Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Sony SLT-A99 to flagowy korpus japońskiego producenta. Magnezowa obudowa, uszczelnienia, a przede wszystkim pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, to główne atuty tego korpusu. Te wszystkie elementy oraz cena stawiają A99 obok profesjonalnych lustrzanek innych producentów. Czy nowa propozycja japońskiego producenta, wyposażona w wizjer elektroniczny, będzie w stanie nawiązać równą walkę z Canonem EOS 5D Mark III czy Nikonem D800?
Szum
Poziom szumu w A99 stoi na dobrym poziomie. Jego ingerencja w obraz do czułości ISO 800 włącznie jest praktycznie niezauważalna. Skok do ISO 1600 sprawia, że w ciemniejszych partiach obrazu zaczynają pojawiać się delikatne przebarwienia. Wraz ze wzrostem czułości zjawisko szumu oczywiście nasila się, ale dopiero ISO 6400 jest wyraźnie zaszumione. Skok o jedną działkę EV powoduje powstawanie silnych przebarwień i utratę szczegółowości obrazu. Ostatniej czułości, czyli ISO 25600 powinniśmy używać tylko w ostateczności.
Reprodukcja szczegółów
Pełnoklatkowa, 24-megapikselowa matryca rewelacyjnie radzi sobie z reprodukcją szczegółów. Do ISO 800 nie obserwujemy praktycznie, żadnego spadku szczegółowości obrazu. ISO 1600 nieznacznie od niej odbiega. Wzrost czułości do ISO 3200 sprawia, że zaczynają się pojawiać pierwsze przebarwienia. Obserwujemy także spadek ilości szczegółów, nasycenia oraz kontrastu, mimo to możemy ją traktować jako użyteczną czułość. ISO 6400 różni się od niej wyraźnie, ponieważ wszystkie wady, o których wcześniej pisaliśmy nasilają się. Jest to ostatnia w pełni użyteczna wartość. ISO 12800 i 25600, możemy stosować o ile jesteśmy przekonani, że nie będziemy drukować dużych odbitek lub zdjęcia będziemy konwertować do czerni i bieli.
Reprodukcja kolorów
Reprodukcja kolorów w przypadku Sony SLT-A99 stoi na bardzo dobrym poziomie. W świetle dziennym nie możemy mieć najmniejszych zastrzeżeń, wszystkie składowe RGB, jaki i kolory skóry są poprawnie odwzorowane. Flagowy korpus bardzo dobrze poradził sobie także ze światłem żarowym. Przyzwoicie wyglądają zdjęcia wykonane przy świetle jarzeniowym i mieszanym (dzienne i żarowe). Obserwujemy dominantę żółto-pomarańczową, jednak kolory rejestrowane są zbliżone do tych, które obserwuje ludzkie oko.
Podsumowanie
Jak widać na powyższych zdjęciach flagowiec Sony daje bardzo dobre rezultaty zdjęciowe. Przyszli użytkownicy na pewno nie będą mogli narzekać na poziom szumów, reprodukcję szczegółów i kolorów. Bez wątpienia jakość zdjęć, to największa zaleta Sony SLT-A99.
+ niskie szumu do ISO 6400
+ reprodukcja szczegółów do ISO 3200
+ reprodukcja kolorów