Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Gdy wczesną wiosną na rynku debiutował najnowszy flagowiec Samsunga, producent obiecywał, że wyposażył go w najlepszy aparat jaki kiedykolwiek pojawił się w smartfonie. Sprawdźmy więc, czy Samsung Galaxy S7 zasługuje na miano fotograficznego smartfona roku.
Na pierwszy rzut oka smartfon praktycznie niczym nie różni się od poprzednika. Dopiero po bliższych oględzinach zauważymy bardziej zaokrąglone krawędzie ekranu i tylnej części obudowy, dzięki czemu telefon pewniej leży w dłoni. Galaxy S7 jest jednak nieznacznie większy i cięższy od modelu S6 - 142,4 x 69,6 x 7,9 mm i 152 g w porównaniu z 143,4 x 70,5 x 6,8 mm i 138 g. Różnica ta wynika jednak prawdopodobnie z zastosowania pojemniejszej baterii i jest na tyle niewielka, że nie będzie zanadto odczuwalna.
Podobnie jak w poprzedniku, zarówno przedni jak i tylny panel wykonano z wytrzymałego szkła Gorilla Glass 4, co mimo rzekomej odporności materiału rodzi pewne wątpliwości jeśli chodzi o wytrzymałość i podatność na zbicie. Tak jak ostatnio otrzymujemy też metalową ramę. Niestety nie możemy powiedzieć dobrego słowa o jej twardości.
Po tygodniu zwykłego użytkowania na brzegach pojawiły się niewielkie wgniecenia i przetarcia, a trzeba pamiętać, że w przypadku testowanego sprzętu zawsze staramy się dbać o niego bardziej niż o nasze osobiste aparaty czy telefony. Ciężko wyobrazić sobie jak smartfon wyglądałby po miesiącu noszenia w damskiej torebce. Bez etui raczej się nie obejdzie.
Na szczęście dużo lepiej prezentuje się jakość ekranu. Nie zauważyliśmy widocznych rys, a obraz jest dobrze widoczny z każdego kąta. Pochwalić należy jego jasność i kontrastowość, nie będziemy mieli problemu z oceną obrazu nawet w mocnym słońcu. Dodatkowo wyświetlacz działa w trybie Always On, dzięki czemu nawet w stanie uśpienia wyświetlana na jest na nim data, godzina i stan baterii.
Model Galaxy S7, pod względem konstrukcji usprawnia prawie wszystkie rzeczy, na które narzekaliśmy w przypadku poprzednika. Przede wszystkim, moduł aparatu już prawie nie wystaje poza obudowę. Mimo wszystko nadal pozostaje najbardziej wysuniętym punktem z tyłu obudowy i nadal to na nim opiera się cała konstrukcja gdy telefon leży “na plecach”, czyniąc go podatnym na zarysowania.
Z powrotem pojawiły się także znane z modelu S5 uszczelnienia, chroniące smartfona przed kurzem i wodą oraz możliwość rozszerzenia pamięci telefonu za pomocą karty SD. Widać, że producent odrobił lekcję z oczekiwań użytkowników systemu Android, którzy cenią sobie możliwość ingerencji w system. Kto wie, może w modelu S8 zobaczymy na powrót wyjmowaną baterię - ta ciągle niestety pozostaje wbudowana na stałe.
Pochwalić należy także ergonomię nowego smartfona. Mimo, że mamy do czynienia z dość dużym ekranem, smartfon jest dobrze wyważony i wygodnie leży w dłoni, dzięki czemu bez zbędnej gimnastyki dosięgniemy każde miejsce wyświetlacza za pomocą kciuka. W trybie fotograficznym, umieszczone na lewym boku przyciski głośności, posłużą nam za spust migawki. Przycisk wybudzania wydaje się być umieszczony nieco niżej niż w poprzednim modelu, dzięki czemu nie będziemy go już przypadkowo wciskać kciukiem w przypadku fotografowania w poziomie
Złącze słuchawkowe i USB zostały umieszczone na spodniej krawędzi telefonu, co jest chyba najwygodniejszym możliwym rozwiązaniem, gdyż pozwala na wygodną kontrolę nad urządzeniem, nawet gdy podłączymy do niego zewnętrzne akcesoria.