Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Czy możliwe jest zastąpienie skomplikowanej optyki obiektywu zwykłą wodą? Tak właśnie zrobiła Robin de Puy przy tworzeniu swojej ostatniej serii portretów. Oto efekty.
Podstawą udanego projektu jest kreatywność. Tej trudno odmówić nowemu filmowi "The Purest Picture" reklamującemu wodę mineralną Spa Nederland. Oglądamy w nim jak fotograf Robin de Puy przygotowuje się do stworzenia serii portretów przy wykorzystaniu… kropli wody.
Jak to w ogóle możliwe? W tym wypadku woda działa tu jak soczewka. O ile jednak o właściwościach optycznych wody wiemy wszyscy, to znacznie trudniejsze było zastosowanie tego pomysłu w praktyce. Aby tego dokonać, zbudowano specjalny moduł obrazowania, w którym naprzeciwko sensora z elementem przysłony umieszczono szklaną płytkę z kroplą wody, która dzięki powłoce hydrofobowej utrzymywała się w jednym miejscu.
Konieczne było jeszcze nadanie kropli odpowiedniego kształtu, tak aby promienie światła odpowiedni się zakrzywiały i pozwalały uzyskać ostry obraz. W tym celu wodę poddano działu pola elektrycznego. Cały proces, wraz z regulacją krzywizny „soczewki” i końcowym rezultatem możecie zobaczyć na powyższym filmie.
Co najciekawsze, efekt końcowy wygląda naprawdę dobrze. Czy w przyszłości podobna technologia mogłaby zastąpić tradycyjne obiektywy? Z pewnością mogłaby znacznie obniżyć cenę optyki. Na razie jednak na zastąpienie tradycyjnych soczewek płynnymi w branży fotograficznej jeszcze się nie zanosi.
Więcej zdjęć fotograf znajdziecie pod adresem robindepuy.nl.