Konstrukcja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Samyang
Nasza ocena:

74%

W nasze ręce trafił Samyang 100 mm f/2.8 ED UMC MACRO. Nowa propozycja koreańskiego producenta to manualny, stałoogniskowy jasny obiektyw makro przeznaczony do aparatów z pełnoklatkową matrycą. Zobaczcie, jak nowy Samyang poradził sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

23 Lipiec 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

2. Konstrukcja


Samyang 100 mm f/2.8 ED UMC MACRO to solidnie i bardzo precyzyjnie wykonany obiektyw. Obudowa, poza metalowym bagnetem, została stworzony głównie z tworzyw sztucznych. Jednak są one dobrej jakości, przez co otrzymujemy konstrukcję, która sprawia wrażenie odpornej i wytrzymałej na różnego rodzaju uszkodzenia. Niestety producent nie zdecydował się na wyposażenie obiektywu w uszczelnienia, które skutecznie chronią obudowę przed wilgocią czy kurzem. Dlatego też będziemy musieli być szczególnie ostrożni w momencie fotografowania w niekorzystnych warunkach pogodowych. Jednak pochwalić należy producenta za fakt, że wszystkie elementy obiektywu są odpowiednio dopasowane i dobrze przylegają do siebie, dzięki czemu tworzą spójną i zwartą konstrukcję.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Samyang 100 mm f/2.8 ED UMC MACRO to także elegancko zaprojektowany sprzęt. Nowe szkło koreańskiego producenta posiada czarną matową obudowę oraz stylowe wykończenia, dzięki czemu konstrukcja może przypaść do gustu wielu użytkownikom. Szczególnie podobać się mogą czytelna infografika (biała oraz pomarańczowa czcionka), a także czerwona obręcz umieszczone wokół pierścienia przysłony, która nadaje jeszcze większej elegancji i charakteru.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Na obudowie znalazł się pierścień zmiany przysłony (od f/2,8 do f/32), który przekręca się z wyczuwalnym oporem i skokiem. Co więcej, został wyposażony w szerokie rowkowania, które ułatwiają jego użytkowanie. Niestety pierścień zmiany przysłony jest umieszczony zbyt blisko bagnetu. Po zamocowaniu nowego Samyanga do pełnoklatkowej lustrzanki (obiektyw testowaliśmy z Nikonem D750) górna część aparatu, w której znajduje się wizjer optyczny, całkowicie zasłaniała fizyczne informacje o przysłonie umieszczone na obiektywie. Po podłączeniu obiektywu do aparatu, na ekranie został wyświetlony błąd o komunikacie FEE i aparat nie odczytywał zmian przysłony wprowadzonych za pomocą obiektywu. Aby móc efektywnie korzystać z modelu Samyang 100 mm f/2.8 ED UMC MACRO należało na pierścieniu wybrać najwyższą liczbę przysłony, w tym wypadku f/32, która została oznaczona kolorem pomarańczowym. Dopiero wtedy aparat nawiązał współpracę z obiektywem, a zmian parametrów przysłony mogliśmy dokonywać poprzez kołowy wybierak umieszczony na korpusie aparatu. Dopiero zmiana szczegółowych ustawień menu aparatu (f5) pozwala na uruchomienie pierścienia przysłony na obiektywie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Z kolei pochwały dla firmy Samyang należą się za pierścień manualnego ustawiania ostrości. Jest on szeroki, a dzięki wyczuwalnym rowkowaniom korzystanie z niego to czysta przyjemność. Aby przeostrzyć obraz przez cały zakres ogniskowania (od nieskończoności po najkrótszą odległość ostrzenia) należy wykonać obrót 180 stopni. Z jednej strony taki ruch może wydawać się zbyt duży, jednak z drugiej strony będziemy mogli precyzyjniej ustawić ostrość. W tym celu pomocnym okażą się także wskaźniki umieszczone pod pierścieniem ostrości. Informują one o odległości pomiędzy fotografowanym obiektem a aparatem oraz o skali głębi ostrości. Tak więc wykorzystane rozwiązania w obiektywie Samyang 100 mm f/2.8 ED UMC MACRO sprawiają, że ręczne ustawianie ostrości nie powinno sprawiać żadnych problemów podczas fotografowania nawet najmniejszych obiektów z bliskiej odległości.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Serce obiektywu stanowi układ optyczny składający się z piętnastu elementów rozlokowanych w dwunastu grupach. Składają się na niego wysokiej klasy soczewki HR i ED. Co więcej producent zdecydował się na zastosowanie powłoki UMC, która zapewnić ma bardzo dobrą jakość obrazu, a także powinna zniwelować wszelkiego rodzaju zniekształcenia. Ponadto, jak już wspominaliśmy wcześniej, obiektyw posiada 9-listkową przysłonę, która w połączeniu z maksymalnym otworem przysłony f/2,8 pozwoli na uzyskanie plastycznego i przyjemnego dla oka bokeh.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Wraz z obiektywem otrzymamy przedni i tylny dekielek, osłonę przeciwsłoneczną oraz materiałowy pokrowiec. Przedni dekielek dzięki podwójnemu i dosyć głębokiemu uchwytowi jest bardzo poręczny i wygodny w użyciu. Z kolei duża osłona przeciwsłoneczna skutecznie zapobiega wpadaniu ostrego i bocznego światła do obiektywu - a taka ochrona jest niezmiernie ważna w fotografii makro.

Samyang 100 mm f/2.8 ED UMC MACRO nie należy do najmniejszych - waży 705 g i mierzy 72,5 x 120,6 mm (wymiary podane dla wersji z mocowaniem Nikon) - jednak w połączeniu z pełnoklatkową lustrzanką tworzy wygodny i dobrze wyważony duet. Rozmiar mocowania filtra wynosi 67 mm.



Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
17
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
24
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)