Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

79%

Czy tani zawsze musi oznaczać gorszy? Pod lupę bierzemy nową portretówkę Yongnuo. Zobaczcie czym może zaskoczyć model YN 100 mm f/2.

Autor: Michał Chrzanowski

26 Maj 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm.

W dniu premiery nowego Yongnuo najwięcej znaków zapytania pojawiało się w kontekście rozdzielczości portretowego szkła. Zastanawialiśmy się na jakim poziomie będzie stać wyrazistość obrazu. Czy budżetowe szkło może konkurować z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami? Teraz poznaliśmy już wszelkie odpowiedzi.

Portretowy YN 100 mm f/2 charakteryzuje się całkiem dobrą rozdzielczością obrazu. Ta wprawdzie nie jest najwyższa, jednak jest za to wyjątkowo wyrównana w całym zakresie przysłon, co nie jest częstym wyznacznikiem konstrukcji portretowych.

Otrzymany wykres funkcji MTF50 wygenerowany dla plików RAW prezentuje się dobrze. Jednak od razu możemy zauważyć, że rozdzielczość obrazu na f/2 jest poniżej granicy przyzwoitości. Oznacza to, że zdjęcia wykonane na najszerszym otworze przysłony będą niewystarczająco ostre - zarówno na brzegach jak i w centrum kadru. Tak więc nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać jasności obiektywu - o ile ogólna wyrazistość jest dla nas priorytetem. Jeśli tak to dopiero przymknięcie przysłony do f/2.8 sprawi, że rozdzielczość wyraźnie wzrośnie - ale tylko na środku planu fotograficznego, w rogach pozostanie niezmieniona. Z kolei optymalną jakość - zarówno w centrum jak i na brzegach - otrzymamy w przedziale f/4-f/8. Warto także zauważyć, że rozdzielczość uzyskana w skrajnych partiach kadru nie odbiega zbytnio od tej otrzymanej w centrum planu fotograficznego, co uznajemy za sporą zaletę.

Charakterystyka wykresu MTF50 dla plików JPEG jest podobna do tej, jaką otrzymaliśmy w przypadku surowych plików RAW, a wyniki rozdzielczości są zauważalnie wyższe. Dzięki temu - zarówno w centrum, jak i na brzegach - przekroczy ona granicę przyzwoitości. Tak więc fotografowanie w formacie JPEG sprawi, że zdjęcia będą odznaczać się odpowiednią wyrazistością.

Rozdzielczość w praktyce - przysłona f/2

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)