Pentax K-30 - test

Pentax K-30 to niewielka, uszczelniona lustrzanka, która została zaprezentowana w maju bieżącego roku. Pomimo swoich skromnych wymiarów, nowy Pentax kryje w sobie szereg zaawansowanych funkcji fotograficznych. Zapraszamy do lektury naszego testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

2 Listopad 2012
Artykuł na: 29-37 minut

7. Podsumowanie

Pentax K-30 to bez wątpienia bardzo ciekawa propozycja na rynku lustrzanek amatorskich. Producent po próbach z bezlusterkowcami, zdecydował się wrócić do tego co mu wychodzi najlepiej. K-30 to wjątkowa propozycja jeśli chodzi o lustrzanki APS-C. Niewielki korpus z bagnetem K został w taki sposób zaprojektowany, że obsługujemy go bez najmniejszych problemów. Ponadto producent zadbał o uszczelnienia, co w tej klasie zdecydowanie wyróżnia K-30.

Bardzo dużym plusem na tle konkurencji jest obecność wizjera o pokryciu 100% kadru. Pryzmat pentagonalny wysokiej klasy zapewnia jasny i klarowny obraz. Tego typu parametry oferuje Nikon D7000, a nie najbliższa konkurencja Pentaksa.

Jeśli chodzi o jakość obrazu również nie możemy narzekać. Sprawdzona konstrukcja w postaci 16-megapikselowej matrycy APS-C oraz nowe procesory obróbki obrazu radzą sobie bardzo dobrze. Dzięki temu przyszli użytkownicy małego Pentaksa mogą swobodnie fotografować do czułości ISO 1600. W połączeniu ze stałoogniskowymi obiektywami na bagnet K, otrzymamy bardzo dobry i nieduży zestaw.

Nie też zastrzeżeń do kultury pracy z K-30. Wszystkie elementy sterujące zostały przez producenta bardzo dobrze rozmieszczone. Szeroka funkcjonalność, jaką daje nam nowa lustrzanka Pentaksa dotyczy nie tylko fotografowania, ale także trybu odtwarzania. Zdjęcia i filmy możemy obrabiać z poziomu korpusu w całkiem wygodny sposób.

Pentax K-30 to bardzo udany aparat japońskiego producenta. Oferuje wszystko to, czego zaawansowany użytkownik może wymagać od tego typu propozycji. Bardzo dobra ergonomia, dobra jakość zdjęć, świetny wizjer i to wszystko zamknięte w niewielkim, uszczelnionym body. Do pełni szczęścia brakuje pełnej klatki, ale w tym momencie system z bagnetem K nie oferuje tego typu aparatu.

+ jakość wykonania

+ duża liczba elementów sterujących

+ uszczelnienia

+ przyciski funkcyjne

+ obszerne menu podręczne

+ możliwość zasilania bateriami AA

+ dobrej klasy ekran LCD

+ wizjer o pokryciu 100%

+ pomiar światła

+ zdjęcia seryjne

+ zgrywanie zdjęć seryjnych

+ celny autofokus

+ duża liczba trybów ekspozycji

+ rozbudowany tryb filmowy

+ obecność filtrów cyfrowych

+ rozbudowane możliwości obróbki obrazu

+ szumy do czułości ISO 1600

+ reprodukcja szczegółów do czułości ISO 1600

+ reprodukcja kolorów

- zbyt daleko odsunięta tylna tarcza nastaw

- brak złącza HDMI

- niska wydajność baterii

- wolne uruchamianie i wybudzanie

- niskiej jakości pasek dodawany do zestawu

- balans bieli w świetle żarowym

Pentax K-30 otrzymał w swojej klasie 75%
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)