Fujifilm Finepix S100FS - szybki test

Fujifilm Finepix S100FS jest superzoomem, który ma powalczyć o ambitnego amatora z najtańszymi lustrzankami. Oferuje szerokokątny obiektyw za stabilizacją o ekwiwalencie ogniskowych 28 - 400 mm oraz duży sensor o rozmiarze 2/3 cala i rozdzielczości 11 megapikseli. Gdy dodamy do tego sanki na lampę błyskową, wizjer (elektroniczny), zapis RAWów i gniazdo X to otrzymujemy bardzo zaawansowany kompakt. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tej ciekawej konstrukcji.

Autor: Marcin Falana

29 Kwiecień 2008
Artykuł na: 9-16 minut

S100FS robi wrażenie lustrzanki, a nie kompaktowego superzooma. Jest to spowodowane obecnością dużego obiektywu o ekwiwalencie ogniskowych 28-400 mm z całkiem przyzwoitym światłem f/2.8-5.3. Jest on wyposażony w ruchomy element, czyli optyczną stabilizację obrazu. Do tego S100FS ma dość duży dobrze wyprofilowany grip i kilka przycisków oraz pokręteł rodem z profesjonalnych lustrzanek. Nie wspominając o gnieździe X, do którego możemy podłączyć studyjne lampy błyskowe.

Fujifilm S100FS
Fujifilm S100FS
Fujifilm S100FS
Fujifilm S100FS
Fujifilm S100FS
Fujifilm S100FS

Nowy Fuji wyposażono w sensor o rozmiarze 2/3 cala i rozdzielczości 11,1 megapikeseli. Obraz jest wyświetlany na uchylnym 2,5-calowym wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 230 000 punktów.

S100FS z uchylnym wyświetlaczem

Aparat obsługuje dwa typy kart pamięci: SD i xD. Niestety obydwa w jednym slocie, więc nie mamy możliwości stosowania dwóch kart jednocześnie. S100FS jest wyprodukowany z dużą starannością o wykończenie, plastiki mają przyjemną fakturę, a grip jest pokryty antypoślizgową gumą. Przyciski znajdują się pod palacami, a ich skok jest wyraźnie zauważalny. Jedyne co budzi obawy to wystające i delikatne kółko nastaw. Z ciekawszych funkcji nowy Fujifilm oferuje Symulację filmu, której poświęcono jeden program fotografowania FSB Film simulation bracketing. Do wyboru mamy:

wybór symulacji filmu

Menu

Ogólnie menu jest czytelne i przejrzyste. Podzielono je na 3 zakładki podstawowe i 5 zakładek ustawień, do których dostajemy się z ostatniej zakładki podstawowej:

Menu fotografowania

Razi jedynie kilka wpadek tłumaczeniowych jak np. tryby koloru: duże, standardowe, małe.

Menu odtwarzania

menu odtwarzania

Odtwarzanie zdjęć

sposoby prezentacji zdjęć

Informacje na wyświetlaczu

dostępne sposoby wyświetlania informacji podczas fotografowania

Obiektyw

Jednym z głównych powodów decydowania się na aparat w rodzaju superzoom, jakim jest S100FS, jest szeroki zakres ogniskowych. W tym przypadku jest to 28-400 mm (ekwiwalent dla małego obrazka 35 mm), więc aparat dysponuje 14,3-krotnym zoomem optycznym. Obiektyw Fujinon ma także całkiem przyzwoite światło od f/2.8 przy najszerszym kącie do f/5.3 przy największym zbliżeniu. Przyjrzyjmy się zatem jak pracuje ten superzoom.

porównanie ostrości na skraju kadru, 28 mm, od lewej przysłony: 2.8, 4.0, 5.6, 8, 11
porównanie ostrości na skraju kadru, 100 mm, od lewej przysłony 3.9, 5.6, 8, 11
porównanie ostrości na skraju kadru, 400 mm, od lewej przysłony 5.3, 8, 11
porównanie ostrości na skraju kadru, 300 mm, od lewej przysłony 4.9, 8, 11

Jak można się było spodziewać obiektyw najlepiej pracuje w średnich granicach zooma przy przysłonie nie przekraczającej f/8. Jeżeli chodzi o ostrość na środku kadru to ogniskowe do 200 mm są jak najbardziej do przyjęcia. Przy większej ogniskowej gdy największy otwór przysłony osiąga f/4.0 jest zdecydowanie gorzej. Jednym słowem mamy bardzo przyzwoity szeroki kąt i mniej przyzwoite osiągi przy dłuższych ogniskowych.

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły