Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
79%
Czy tani zawsze musi oznaczać gorszy? Pod lupę bierzemy nową portretówkę Yongnuo. Zobaczcie czym może zaskoczyć model YN 100 mm f/2.
Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm.
W dniu premiery nowego Yongnuo najwięcej znaków zapytania pojawiało się w kontekście rozdzielczości portretowego szkła. Zastanawialiśmy się na jakim poziomie będzie stać wyrazistość obrazu. Czy budżetowe szkło może konkurować z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami? Teraz poznaliśmy już wszelkie odpowiedzi.
Portretowy YN 100 mm f/2 charakteryzuje się całkiem dobrą rozdzielczością obrazu. Ta wprawdzie nie jest najwyższa, jednak jest za to wyjątkowo wyrównana w całym zakresie przysłon, co nie jest częstym wyznacznikiem konstrukcji portretowych.
Otrzymany wykres funkcji MTF50 wygenerowany dla plików RAW prezentuje się dobrze. Jednak od razu możemy zauważyć, że rozdzielczość obrazu na f/2 jest poniżej granicy przyzwoitości. Oznacza to, że zdjęcia wykonane na najszerszym otworze przysłony będą niewystarczająco ostre - zarówno na brzegach jak i w centrum kadru. Tak więc nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać jasności obiektywu - o ile ogólna wyrazistość jest dla nas priorytetem. Jeśli tak to dopiero przymknięcie przysłony do f/2.8 sprawi, że rozdzielczość wyraźnie wzrośnie - ale tylko na środku planu fotograficznego, w rogach pozostanie niezmieniona. Z kolei optymalną jakość - zarówno w centrum jak i na brzegach - otrzymamy w przedziale f/4-f/8. Warto także zauważyć, że rozdzielczość uzyskana w skrajnych partiach kadru nie odbiega zbytnio od tej otrzymanej w centrum planu fotograficznego, co uznajemy za sporą zaletę.
Charakterystyka wykresu MTF50 dla plików JPEG jest podobna do tej, jaką otrzymaliśmy w przypadku surowych plików RAW, a wyniki rozdzielczości są zauważalnie wyższe. Dzięki temu - zarówno w centrum, jak i na brzegach - przekroczy ona granicę przyzwoitości. Tak więc fotografowanie w formacie JPEG sprawi, że zdjęcia będą odznaczać się odpowiednią wyrazistością.
Rozdzielczość w praktyce - przysłona f/2