiektywami. Z baterią i kartą waży 269 gramów, mierzy 109,6 x 62,8 x 35,7 milimetra i rzeczywiście został wyposażony w bezprzewodową łączność Wi-Fi z technologią NFC. Dzięki temu łatwo łączy się ze smartfonami z systemem Android i może być zdalnie sterowany z poziomu aplikacji PlayMemories Mobile (również na iOS).

Czytaj także: Sony A7 i A7R - pełna klatka w bezlusterkowcu

Aparat został wyposażony w 20,1-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze APS-C, która współpracuje z procesorem BIONZ X. Zapisuje pliki RAW, filmy w rozdzielczości Full HD, oferuje maksymalną czułość ISO 16000 i zdjęcia seryjne o prędkości 3,5 kl/s.

Sony A5000 ma odchylany do góry o 180 stopni ekran LCD o rozmiarze 3 cali i rozdzielczości 460 000 punktów. W niewielim korpusie nie ma wizjera, ale znalazło się miejsce na lampę błyskową. Poza tym warto wspomnieć o sterowaniu zoomem z poziomu korpusu (oczywiście tylko z odpowiednimi obiektywami).

Aparat Sony A5000 trafi do sklepów w marcu. Na razie nie znamy jego polskiej ceny. W USA ma kosztować około 600 dolarów (cena za zestaw z obiektywem 16-50 mm). Bezlusterkowiec będzie dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej i srebrnej. Poniżej przytaczamy informację prasową firmy Sony:

NazwaSony A5000
Typaparat systemowy
Efektywna rozdzielczość20,1 Megapikseli
Sensor
  • APS-C (23,5 x 15,6 mm)
  • Exmor APS HD CMOS
  • procesor obrazu BIONZ X
Rozdzielczość5456 x 3632
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)
Stabilizacja obrazuw obiektywach
Migawka30 s - 1/4000 s
Metody pomiaru ostrościAutofokus z detekcją kontrastu
Czułość100 - 16000
Zdjęcia seryjne3,5 kl/s
Monitor LCD3 cale, 460 000 punktów, odchylany do góry o 180 stopni
Wizjerbrak
Wydajność zasilania (zdjęcia)420
Wymiary109,6 x 62,8 x 35,7 mm
Waga269 g (z baterią i kartą)
UwagiWi-Fi, technologia NFC
Artykuł na Fotopolis18145

Sony A5000: najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat Wi-Fi z wymiennymi obiektywami

Jakość i twórcze możliwości lustrzanki przy minimalnej wadze

- Piękne, szczegółowe obrazy z dużego, 20,1-megapikselowego przetwornika CMOS Exmor APS HD współpracującego z procesorem obrazu BIONZ X
- Odchylany o 180 stopni ekran LCD do wygodnego wykonywania autoportretów
- Lekki, zwarty korpus z podnoszoną lampą błyskową
- Technologie NFC i Wi-Fi: łatwiejsze udostępnianie zdjęć i zdalne sterowanie za pomocą smartfonów i tabletów
- Współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps i dodatkowe możliwości w trybie "Kreatywność fotograficzna"

Trzymając w ręku najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat Wi-Fi z wymiennymi obiektywami - Sony A5000 - trudno jest uwierzyć, że w jego wnętrzu kryje się duży przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 20,1 megapiksela i udoskonalony procesor BIONZ. A jeszcze trudniej, że ten miniaturowy korpus pozwala na wykonanie naprawdę pięknych zdjęć i zapewnia bogate możliwości twórczego kształtowania obrazu.

{ITL|Nowy model A5000 znacznie przewyższa możliwościami typowe aparaty automatyczne. Choć swobodnie mieści się w kieszeni, gwarantuje profesjonalną jakość obrazu. Ze względu na swą lekkość i małe wymiary będzie z kolei atrakcyjną alternatywą dla lustrzanek cyfrowych. Dzięki wbudowanej lampie błyskowej ważący jedyne 210 g korpus umożliwia nawet doświetlanie ciemniejszych scen. Dzięki specjalnie ukształtowanemu uchwytowi aparat pewnie i stabilnie leży w ręce, bez względu na model zainstalowanego obiektywu z mocowaniem typu E.

Znakomite obrazy to zasługa przetwornika Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 20,1 megapiksela, którego wielkość jest taka sama jak w wielu lustrzankach cyfrowych. Za przetwarzanie i optymalizację dużych ilości rejestrowanych danych odpowiada procesor BIONZ X nowej generacji, znany już z pełnoklatkowych korpusów A7 i A7R. W wiernym odwzorowaniu faktur i szczegółów oraz w zmniejszeniu zakłóceń pomaga szereg technologii, takich jak strefowa redukcja szumów i kompensacja dyfrakcji. Co więcej, czułość ISO można nastawiać ręcznie do ISO 16 000 - i dzięki temu wykonywać imponujące zdjęcia w gasnącym świetle dnia.

Odchylany o 180 stopni ekran LCD znakomicie ułatwia wykonywanie autoportretów aparatem trzymanym w wyprostowanej ręce. Takie zdjęcie można dodatkowo przetworzyć przy użyciu efektu "Gładka skóra", który automatycznie wygładzi zmarszczki na twarzach i skoryguje ziemisty odcień karnacji. Na korpusie znajduje się także dźwignia regulacji ogniskowej, dzięki czemu regulacja zoomu optycznego[ii] nie wymaga sięgania do elementów sterujących na tubusie obiektywu.

Aparat jest wyposażony w Wi-Fi, a nawiązywanie połączenia z produktami Xperia oraz z innymi smartfonami i tabletami z systemem Android i technologią NFC sprowadza się do prostego zetknięcia dwóch urządzeń. Równie łatwe jest prezentowanie zdjęć[iii]: wystarczy jedno dotknięcie, by uruchomić aplikację Smart Remote Control, połączyć aparat ze smartfonem lub tabletem i oglądać fotografie na większym ekranie albo zdalnie wyzwalać migawkę.

Serwis PlayMemories Camera Apps oferuje szereg darmowych i płatnych aplikacji, między innymi dodatkowe filtry, efekty zdjęciowe i narzędzia. Jeśli w urządzeniu mobilnym jest zainstalowana aplikacja PlayMemories Online i włączona funkcja All Sync, odebrane z aparatu zdjęcia można również automatycznie umieścić na swoim koncie PlayMemories Online.

Unikatowy, opracowany przez Sony system obsługi "Kreatywność fotograficzna" pozwoli każdemu w intuicyjny sposób wybrać takie ustawienia, jak efekty zdjęciowe czy nieostrość tła. Wystarczy nacisnąć przycisk i obracać kółko sterujące, by na ekranie LCD natychmiast pojawił się podgląd działania wybranej funkcji lub efektu. Z myślą o mniej wprawnych użytkownikach wyświetlony zostanie także krótki opis.

Razem z modelem A5000 w sprzedaży pojawi się szereg akcesoriów, między innymi atrakcyjnie wyglądająca, stworzona na wymiar nowego korpusu osłona LCS-EBB. Do nabycia będzie również stylowa, dopasowana kolorystycznie torba LCS-BBN i pasek na ramię STP-XSR1. "Torba do torby" LCS-BBN to propozycja dla podróżników, którzy zamierzają pakować aparat do plecaka albo walizki. W ofercie znajdzie się również zestaw akcesoriów ACC-TRW zawierający ładowarkę BC-TRW i akumulator NP-FW50.

Nowy korpus A5000 doskonale współpracuje z uniwersalnym teleobiektywem zmiennoogniskowym SEL55210 (E 55 - 210 mm F4,5-6,3 OSS). Z tego względu do wersji srebrnej dołączy teraz nowa, czarna odmiana obiektywu.

Aparat z wymiennymi obiektywami Sony A5000 można już zamawiać na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w marcu 2014 r.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)