Pentax K-30 - test

Pentax K-30 to niewielka, uszczelniona lustrzanka, która została zaprezentowana w maju bieżącego roku. Pomimo swoich skromnych wymiarów, nowy Pentax kryje w sobie szereg zaawansowanych funkcji fotograficznych. Zapraszamy do lektury naszego testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

2 Listopad 2012
Artykuł na: 29-37 minut

7. Podsumowanie

Pentax K-30 to bez wątpienia bardzo ciekawa propozycja na rynku lustrzanek amatorskich. Producent po próbach z bezlusterkowcami, zdecydował się wrócić do tego co mu wychodzi najlepiej. K-30 to wjątkowa propozycja jeśli chodzi o lustrzanki APS-C. Niewielki korpus z bagnetem K został w taki sposób zaprojektowany, że obsługujemy go bez najmniejszych problemów. Ponadto producent zadbał o uszczelnienia, co w tej klasie zdecydowanie wyróżnia K-30.

Bardzo dużym plusem na tle konkurencji jest obecność wizjera o pokryciu 100% kadru. Pryzmat pentagonalny wysokiej klasy zapewnia jasny i klarowny obraz. Tego typu parametry oferuje Nikon D7000, a nie najbliższa konkurencja Pentaksa.

Jeśli chodzi o jakość obrazu również nie możemy narzekać. Sprawdzona konstrukcja w postaci 16-megapikselowej matrycy APS-C oraz nowe procesory obróbki obrazu radzą sobie bardzo dobrze. Dzięki temu przyszli użytkownicy małego Pentaksa mogą swobodnie fotografować do czułości ISO 1600. W połączeniu ze stałoogniskowymi obiektywami na bagnet K, otrzymamy bardzo dobry i nieduży zestaw.

Nie też zastrzeżeń do kultury pracy z K-30. Wszystkie elementy sterujące zostały przez producenta bardzo dobrze rozmieszczone. Szeroka funkcjonalność, jaką daje nam nowa lustrzanka Pentaksa dotyczy nie tylko fotografowania, ale także trybu odtwarzania. Zdjęcia i filmy możemy obrabiać z poziomu korpusu w całkiem wygodny sposób.

Pentax K-30 to bardzo udany aparat japońskiego producenta. Oferuje wszystko to, czego zaawansowany użytkownik może wymagać od tego typu propozycji. Bardzo dobra ergonomia, dobra jakość zdjęć, świetny wizjer i to wszystko zamknięte w niewielkim, uszczelnionym body. Do pełni szczęścia brakuje pełnej klatki, ale w tym momencie system z bagnetem K nie oferuje tego typu aparatu.

+ jakość wykonania

+ duża liczba elementów sterujących

+ uszczelnienia

+ przyciski funkcyjne

+ obszerne menu podręczne

+ możliwość zasilania bateriami AA

+ dobrej klasy ekran LCD

+ wizjer o pokryciu 100%

+ pomiar światła

+ zdjęcia seryjne

+ zgrywanie zdjęć seryjnych

+ celny autofokus

+ duża liczba trybów ekspozycji

+ rozbudowany tryb filmowy

+ obecność filtrów cyfrowych

+ rozbudowane możliwości obróbki obrazu

+ szumy do czułości ISO 1600

+ reprodukcja szczegółów do czułości ISO 1600

+ reprodukcja kolorów

- zbyt daleko odsunięta tylna tarcza nastaw

- brak złącza HDMI

- niska wydajność baterii

- wolne uruchamianie i wybudzanie

- niskiej jakości pasek dodawany do zestawu

- balans bieli w świetle żarowym

Pentax K-30 otrzymał w swojej klasie 75%
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)