Samsung Gear 360 (2017) - nowa konstrukcja, matryce i możliwość streamingu na żywo

Autor: Maciej Luśtyk

29 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Oprócz najnowszego flagowca Samsung zaprezentował także nową wersję kamery Gear 360 do tworzenia filmów sferycznych. Czy mamy do czynienia z najbardziej uniwersalnym narzędziem na rynku?

Pokazana w zeszłym roku kamera Samsung Gear 360 to jedno z najlepiej łączących stosunek ceny do jakości urządzeń do nagrywania filmów sferycznych na rynku. Niestety znacznym ograniczeniem w jej spopularyzowaniu było ograniczenie kompatybilności do kilku topowych smartfonów producenta. Czy jej zaktualizowana wersja przynosi jakieś konkretne zmiany?

Przede wszystkim zmieniła się konstrukcja. Zamiast okrągłej kamery z doczepianym mini-statywem mamy teraz jeden moduł z przyciskiem rejestracji i ekranem LCD umieszczonym na uchwycie. Powinno to ułatwić kontrolę nad jej funkcjami i zapobiec częstemu brudzeniu soczewek kamery przez przypadkowe dotknięcia. Otrzymujemy także gwint statywowy,a obudowa została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami (IP 53).

Nieco zmieniła się także specyfikacja kamery. Maksymalna rozdzielczość filmu wzrosła do 4096 x 2048 pikseli, choć w tej jakości nagramy materiał tylko z prędkością 24 kl./s. Przy jakości Full HD maksymalny klatkaż wyniesie już 60 kl./s. Zmniejszono także ogólną rozdzielczość używanych matryc - z 15 do 8,4 Mp, co przełoży się na także na wielkość możliwych do wykonania zdjęć - z 30 do 15 Mp. Spadek rozdzielczości nie zawsze jest jednak zły, jeśli w parze idzie zwiększenie rozmiary pojedynczego piksela. Nie wiemy jeszcze czy jest tak rzeczywiście w tym wypadku, ale jeśli tak, to możemy spodziewać się znacznie lepszej jakości obrazu podczas filmowania i fotografowania w słabym świetle. Nie zmieniła się jednak jasność obiektywów i nadal wynosi f/2.2.

Nowością jest także możliwość przesyłania materiałów sferycznych na żywo do serwisów Youtube, Facebook czy Samsung VR. Oprócz tego użytkownicy otrzymają narzędzie do edycji i nakładania efektów specjalnych, a także zestaw filtrów pozwalających na tworzenie spersonalizowanych materiałów.

Niestety nadal kompatybilność kamery ogranicza się jedynie do kilku smartfonów producenta: Galaxy S8 i Galaxy S8+, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy Note5, Galaxy S6 Edge+, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy A5 (2017) i Galaxy A7 (2017), co na pewno znacznie ograniczy jej popularność. A szkoda, bo podobnie jak model zeszłoroczny wydaję się najwygodniejszym obecnie  urządzeniem do tworzenia filmów i zdjęć sferycznych na rynku.

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie i w jakiej cenie urządzeni zadebiutuje na rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samsung.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania...
Instax prezentuje prawdopodobnie najlepszą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję ze swojej oferty aparatów natychmiastowych. Wide Evo łączy funkcję aparatu i drukarki do smartfona,...
19
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Jeszcze tylko do końca stycznia możecie skorzystać z zimowej oferty Cashback na aparaty i obiektywy Sony E. Ale to nie jedyna zimowa promocja.
3
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica prezentuje wreszcie aparat, który ma być konkurencją dla wszechstronnych pełnoklatkowych korpusów konkurencji do pracy foto-wideo. Model SL3-S ma 24-megapikselową, stabilizowaną...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)