Sony NEX-6 - Ergonomia i funkcję przycisków

Tuż przed Photokiną Sony zapowiedziało swojego najnowszego bezlusterkowca z bagnetem E Sony NEX-6. Aparat wzbudził wiele emocji, ponieważ jest odchudzoną wersją flagowego NEX-7, ale z bardzo podobną funkcjonalnością.

Autor: Patryk Wiśniewski

13 Październik 2012
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści




Pierwsze wrażenie
Pierwszy kontakt z aparatem mieliśmy już podczas premiery na Islandii. Drugi kontakt z tym niezwykle ciekawym aparatem mieliśmy w Kolonii na targach Photokina. NEX-6 zrobił na nas bardzo dobre pierwsze wrażenie.


Na pochwałę zasługuje materiał, z którego wykonano korpus. Pomimo, że nie mamy do czynienia z magnezową obudową NEX-6 daje poczucie solidności. Wszystkie elementy obudowy ściśle do siebie przylegają. Grip został pokryty antypoślizgowym materiałem, co w połączeniu z jego wyraźnie zaznaczoną linią oraz ergonomicznie zaprojektowaną wypustką pod kciuk umożliwia pewny chwyt aparatu.Charakterystyczny dla Sony cienki, ruchomy ekran został umieszczony na solidnym metalowym przegubie.


Dwie tarcze sterujące działają z lekkim oporem, więc nie mamy problemu z przypadkowym przeskakiwaniem pomiędzy kolejnymi wartościami.

Funkcje przycisków
Sony NEX-6 nie został wyposażony w nowy interfejs sterujący Tri-Navi znany z flagowego NEX-7. Jest za to zdecydowanie bogatszy w przyciski, niż mniej zaawansowani bracia. Opis funkcji kolejnych przycisków rozpoczniemy od górnej ścianki aparatu.

Skrajnie z lewej strony znajduje się wizjer elektroniczny, który został zaznaczony niewielką komorą. Na środku znajduje się gniazdo gorącej stopki oraz wbudowana lampa błyskowa. Skrajnie z prawej strony widzimy tarczę trybów oraz tarczę sterującą podstawowymi parametrami w trakcie fotografowania. Bezpośrednio na gripie znajdują się dwa przyciski. Pierwszy, to oczywiście spust migawki z tarczą ON/OFF oraz klawisz funkcyjny oznaczony Fn.

Klawiszem funkcyjnym, w domyślnych ustawieniach aparatu, uruchamiamy spersonalizowane menu podręczne.

menu podręczne w Sony NEX-6

 


Tylna ścianka jest zdecydowanie bardziej obfita w elementy sterujące. Skrajnie z lewej strony producent umieścił tarczę, służącą do korekty dioptrii. Mniej więcej na środku umieszczono przycisk zwalniający lampę błyskową. Na prawo od niego znajduje się klawisz kierujący użytkownika do trybu odtwarzania.


Tuż obok gripa znajduje się przycisk blokujący ekspozycję. Skrajnie z prawej strony umieszczono klawisz REC, takie jego położenie nie należy do najlepszych rozwiązań. Ciężko jest rozpocząć nagrywanie filmu trzymając aparat jedną ręką. Musimy bardzo mocno odchylić kciuk.

Oprócz wymienionych przycisków na tylnej ściance znajdują się dwa nieopisane przyciski. Ich funkcje znajdują się na ekranie LCD w trakcie fotografowania. Domyślnie są ustawione jako Menu oraz wybór punktu AF w trybie fotografowania, a w trybie odtwarzania klawisz Kosz.


Pomiędzy przyciskami znajduje się nawigator z obrotową i wciskaną tarczą. Na samym nawigatorze znajdziemy przycisk Disp., którym regulujemy wyświetlane informacje na ekranie, ISO, korektę ekspozycji oraz tryb napędu. Z "obrotowości" tarczy nawigatora korzystamy w trybie manualnym
Ergonomia w aparacie Sony NEX-6 stoi na bardzo dobrym poziomie. Jest to pierwszy aparat tej serii, do którego pod tym względem ciężko się przyczepić. Bezlusterkowcem japońskiego producenta możemy bez trudu fotografować nie odrywając oka od wizjera.


Nie musimy już podróżować po menu, aby znaleźć interesującą nas funkcję jak miało to miejsce w mniej zaawansowanych modelach. NEX-6 nie został też wyposażony w interfejs Tri-Navi, który nie należał do najbardziej intuicyjnych dla użytkownika. Nowa propozycja z bagnetem E to po prostu aparat fotograficzny, którym przyjemnie się fotografuje.

Podsumowanie
Sony NEX-6 to wyjątkowo udany aparat japońskiego producenta jeśli chodzi o budowę. Do jakości użytych materiałów nie możemy mieć najmniejszych zastrzeżeń. Tworzywo sztuczne jest bardzo dobrej jakości, wykończenie gripów antypoślizgowym materiałem również zasługuje na pochwałę. Tarcze nastaw, przycisk funkcyjny przy spuście migawki, standardowa gorąca stopka, to wszystko sprawia, że nowym NEX-em fotografuje się bardzo dobrze, bez żadnych zgrzytów. Jedynym zastrzeżeniem jakie mamy do propozycji Sony jest niezbyt wygodne umieszczenie przycisku REC.

+ jakość wykonania
+ wygodny chwyt
+ 2 tarcze nastaw
+ programowalne przyciski
+ spersonalizowane menu podręczne

- niezbyt wygodne umiejscowienie przycisku REC

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)