Ergonomia i funkcje przycisków

Panasonic Lumix GF2 to stylowa propozycja dla wszystkich, którzy doceniają dobrą jakość zdjęć i filmów w niewielkiej obudowie. Jest to właściwie kwintesencja "bezlusterkowca", czyli aparatu który z obiektywem typu "pancake" zmieści się do większej kieszeni i robi zdjęcia porównywalne z amatorskimi lustrzankami.

Autor: Marcin Falana

11 Marzec 2011
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Panasonic Lumix GF2 sprawia solidne wrażenie, jak przystało na produkt Made in Japan. Jest to głównie zasługą metalowego korpusu i zwartości konstrukcji. Przy masie samego korpusu 265 gramów, a z obiektywem 14 mm f/2,5 pancake - 365 gramów aparat przyjemnie ciąży w dłoni. Wersja biała delikatnie różni się od czarnej. Czarny lakier jest bardziej matowy, natomiast biały przypomina jest wykończony "perłowo". Wersje różnią się także lakierem na górnej ściance.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Lumixj GF2 nie został wyposażony w tradycyjny, odstający uchwyt co znacznie zmniejsza jego gabaryty.

Panasonic Lumix DMC-GF2

W porównaniu z poprzednikiem GF2 jest mniejszy, lżejszy i oferuje mniej elementów sterujących na korpusie. Jest to głównie spowodowane zastosowaniem dotykowego ekranu, który przejął na siebie część funkcji, jak choćby tarczy trybów ekspozycji. Zrezygnowano także z przełącznika napędu, który w opisywanym modelu jest obsługiwany dolnym przyciskiem nawigatora. Kolejne przyciski, które zniknęły to AF/MF, AF/AE lock i przycisk podglądu głębi ostrości. Natomiast przyciski Q. Menu, Fn i kosz zostały skonsolidowane pod jednym przyciskiem. W trybie fotografowania decydujemy w menu czy przycisk będzie obsługiwał Q. Menu czy Fn.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Zmianie uległ też kształt uchwytu, który w modelu GF2 jest niesymetryczny. Dzięki temu trzyma się go całkiem wygodnie. Nowa linia gripa pozwala zahaczyć środkowy palec, a na tylnej ściance znalazła się wypustka na kciuk, w której umieszczono wciskaną i przekręcaną tarczę. Dostęp do spustu migawki i tylnej tarczy nastaw jest bardzo dobry, natomiast trochę gorzej wygląda sytuacja z innymi przyciskami. Jednak GF2, z małymi wyjątkami, da się obsługiwać jedną ręką. Producent nadal nie wyposażył uchwytu GF2 w tworzywo antypoślizgowe więc ciężko się go trzyma spoconą dłonią.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Dotykowy ekran

W związku z rezygnacją z kilku przycisków i elementów sterujących część funkcji przejął na siebie dotykowy ekran. Nadal możemy jednak wyłączyć dotyk w większości funkcji i obsługiwać GF2 przyciskami. Jedyny element, który zawsze jest obsługiwany dotykowo to wyświetlanie informacji na ekranie - przycisk DISP.

rysik

Dotykowy ekran Lumixa GF2 trzeba zaliczyć do udanych konstrukcji. Składa się na to odpowiednia czułość ekranu i duże przyciski, które są rozmieszczone z właściwym odstępem dzięki czemu łatwo w nie trafić opuszkiem palca. W zestawie z GF2 otrzymujemy rysik, który możemy przymocować do paska.

Panasonic Lumix DMC-GF2 z obiektywem 3D 12 mm f/12

Funkcje przycisków

W porównaniu z poprzednikiem górna ścianka GF2 jest dużo bardziej oszczędna. Zrezygnowano z tarczy trybów ekspozycji i przełącznika napędu. Pojawił się natomiast przycisk trybu inteligent Auto - iA, którego działanie możemy dostosować w menu. Przycisk może działać przy pojedynczym wciśnięciu lub naciśnięciu i przytrzymaniu. Poza tym znajdziemy tutaj spust migawki, włącznik ON/OFF, oraz przycisk dedykowany do nagrywania filmów. Swoje miejsce znalazł tu także mikrofon, który umożliwia nagrywanie dźwięku stereo.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance. Idąc od lewej strony znajdziemy przycisk otwierający lampę błyskową. Z prawej strony wyświetlacza umieszczono obracaną i wciskaną tarczę nastaw, przycisk odtwarzania zdjęć, oraz nawigator z dedykowanymi przyciskami ISO, WB, napęd i tryb AF. Środkowy przycisk nawigatora pozwala na dostęp do menu aparatu.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Ostatni przycisk jaki pozostał do opisania znajduje się pod nawigatorem i może obsługiwać jedną z dwu funkcji: szybie menu Q. MENU lub Fn. Gdy wybierzemy opcję Fn do dyspozycji mamy 13 parametrów, które możemy przypisać do przycisku Q. MENU/Fn.

programowanie przycisku Q. Menu/Fn
programowanie funkcji Fn
Q. MENU

Menu podręczne - Q. MENU możemy dostosować do własnych potrzeb co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wystarczy przeciągnąć na dolny pasek funkcje, które nas interesują. W menu podreczym może znajdować się 10 funkcji, a wybieramy je spośród 23 dostępnych.

dostosowywanie Q. Menu do własnych potrzeb

Poza tym na dotykowym ekranie zawsze mamy do dyspozycji przycisk DISP., który pozwala na zmianę wyświetlanej informacji w trybie fotografowania i odtwarzania.

zmiana wyświetlanej informacji

Kolejny przycisk jaki znajduje się na ekranie znajduje się w lewym, górnym rogu i pozwala na zmianę trybu ekspozycji.

zakładka trybów ekspozycji

Podsumowanie

Panasonic Lumix GF2 to wzorcowo wykonany aparat, który daje użytkownikowi dużo radości zarówno z posiadania fajnego aparatu jak i fotografowania nim. Składają się na to wysokiej jakości materiały i staranność z jaką został wykonany GF2. Gdy dodamy do tego dotykowy ekran, szybkie menu podręczne, które możemy sami zdefiniować i wciskaną tylną tarczę nastaw otrzymujemy naprawdę dopracowany aparat. Panasonic nie zapomniał także o użytkownikach, którzy niechętnie korzystają z dotykowego ekranu, większość funkcji możemy obsługiwać przyciskami.

+ wysokiej jakości materiały

+ metalowa obudowa

+ menu podręczne - Q. MENU

+ możliwość dostosowania Q. MENU

+ dedykowany przycisk filmowania

+ dotykowy ekran

+ możliwość obsługi tylko przyciskami

+ wciskana tarcza

- śliski uchwyt

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
36
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)