Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Po czerwcowej prezentacji nowego produktu firmy Sony, lustrzanki cyfrowej A100, na łamach Fotopolis.pl pojawiło się już wiele artykułów dotyczących tego aparatu. Nadszedł czas na jego test, który znakomicie uzupełni informacje już opublikowane. Zapraszamy do lektury.
Pierwsze co rzuca się w oczy prezentowanych zdjęć menu alfy to język. Tak, tak, Sony A100 to pierwsza lustrzanka z menu w języku polskim! Niech to będzie przykład do naśladowania.
Menu A100 podzielone jest wyraźnie na dwie części: nastawień aparatu i funkcji fotograficznych. Zabieg ten jest coraz częściej stosowany przez producentów, choćby w Dynaksie 5D czy Pentaksie *ist. Dzięki takiemu zabiegowi obsługa aparatu staje się łatwiejsza. Sony poszło krok dalej, mianowicie wszystkie funkcje fotograficzne umieszczono na tarczy znajdującej się na górnej ściance aparatu. Używanie jej jest bardzo proste: nastawiamy tarczę na odpowiednią pozycję i wciskamy przycisk funkcyjny umieszczony w środku tarczy. Pojawia się wtedy na monitorze menu wybranej pozycji. Jeśli jakiś parametr zmieniamy często (na przykład sposób pomiaru ekspozycji albo czułość) tarczę możemy ustawić na pozycji tego parametru uzyskując do niego bardzo szybki dostęp. Pomysł godny pochwalenia i zdecydowanie ograniczający ilość guziczków.
Z poziomu menu funkcyjnego możemy ustawiać następujące parametry:
Do wyboru mamy następujące rodzaje pomiaru światła:
Ustawienia lampy błyskowej:
Tryby pracy autofokusa:
Czułość i korekcja krzywej ekspozycji:
Balansu bieli:
Optymalizacja D-Range:
Ustawienia trybu kolorów i efektów:
Kontrast nasycenie i wyostrzanie można regulować w pięciostopniowej skali.
Menu ustawień aparatu podzielone jest na 4 grupy:
Niestety, tu się pojawia problem. Zakładki poszczególnych podmenu po ich wyborze przesuwają się zawsze na lewą stronę monitora i można przeoczyć którąś z nich (sam długo szukałem ustawiania jasności monitora nie mogąc trafić na właściwą zakładkę).
Oto możliwe do wyboru funkcje w poszczególnych zakładkach:
menu nagrywania
menu odtwarzania
menu ustawień własnych
menu nastawiania
Na szczególną uwagę zasługuje sposób regulacji jasności monitora. Gdy wybierzemy tę opcję na ekranie pojawia się podwójny klin jasności, dzięki któremu można precyzyjnie ustawić jasność monitora. Szkoda jednak, że mamy do wyboru tylko 5 poziomów jasności.
W trybie odtwarzania możemy wybrać następujące opcje:
Pozostaje jeszcze do opisania metoda "przewijania filmu", czyli wykonywanie zdjęć pojedynczych lub ciągłych. Po naciśnięciu przycisku "napędu" mamy do wyboru następujące funkcje: