Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Firma Panasonic opisuje nowego Lumiksa G3 jako najmniejszy aparat systemowy z wymienną optyką i wbudowanym wizjerem elektronicznym. Rzeczywiście, wymiary aluminiowej obudowy robią spore wrażenie: 115,2 x 83,6 x 46,7 mm (to mniej więcej o 25% mniej niż Lumix G2). Zmniejszanie rozmiarów (oczywiście do pewnej granicy) to bardzo dobra droga. W końcu jedną z największych zalet systemu Mikro Cztery Trzecie miała być dużo większa poręczność w stosunku do tradycyjnych lustrzanek.
Panasonic Lumix G3 został wyposażony w nową, 15,8-megapikselową matrycę Live MOS oraz procesor obrazu Venus Engine VI FHD. Taki zestaw pozwala na pracę z czułościami sięgającymi ISO 6400 oraz na wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 4 kl/s w pełnej rozdzielczości. Po zmniejszeniu rozdzielczości do (nadal użytecznych) 4 megapikseli szybkość zdjęć seryjnych wzrasta do 20 kl/s. Producent zapewnia, że nowy Lumix nie stracił tego, z czego słynęli jego poprzednicy - szybkiego autofokusa. Ostrzenie zajmuje podobno jedyne 0,1 sekundy i odbywa się jeszcze szybciej niż we wcześniejszych modelach. Aparat rejestruje również sekwencje wideo w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080/50i w formacie AVCHD.
Nowy Lumix, mimo niewielkich rozmiarów, został wyposażony w lampę błyskową (o liczbie przewodniej wynoszącej 10), gorącą stopkę, obrotowy i dotykowy ekran LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 460 000 punktów oraz wbudowany wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1 440 000 punktów. Wśród złącz znalazło się HDMI.
Na razie nie wiemy kiedy aparat trafi do sklepów, ani ile będzie kosztował. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną tego modelu: