LG G Flex - Tryby fotografowania i użytkowanie

LG G Flex to smartfon przykuwający uwagę swoją nietypową, wygiętą obudową i zakrzywionym 6-calowym ekranem. Poza tym charakteryzuje się całkiem solidnym zestawem funkcji fotograficznych: ma 13-megapikselową matrycę oraz możliwość wyboru czułości i balansu bieli.

Autor: Michal Grzegorczyk

23 Maj 2014
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Po uruchomieniu aplikacji aparatu przechodzimy do czytelnego i funkcjonalnie zaprojektowanego ekranu fotografowania. W jego dolnej części znajdują się trzy ikonki: przenosząca do biblioteki obrazów, spust migawki i przełącznik foto/wideo. Cały środek wypełnia podgląd kadru "live view", natomiast w górnej części widnieją cztery ikonki: zmieniająca ustawienia lampy błyskowej, przełączająca między przednim, a tylnym aparatem, zmieniająca tryb fotografowania i dająca dostęp do ustawień.

Menu LG G2

Podstawowy tryb z pełnym dostępem do ustawień nazywa się "Normalny". Użytkownik może w nim między innymi zmieniać rozmiar obrazu, uruchamiać samowyzwalacz, geotagowanie, ustawienia ostrości (Auto, Ręczna, Śledzenie twarzy), ale przede wszystkim zmieniać czułość w zakresie od ISO 100 do ISO 800, a także wybrać jedno z predefiniowanych ustawień balansu bieli. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na błędne nazewnictwo, całkiem oderwane od standardów fotograficznych. Ustawienia balansu bieli w LG G Flex to:

  • Automatycznie
  • Mocne światło
  • Słoneczny
  • Oświetlenie
  • Pochmurno

Tylko ikonki pozwalają się zorientować, że w rzeczywistości chodzi o oświetlenie żarowe ("Mocne światło") i oświetlenie jarzeniowe ("Oświetlenie"). Nazewnictwo zastosowane przez firmę LG jest mylące i trudno przypuszczać, żeby amatorzy mieli z tej funkcji w takim kształcie jakiś pożytek.

Menu LG G2, po prawej widoczne zupełnie niezrozumiałe opisy balansu bieli

Drugi "kwiatek" dotyczy pozycji opisanej jako "Jasność ekranu". Charakterystyczna ikonka +/- i skala od -2 do +2 sugerują, że może jednak chodzić o korektę ekspozycji. Tak jest w rzeczywistości. Jasność ekranu oczywiście się zmienia, ale jest to tylko i wyłącznie efekt zmieniającej się ekspozycji. Dwie spore wpadki wynikają z błędnego tłumaczenia. W menu w języku angielskim nie ma "Jasności ekranu" tylko po prostu "Brightness", a wzorce balansu bieli również mają swoje właściwe nazwy.

Menu LG G2, po lewej widoczna myląca "Jasność ekranu"

Wśród opcji fotografowania można też znaleźć cztery opcje kolorystyczne ("Efekt koloru"). Oto jak działają:

To były najważniejsze opcje w trybie normalny. Poza nim użytkownik może skorzystać z kilku innych. Ciekawie prezentuje się tryb "Upiększanie", w którym smartfon wykrywa niepożądane obiekty w kadrze i pozwala je łatwo usunąć. Znacznie częściej będzie wykorzystywany tryb "Wysoka dynamika", czyli symulacja efektu HDR. Z reguły narzekamy, że producenci przesadzają z "efektownością" tego trybu. W przypadku LG G Flex jest dokładnie odwrotnie - funkcja działa najczęściej poprawnie, a w niektórych przypadkach nawet nieco zbyt słabo. Jej działanie bywa prawie niewidoczne.

Panoramy

Sprawdziliśmy też działanie dwóch trybów odpowiedzialnych za panoramę sferyczną i zwykłą. Składanie zwykłej panoramy działa dość dobrze, choć wynikowy plik ma bardzo przeciętną jakość. Panorama sferyczna jest składana dużo gorzej. Oprogramowanie nie jest w stanie poprawnie dopasować do siebie obiektów na zdjęciu.

Retusz

Tryb retusz w założeniach ma poprawiać wygląd skóry fotografowanej osoby. Jeszcze nie spotkaliśmy aparatu, w którym podobna funkcja działałaby dobrze. Tak jest też w przypadku LG G Flex.

1/120 s, f/2.4, ISO 100

Filmowanie

LG G Flex umożliwia filmowanie w kilku rozdzielczościach. Największa to Ultra HD (3840 x 2160), ale użytkownik może też skorzystać ze standardowych rozdzielczości Full HD, HD i QVGA. Wśród opcji filmowych znalazł się też "Efekt na żywo", czyli efekt polegający na tak zwanej "rozszerzonej rzeczywistości". Funkcja ta wykrywa twarz i wprowadza dość zabawne modyfikacje (typu duże oczy, małe usta itd.). Nie jest to oczywiście funkcja "pierwszej potrzeby", ale trochę nas dziwi, że jest dostępna jedynie w trybie filmowym. Konkurencja oferuje takie tryby również w trakcie fotografowania.

Przednia kamera

Przednia kamera ma rozdzielczość zaledwie Full HD (2,1 megapiksela) i rejestruje zdjęcia o bardzo słabej jakości. Przykład poniżej:

1/59 s, f/2.7, ISO 100
Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Oppo Find X8 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Oppo Find X8 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Flagowy smartfon Oppo powraca na polski rynek po dwóch latach nieobecności i obiecuje innowacyjny system obrazowania. Wszystko dzięki połączeniu zaawansowanych aparatów z możliwościami...
30
Sony Xperia 1 VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony Xperia 1 VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy flagowiec Sony wprowadza szereg usprawnień i oferuje bardzo praktyczny zakres ogniskowych w aparatach. W parze z warstwową matrycą i technologiami zaczerpniętymi z aparatów...
21
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
W temacie fotografii smartfonowej Huawei jest synonimem jakości i innowacji. Najnowszy flagowiec to m.in. pierwszy tak jasny teleobiektyw,...
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj