Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
3. Ergonomia i funkcje przycisków
Fujifilm S200EXR robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Aparat został solidnie wykonany, wszystkie elementy są dobrze spasowane, a całość daje poczucie markowego produktu. Na pierwszy rzut oka można FinePiksa S200EXR wziąć za lustrzankę, a nie kompaktowy superzoom. Jest to spowodowane obecnością dużego obiektywu, gripa i kilku przycisków oraz pokręteł rodem z zaawansowanych lustrzanek.
Do produkcji S200 EXR użyto materiałów najwyższej jakości. Plastiki zostały pokryte przyjemną fakturą, a przyciski działają z odpowiednim skokiem. Fujifilm mogło pokusić się o jakieś delikatny "face lifting" nawigatora ponieważ nie był on zmieniany od kilku lat.
Grip jest duży i dobrze wyprofilowany, jednak jest skierowany raczej do osób o dużych dłoniach. Został także pokryty gumą, która zapewnia bezpieczny uchwyt.
W porównaniu z poprzednikiem - modelem S100FS - zrezygnowano z wychylanego ekranu. S200EXR został także wyposażony w innowacyjną matrycę Super CCD EXR, znaną z takich modeli jak F200EXR.
Funkcje przycisków
Opis funkcjonalności przycisków zaczniemy od spustu migawki, który znajduje się tradycyjnie na górnej części gripa. Wokół spustu umieszczono tarczę ON/OFF co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Tuż nad spustem, znalazły się dwa bardzo ważne przyciski: czułości ISO i korekty ekspozycji. Obsługujemy je palcem wskazującym przytrzymując przycisk i kręcąc tylną tarczą nastaw. Przycisk korekty ekspozycji obsługuje także wyświetlanie informacji o zdjęciach w trybie odtwarzania. Tu także trzeba pochwalić Fujifilm za przemyślane rozwiązanie.
Kolejna grupa przycisków znajduje się na tylnej ściance po prawej stronie ekranu. Idąc od góry znajdziemy tu tarczę pomiaru światła ze środkowym przyciskiem blokady ekspozycji AE-L. W trybie odtwarzania przycisk AE-L służy do kasowania zdjęć.
Poniżej znalazł się przycisk EVF/LCD - przełączający wyświetlanie między ekranem i wizjerem oraz przycisk odtwarzania z symbolem trójkąta. Kolejny przycisk obsługuje funkcję detekcji twarzy.
Obok niego znalazł się nawigator ze środkowym przyciskiem MENU/OK, którym zatwierdzamy funkcje i wchodzimy do menu aparatu. Przyciski nawigatora obsługują także tryb makro, lampę błyskową i samowyzwalacz. Górny przycisk pozwala na zastosowanie zooma cyfrowego.
Ostatni przycisk jaki znalazł się na tylnej ściance to DISP/BACK odpowiada za informację wyświetlaną w trybie fotografowania i odtwarzania.
Kolejna grupa przycisków znalazła się na lewej ściance. Idąc od góry znajdziemy tu przycisk zdjęć seryjnych i bracketingu. Poniżej znalazł się przycisk WB obsługujący balans bieli. Ostatnim elementem jest tarcza wyboru sposobu pomiaru ostrości ze środkowym przyciskiem, który w trybie manualnym pozwala na skorzystanie z autofokusa, a w trybie strefa umożliwia zmianę obszaru pomiaru ostrości.
Ergonomia
Ergonomia użytkowania Fujifilm S200 EXR stoi na wysokim poziomie. Przyciski i tarcze działają z wyczuwalnym skokiem i zostały umieszczone w odpowiednich miejscach. Wiele funkcji zostało wyciągniętych na wierzch, dzięki czemu nie musimy zaglądać do menu aparatu i możemy pracować tak jak lustrzanką. Generalnie Fibe Piksa S200EXR możemy obsługiwać jedną ręką.
Podsumowanie
Fujifilm S200EXR to solidnie wykonany superzoom o dość dużych gabarytach. Wiele ważnych fotograficznie funkcji zostało wyciągniętych na wierzch dzięki czemu nie musimy zaglądać do menu. Aparat zapewnia wygodną obsługę, a jedynym mankamentem mogą być dość duże gabaryty.
+ wyciągnięcie najważniejszych funkcji na korpus
+ materiały z których został wykonany
+ ergonomia użytkowania
- duże gabaryty, nawet jak na superzoom