Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
4. Budowa i obsługa
Optyka i sensor
Fujifilm S200EXR został wyposażony w obiektyw Fujinon z 14,3-krotnym zoomem zaczynającym się od ekwiwalentu 30,5 mm, a kończącym na 436 mm. Na najszerszym kącie obiektyw oferuje jasność f/2.8, na najdłuższej ogniskowej wynosi ona f/5.3.
W trybie standardowym obiektyw ostrzy z odległości 50 cm (W) i 2,5 m (T). W trybie makro 10 cm (W), 90 cm (T). Natomiast w trybie super makro S200EXR ostrzy już od 1 cm do 1 m.
Poniżej prezentujemy zestawienie zdjęć obrazujące zakres 14,3-krotnego zooma optycznego jaki oferuje S200EXR. O ile jesteśmy pod wrażeniem najdłuższej ogniskowej dającej ekwiwalent 436 mm, to szeroki kąt z ogniskową 30,5 mm nie robi już takiego wrażenia. Trudno z takim kątem widzenia uzyskać szeroki kadry z prawdziwego zdarzenia.
Do dyspozycji mamy także tryb makro i super makro, który pozwala na fotografowanie z odległości od 1 cm.
Obiektyw pracuje najlepiej na otwartych przysłonach do f/5.6. Nawet na długich ogniskowych byliśmy mile zaskoczeni jakością jaką oferuje na najmniejszych liczbach przysłony. Przymykanie do f/8 skutkuje dużą utratą jakości, więc jeżeli oświetlenie nie jest zbyt mocne warto otworzyć przysłonę do maksimum. Oczywiście wraz ze wzrostem zastosowanej ogniskowej spada jakość, jednak jak na taki zakres zooma, trzeba przyznać, że S200EXR radzi sobie bardzo dobrze.
Matryca
Matryca zastosowana w S200EXR ma wymiary 1/1,6 cala i rozdzielczość 12 megapikseli. Została wykonana w innowacyjnej technologii EXR, która wykorzystuje inne rozmieszczenie filtra kolorów podstawowych niż w standardowych matrycach CCD. Dzięki takiemu rozwiązaniu poza standardowymi zdjęciami, aparat wykorzystując dwa piksele jako jeden oferuje tryby ekspozycji EXR, które mają zapewnić lepsze osiągi na wyższych czułościach (SN) lub większy zakres dynamiczny. Wśród trybów EXR znajdziemy także tryb wysokiej rozdzielczości, w którym aparat wykorzystuje wszystkie 12 megapikseli. FinePix S200EXR pozwala na samodzielny lub automatyczny wybór jednego z trybów EXR.
Co ciekawe pliki RAW generowane przez S200EXR mają rozdzielczość 2808 x 2108 pikseli z czyli około 6-megapikseli.
Monitor i wizjer elektroniczny
S200EXR wyposażono w 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów. W porównaniu z poprzednikiem Fujifilm zrezygnowało z możliwości wychylania ekranu, jest on jednak trochę większy. Obraz wyświetlany na wyświetlaczu robi dobre wrażenie - jest jasny i klarowny.
Do dyspozycji mamy także 0,2-calowy wizjer elektroniczny o rozdzielczości 200 tys. punktów, który sprawdza się w warunkach silnego oświetlenia, gdy nie możemy korzystać z ekranu LCD. Jakość obrazu w wizjerze nie zachęca do zbyt częstego używania. Pozytywem takiego rozwiązania są jednak informacje wyświetlane w postaci identycznej jak na ekranie.
Lampa błyskowa
FinePix S200EXR został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową, która unosi się wysoko ponad obudowę aparatu. Dzięki temu nawet na najszerszym kącie nie widzimy na zdjęciach cienia obiektywu. Do dyspozycji mamy trzy tryby pracy: Auto, wymuszony błysk i błysk + długi czas. Poza tym możemy skorzystać z redukcji czerwonych oczu, która znajduje się w menu ustawień.
Zasilanie i pamięć
FinePix S200EXR został wyposażony w akumulator litowo-jonowy NP-140 o pojemności 1080 mAh. Ładowanie baterii trwa nieco ponad 1,5 godziny i pozwala na wykonanie ponad 200 zdjęć co trzeba zaliczyć do przeciętnych rezultatów.
Gniazdo baterii znajduje się w gripie pod odchylaną klapką. Żeby wyjąć baterię wysuwamy klapkę, która odchyla się na sprężynce dając łatwy dostęp do gniazda. Bateria jest zabezpieczona zapadką, po jej przesunięciu akumulator dość energicznie wysuwa się z aparatu więc warto uważać, żeby gdzieś nie wypadł.
Złącza
Gniazdo złącz zostało umieszczone z lewej strony korpusu pod gumową zatyczką. Znajdziemy tu złącze USB 2.0 High-speed, wyjście AV i wejście do zasilacza. Zabrakło jedynie wyjścia HDMI.
Podsumowanie
W tej klasie ważnym elementem jest obiektyw i krotność jego zooma. Tu S200EXR nie zawodzi oferując obiektyw Fujinon z 14,3-krotnym zoomem. Co ważne spadek jakości nawet na najdłuższych ogniskowych jest niewielki co trzeba zaliczyć do dużych plusów. Minusem jest brak szerokiego kąta, choćby w postaci 28 mm. Najsłabiej w tej części testu zaprezentował się wizjer elektroniczny, który warto stosować tylko w warunkach silnego oświetlania, gdy kadrowanie na ekranie LCD jest niemożliwe.
+ obiektyw Fujinon z 14,3-krotnym zoomem
+ niewielki spadek jakości na najdłuższych ogniskowych
+ tryb super makro
+ lampa błyskowa
- przeciętny wizjer elektroniczny
- brak szerokiego kąta