Samsung L74 Wide - test

Model L74 Wide Samsunga to drugi kieszonkowy kompakt tej marki z szerokokątnym zoomem, którego zakres mieści się między 28 a 100 mm w przeliczeniu na mały obrazek. To nie wszystko, konstruktorzy zadbali o komfort fotografowania na wakacjach. Jeśli zapełnimy kartę nie należy się martwić i usuwać gorączkowo nieudanych zdjęć - pamięć wewnętrzna ma 450 MB, więc zmieści dużo fotografii. Zmienia się także ergonomia obsługi aparatu. Wygodny i szybki panel sensorowy został w tym kompakcie zastąpiony 3-calowym monitorem dotykowym. Jak to wszystko się spisuje? Odpowiedź znaleźć można w naszym teście.

Autor: Paweł Ryczkowski

29 Maj 2007
Artykuł na: 49-60 minut
Producenci kieszonkowych kompaktów cyfrowych dążą do tego, aby ich produkty były czymś więcej niż tylko aparatem. Starają się dodać nabywcom jakiś bonus, na przykład w postaci odtwarzacza MP3. Liderem wśród firm proponujących ekstra dodatki jest bez wątpienia Samsung. Na przykład model NV3 to praktycznie centrum multimedialne. Ostatnio ten koreański producent postawił na typowo wakacyjne kompakty wyposażając je w przewodnik turystyczny po świecie z opisami i zdjęciami najciekawszych miejsc. Choć na razie L74 to dopiero drugi aparat po i7 wyposażony w przewodnik, jednak odnosi się wrażenie, że Samsung będzie rozwijał tę technologię. Cały czas rozbudowuje bazę ciekawych miejsc i udostępnia ją w internecie, tak więc można wgrać do aparatu tylko informacje o interesujących nas rejonach.

Przewodnik turystyczny to zapewne ciekawa propozycja, ale L74 Wide został wyposażony w większą liczbę ułatwiających życie udogodnień. Jako pierwsze z pewnością należy wymienić obiektyw, który ma prawdziwy szeroki kąt, zakres ogniskowych mieści się między 28 a 101 mm w przeliczeniu na mały obrazek. Niejedna osoba przekonała się, że fotografując kompaktem wyposażonym w typowy obiektyw często brakuje miejsca, żeby się cofnąć i musimy przyciąć świetny kadr. Z tym aparatem rzadziej znajdziemy się w takiej sytuacji.

Samsung L74 Wide

Kolejna innowacja to zastosowanie dotykowego ekranu. Trochę dziwi fakt, że w tak ciekawym aparacie Samsung zrezygnował z naszym zdaniem najlepszego interfejsu Smart Touch opartego na przyciskach sensorowych. Być może chodziło o to, aby na tylnej ściance zmieścić 3-calowy monitor. Należy liczyć się z trochę wolniejszą obsługą menu dostosowanego do ekranu dotykowego ze względu na większe zagłębienie poszczególnych zakładek.

I kolejna ciekawostka związana z L74. Pamięć wewnętrzna została rozbudowana do około 450 MB. Można ją wykorzystać w dwojaki sposób, albo wgrać do niej informacje przewodnika po świecie, albo zapełnić ją wykonywanymi zdjęciami. Jedno jest pewne, jeśli okaże się, że na wspaniały wyjazd zaopatrzyliśmy się w za małą liczbę kart i zabrakło na nich miejsca na kolejne zdjęcia, w pamięci wewnętrznej zmieścimy ich jeszcze dużo. W ostateczności skasujemy przewodnik. Bez obaw, przed następnym wyjazdem ze strony Samsunga pobierzemy cały lub tylko jego części dotyczą miejsca, w które się wybieramy.

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedną interesującą nowość. Otóż najwyższa czułość wynosi ISO 1600! Jak tym razem Samsung poradził sobie z tak wysokimi wartościami przekonamy się w dalszej części testu. Zabierzmy się więc do pracy.

Aparat do testu otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy K-Consult, dystrybutora aparatów marki Samsung.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp
  2. Specyfikacja
  3. Ergonomia i funkcje przycisków
  4. Budowa i obsługa
  5. Menu i tryby odtwarzania
  6. Fotografowanie
  7. Jakość zdjęć
  8. Podsumowanie
  9. Zdjęcia testowe


Zapraszamy i życzymy miłej lektury.

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)