Samsung Gear 360 (2017) - nowa konstrukcja, matryce i możliwość streamingu na żywo

Autor: Maciej Luśtyk

29 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Oprócz najnowszego flagowca Samsung zaprezentował także nową wersję kamery Gear 360 do tworzenia filmów sferycznych. Czy mamy do czynienia z najbardziej uniwersalnym narzędziem na rynku?

Pokazana w zeszłym roku kamera Samsung Gear 360 to jedno z najlepiej łączących stosunek ceny do jakości urządzeń do nagrywania filmów sferycznych na rynku. Niestety znacznym ograniczeniem w jej spopularyzowaniu było ograniczenie kompatybilności do kilku topowych smartfonów producenta. Czy jej zaktualizowana wersja przynosi jakieś konkretne zmiany?

Przede wszystkim zmieniła się konstrukcja. Zamiast okrągłej kamery z doczepianym mini-statywem mamy teraz jeden moduł z przyciskiem rejestracji i ekranem LCD umieszczonym na uchwycie. Powinno to ułatwić kontrolę nad jej funkcjami i zapobiec częstemu brudzeniu soczewek kamery przez przypadkowe dotknięcia. Otrzymujemy także gwint statywowy,a obudowa została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami (IP 53).

Nieco zmieniła się także specyfikacja kamery. Maksymalna rozdzielczość filmu wzrosła do 4096 x 2048 pikseli, choć w tej jakości nagramy materiał tylko z prędkością 24 kl./s. Przy jakości Full HD maksymalny klatkaż wyniesie już 60 kl./s. Zmniejszono także ogólną rozdzielczość używanych matryc - z 15 do 8,4 Mp, co przełoży się na także na wielkość możliwych do wykonania zdjęć - z 30 do 15 Mp. Spadek rozdzielczości nie zawsze jest jednak zły, jeśli w parze idzie zwiększenie rozmiary pojedynczego piksela. Nie wiemy jeszcze czy jest tak rzeczywiście w tym wypadku, ale jeśli tak, to możemy spodziewać się znacznie lepszej jakości obrazu podczas filmowania i fotografowania w słabym świetle. Nie zmieniła się jednak jasność obiektywów i nadal wynosi f/2.2.

Nowością jest także możliwość przesyłania materiałów sferycznych na żywo do serwisów Youtube, Facebook czy Samsung VR. Oprócz tego użytkownicy otrzymają narzędzie do edycji i nakładania efektów specjalnych, a także zestaw filtrów pozwalających na tworzenie spersonalizowanych materiałów.

Niestety nadal kompatybilność kamery ogranicza się jedynie do kilku smartfonów producenta: Galaxy S8 i Galaxy S8+, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy Note5, Galaxy S6 Edge+, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy A5 (2017) i Galaxy A7 (2017), co na pewno znacznie ograniczy jej popularność. A szkoda, bo podobnie jak model zeszłoroczny wydaję się najwygodniejszym obecnie  urządzeniem do tworzenia filmów i zdjęć sferycznych na rynku.

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie i w jakiej cenie urządzeni zadebiutuje na rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samsung.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)