Pentax K-30 - test

Pentax K-30 to niewielka, uszczelniona lustrzanka, która została zaprezentowana w maju bieżącego roku. Pomimo swoich skromnych wymiarów, nowy Pentax kryje w sobie szereg zaawansowanych funkcji fotograficznych. Zapraszamy do lektury naszego testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

2 Listopad 2012
Artykuł na: 29-37 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Menu Pentaksa K-30 prezentuje się dokładnie tak samo jak w innych aparatach tego producenta. Obsługuje się je wygodnie, jest przejrzyste, ale archaiczny wygląd można by już odświeżyć. Menu zostało podzielone na pięć części.

obszerne menu podręczne

Menu fotografowania

W tym menu możemy ustawić wszystkie podstawowe funkcje w aparacie oraz zdefiniować zielony przycisk na górnej ściance.

Menu filmowania

Pentax nie ma szeroko rozbudowanego menu filmowania. Możemy w nim zmienić jakość nagrywania czy tryb ekspozycji.

Ustawienia

W tym menu mamy dostęp do takich funkcji jak język, data czy wersja oprogramowania.

Menu odtwarzania

Menu odtwarzania w Pentaksie K-30 nie jest zbyt obszerne, ale nie ma potrzeby jego większego rozszerzania. Bardzo szeroki zakres możliwości mamy z poziomu trybu odtwarzania.

Menu ustawień osobistych

Aparat daje bardzo szerokie pole manewru w zakresie ustawień osobistych. Oprócz wcześniej wspomnianego przycisku programowalnego, który możemy zdefiniować w menu fotografowania, w osobnej zakładce użytkownik dostaje opcje personalizacji aparatu.

Tryby odtwarzania

Lustrzanka japońskiego producenta oferuje szeroki zakres trybów odtwarzania, zdjęcia możemy powiększać, pomniejszać, wyświetlać kolejne foldery, wybierać liczbę miniatur oraz ilość pokazywanych informacji. Ponadto aparat oferuje możliwość wywołania RAW-a.

Podsumowanie

Menu Pentaksa K-30 zostało zaprojektowane w przemyślany sposób. Jego obsługa nie sprawia problemów. Dzięki dużej liczbie elementów sterujących oraz obecności obszernego menu podręcznego w głównym menu pojawiamy się bardzo rzadko. Jedyne co można zarzucić Pentaksowi to walory estetyczne, ale jest to marginalny problem.

+ przejrzyście zaprojektowane menu

+ łatwa obsługa

+ duże możliwości w trybie odtwarzania

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj