Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
78%
W nasze ręce trafił Samyang 135 mm f/2.0 ED UMC. Nowa propozycja koreańskiego producenta to manualny, stałoogniskowy jasny obiektyw przeznaczony do aparatów z pełnoklatkową matrycą. Zobaczcie, jak ta konstrukcja poradziła sobie w naszym teście.
Winietowanie mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wybranych (skrajnych i środkowej) ogniskowych. Przedstawiane wykresy pokazują mapę winietowania dla najgorszych wartości.
Winieta również nie stanowi większego problemu dla nowego obiektywu firmy Samyang. Podczas fotografowania na f/2 jej wartość wyniesie 49%, co w przeliczeniu daje różnicę naświetlenia między centrum a brzegami kadru wynoszącą około 1EV. Odnotować także należy fakt, że rozmieszczenie winiety jest bardzo naturalne. Rogi i brzegi kadru są ciemniejsze od środka obrazu, daje więc to płynną gradację oświetlenia. Ponadto, winieta jest niemal idealnie centralna, gdyż przesunięcie względem środka kadru wynosi zaledwie 1,6%. Co więcej wraz z przymykaniem przysłony wartość winiety zostanie znacząco zmniejszona - 24% na f/2.8. Podsumowując, nawet podczas fotografowania na szeroko otwartej przysłonie, różnica w naświetleniu kadru nie będzie wpływać negatywnie na ostateczny odbiór zdjęć.
Winieta w praktyce
]> */
]