Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

79%

Czy tani zawsze musi oznaczać gorszy? Pod lupę bierzemy nową portretówkę Yongnuo. Zobaczcie czym może zaskoczyć model YN 100 mm f/2.

Autor: Michał Chrzanowski

26 Maj 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

Po skrytykowanym przez nas modelu YN 35 mm f/2 wyjątkowo sceptycznie podchodziliśmy do testów kolejnego obiektywu Yongnuo. Jednak w przypadku nowej portretowej stałki możemy mówić o niemałym zaskoczeniu. Za około 850 zł otrzymujemy konstrukcję, która pokazała się z całkiem dobrej strony.

Z pewnością jakość wykonania nie sprawia wrażenia, że mamy do czynienia z obiektywem z niższej półki. Otrzymujemy częściowo metalowy tubus (szkoda, że nie uszczelniony), w którym naprawdę zadbano o detale. Poza tym jego wygląd dobrze się komponuje z aparatami Canona, ponieważ obiektyw - pod względem designu - jest klonem portretowego modelu EF 100 mm f/2 USM. Natomiast w kwestii autofokusa jest dobrze, chociaż nie wyśmienicie. Ogólnie system jest precyzyjny i po potwierdzeniu ostrości możemy być pewni, że ta będzie ustawiona w punk. Niestety silnikowi AF zdarzyło się kilka razy zablokować - pomagało jedynie ponowne uruchomienie aparatu, przez co straciliśmy kilka ujęć. Nieco więcej oczekiwaliśmy także od szybkości przeostrzania oraz od pracy w słabszych warunkach oświetleniowych.

Jednak największym zaskoczeniem okazała się optyka. Większość wad jest odpowiednio korygowanych. Wyjątek stanowi jedynie aberracja chromatyczna, która się zwiększa wraz z przymykaniem przysłony. Z kolei rozdzielczość obrazu - choć nie osiągająca wysokich wartości - jest wyjątkowo wyrównana. Tym większa szkoda, że na f/2 spada ona poniżej granicy przyzwoitości, przez co zdjęcia będą wyglądały na miękkie i rozmydlone. W efekcie nie możemy w pełni wykorzystać maksymalnej jasności szkła.

Nie będziemy ukrywać - nie spodziewaliśmy się takiego wykonania i takich rezultatów po nowym Yongnuo YN 100 mm f/2. Oczywiście obiektyw ma swoje wady - niekiedy są one uciążliwe - to jednak oferuje on przyzwoitą rozdzielczość, odpowiedni kontrast i kolorystykę, a także dobrą plastykę z małą głębią ostrości - czyli wszystko to, co jest pożądane w portrecie.

Plusy

  • dobre wykonanie
  • precyzyjny autofokus
  • dobra rozdzielczość od f/2.8
  • dobrze korygowana winieta
  • mała dystorsja
  • miękkie rozmycie tła
  • odpowiedni kontrast i kolorystyka zdjęć
  • dobra praca w warunkach kontrastowego oświetlenia

Minusy

  • długi czas przeostrzania
  • blokujący się silnik autofokusa
  • rozdzielczość na f/2 poniżej granicy przyzwoitości
  • spora aberracja chromatyczna
  • ubogi zestaw handlowy
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Ocena ogólna

79%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
31
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)