Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Do naszej redakcji trafił zaprezentowany niedawno telefon LG G4, który zamierza powalczyć o tytuł fotograficznego smartfona roku. W naszym teście postanowiliśmy sprawdzić jak wbudowany aparat radzi sobie w rzeczywistości.
W tym dziale pokażemy jak LG G4 poradził sobie podczas fotografowania w naszym laboratorium.
Testowany smartfon oferuje zakres czułości w przedziale ISO 50 - ISO 2700. Podczas sprawdzania możliwości LG G4 w naszym laboratorium, potwierdziły się wyniki, które zaobserwowaliśmy w czasie tworzenia zdjęć w plenerze.
Najlepszą jakość obrazu uzyskamy w zakresie ISO 50-100. Obraz jest wyraźny i bardzo bogaty w szczegóły. Przy czułości ISO 200 spadek jakości jest nieznaczny. Wyraźniejsze szumy zaczynają się pojawiać na ISO 400-800, jednak obraz wciąż prezentuje się dobrze. Powyżej tej granicy znacząco wzrasta szum oraz spada szczegółowość. Przy czułościach ISO 1600-2700 obraz jest już mocno zaszumiony i zdegradowany. Dla najlepszego rezultatu radzimy więc trzymać się dolnego przedziału dostępnych czułości, co przy jasnym obiektywie nie będzie problemem.
fragment tablicy testowej:
fragment scenki:
W LG G4 do dyspozycji mamy wszystkie najpopularniejsze ustawienia korekty balansu bieli takie jak: automatyczny tryb balansu bieli, pochmurny dzień, słoneczny dzień, tryb światła jarzeniowego i tryb światła żarowego. Dodatkowo balans bieli możemy regulować stopniowo według skali Kelvina, co jest wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym skorygować kolorystykę według własnej potrzeby.
Poniżej prezentujemy pomiary dokonane w naszym laboratorium dla trybu auto oraz dla poszczególnych trybów predefiniowanych. Jak widzimy na poniższym przykładzie, większość predefiniowanych ustawień nie radzi sobie najlepiej. Wyjątkiem jest balans na światło jarzeniowe, który radzi sobie bardzo dobrze. W większości przypadków radzimy jednak korzystać z balansu automatycznego, który w doskonałej większości wypadków lepiej dostosuje balans bieli niż my robiąc to ręcznie.
balans Auto przy świetle mieszanym:
balans na światło dzienne:
balans na światło żarowe:
balans na światło jarzeniowe:
Podsumowanie tej części:
+ Bardzo dobra szczegółowość obrazu na niższych czułościach
- przeciętne działanie predefiniowanych ustawień balansu bieli
- duża utrata szczegółów na wyższych czułościach
Test składa się z następujących części:
1. Wstęp
3. Tryb fotografowania i użytkowanie
4. Jakość zdjęć
5. Reprodukcja szczegółów i odwzorowanie kolorów
7. Podsumowanie