Fujifilm X-M1 - test

Fujifilm X-M1 to trzeci bezlusterkowiec w ofercie japońskiego producenta. Po profesjonalnym X-Pro1 i "okrojonym" o wizjer optyczny X-E1 przyszedł czas na produkt konsumencki. X-M1 oferuje większość rozwiązań znanych ze starszych braci, jest jednak od nich mniejszy i tańszy.

Autor: Patryk Wiśniewski

2 Sierpień 2013
Artykuł na: 29-37 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Menu X-M1 zostało zaprojektowane w przejrzysty sposób. Producent podzielił je na 3 części. W trybie fotografowania widzimy w menu głównym zakładki menu fotografowania oraz ustawień głównych. Ta druga zakładka jest zawsze widoczna, a menu fotografowania w trybie odtwarzania zmienia się w zakładkę menu odtwarzania. Menu filmowania znikło całkowicie i występuje tylko w roli zakładki. Oprócz menu głównego do dyspozycji użytkowników oddano obszerne menu podręczne.

Menu fotografowania

Menu ustawień

Menu odtwarzania

Tryby odtwarzania

Pod względem trybów odtwarzania nowy Fujifilm oferuje prawie wszystko to czego użytkownik potrzebuje. Zdjęcia możemy pomniejszać i powiększać, wyświetlić histogram, a także zdecydować się na liczbę wyświetlanych informacji. Tryb odtwarzania wygląda i obsługuje się dokładnie tak samo jak w pozostałych modelach tej serii.

Z jednym wyjątkiem - w X-M1 nie mamy już do czynienia z dość kłopotliwym powiększaniem zdjęć pionowych, o którym już wielokrotnie pisaliśmy. Użytkownik nie musi się fatygować do menu głównego, aby obrócić zdjęcie, tak żeby powiększało się na całym ekranie. Nowy bezlusterkowiec został także wyposażony w przewijanie powiększeń co jest bez wątpienia przydatną funkcją.

Podsumowanie

Menu zostało rozsądnie zaprojektowane, szkoda tylko, że nie mamy dostępu od razu do wszystkich zakładek. Zmusza to użytkownika to zmiany trybów działania aparatu, jeżeli chce wprowadzić pewne zmiany. Bardzo cieszy umieszczenie obszernego menu podręcznego, dzięki temu szybko i sprawnie możemy obsługiwać aparat w trakcie fotografowania. Producent dopracował także tryb odtwarzania, co zasługuje na pochwałę.

+ prosta i szybka nawigacja w menu głównym

+ obszerne menu podręczne

+ alarm prześwietleń

+ wywoływanie plików RAW

+ przewijanie powiększeń

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)