Wydarzenia
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
9. Podsumowanie
Panasonic Lumix GF2 to jeden z ciekawszych aparatów na rynku. Jako że jest bezpośrednim następcą modelu GF1 to związane z nim oczekiwania były bardzo duże. Biorąc pod uwagę jego mniejsze gabaryty, niższą cenę wyjściową i osiągi jakie oferuje - GF2 wywiązuje się z tych oczekiwań bardzo dobrze.
Pod względem ergonomii i budowy trudno się do czegoś poważniejszego przyczepić - poza zbyt śliskim uchwytem. Aparat jest wzorcowo wykonany i pozwala na wygodą obsługę. Składa się na to szybkie menu podręczne, które możemy edytować, dotykowy ekran i wciskana tylna tarcza nastaw. Gdy dodamy do tego, że w większości przypadków nie musimy korzystać z dotykowego ekranu, dostajemy aparat dla każdego.
Panasonika musimy też pochwalić za konsekwentne wypuszczanie kolejnych obiektywów, które poszerzają użyteczność całego systemu. Na szczególną uwagę zasługuje obiektyw 14 mm f/2.5, który będzie dostępny jako jeden z obiektywów kitowych do modelu GF2. Nie wspominając o obiektywie 3D 12,5 mm f/12, który umożliwia wykonywanie zdjęć 3D.
Kolejny plus należy się za 12-megapikselową matrycę Live MOS nadal oferuje bardzo przyzwoite osiągi. Poza rejestrowaniem zdjęć pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD. Następne plusy należą się GF2 za dotykowy ekran o rozdzielczości 460 tys. punktów i wbudowaną lampę błyskową. Minusem jest rezygnacja z korekty błysku, która jednak czasem się przydaje, gdy chcemy zbalansować światło zastane z błyskiem.
Jeżeli chodzi o funkcje związane bezpośrednio z fotografowaniem, to na wielki plus musimy zaliczyć cały system pomiaru ostrości, który jest szybki i skuteczny. Kolejnym plusem jest przewidywalny pomiar światła. Na plus należy też zaliczyć stabilizację obrazu, która w aparatach Mikro Cztery Trzecie Panasonika jest wbudowana w wybrane obiektywy. Ogólnie nie można też narzekać na automatyczny balans bieli, który z małymi wyjątkami radzi sobie bardzo dobrze. Jednym słowem fotografując Lumixem GF2 możemy skupić się na kadrowaniu, a nie dobieraniu innych parametrów.
Także filmowanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Do dyspozycji mamy rozdzielczość Full HD ze stereofonicznym mikrofonem i działającym prawie bezgłośnie autofokusem - czego chcieć więcej od niewielkiego aparatu.
Pod względem jakości zdjęć Panasonic GF2 prezentuje się bardzo dobrze, plasując się w czołówce "kieszonkowych" bezlusterkowców. Pod względem szumu i reprodukcji szczegółów, możemy spokojnie fotografować do czułości ISO 800 bez większych obaw o jakość zdjęć. Nie możemy też narzekać na naturalną kolorystykę zdjęć jakie daje GF2.
Panasonic Lumix GF2 to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy chcą mieć stylowy aparat, który robi dobre zdjęcia. Daje jakość zdjęć porównywalną z amatorskimi lustrzankami w niewielkiej obudowie, którą w połączeniu z obiektywem Pancake możemy zmieścić do większej kieszeni. Czego zabrakło w Panasoniku GF2, a co znajdziemy u konkurencji to filtry artystyczne (Olympus PEN), rozlegle panoramy i szybkie zdjęcia seryjne (Sony NEX).
+ wysokiej jakości materiały
+ metalowa obudowa
+ menu podręczne - Q. MENU
+ możliwość dostosowania Q. MENU
+ dedykowany przycisk filmowania
+ dotykowy ekran
+ możliwość obsługi tylko przyciskami
+ wciskana tarcza
+ bogaty system Mikro Cztery Trzecie
+ 12-megapiselowa matryca z systemem czyszczenia
+ dotykowy ekran o rozdzielczości 460 tys. punktów
+ wbudowana lampa błyskowa
+ złącze HDMI
+ przewijanie powiększeń
+ dotykowa obsługa odtwarzania
+ alarm prześwietleń
+ szybkość działania
+ szybki pomiar ostrości
+ skuteczna dioda wspomagająca autofokus
+ pomiar światła
+ stabilizacja obrazu
+ filmowanie w jakości Full HD
+ niski poziom szumu do ISO 800
+ reprodukcja szczegółów dorównująca amatorskim lustrzankom
+ reprodukcja kolorów
+ zakres dynamiczny do ISO 400
+ zakres tonalny do ISO 800
- śliski uchwyt
- brak korekty lampy błyskowej
- przypadkowe powiększanie zdjęć przy przewijaniu
- brak szybkiej serii zdjęć w ograniczonej rozdzielczości
- duże odstępstwa od rzeczywistych czułości ISO