Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
82%
Oparty na matrycy APS-C, ale wystylizowany na wzór legendarnego FM2. Czy Nikonowi udał się powrót do korzeni? Sprawdzamy co potrafi nowy Z fc - bez sentymentów.
Okazało się, że Nikon Z fc to udany model nie tylko pod kątem wyglądu. Stylistyka aparatu na pewno przypadnie do gustu wielu osobom, ale pod tą analogową maską aparat skrywa spore możliwości. Oferuje świetną jakość zdjęć wprost z aparatu w całym zakresie czułości i skuteczny autofokus z opcją śledzenia oka u ludzi i zwierząt, który nadąża za szybkim trybem seryjnym. Jest też wygodny ruchomy wyświetlacz i funkcjonalny wizjer. Tryb filmowy pozwala nagrywać bardzo dobrej jakości materiał, a praktyczne złącze USB-C zapewnia ładowanie akumulatora i stałe zasilanie.
Nikon Z fc wygląda atrakcyjnie także pod względem ceny. Jest droższy od Z50 o nieco ponad 400 zł, ale ma nad nim przewagę w postaci wyglądu retro, ruchomego ekranu i szerszej funkcjonalności wykrywania oka, choć oczywiście nie trzyma się go tak wygodnie.
Zaletą tego modelu jest także wspólne mocowanie Z z aparatami pełnoklatkowymi. Z jednej strony dla początkujących Z fc może być przystankiem przed wskoczeniem na pełna klatkę, ale to też świetna opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy do zleceń używają modeli Z6 lub Z7. W ich przypadku Z fc będzie stanowił uzupełnienie torby fotograficznej i z racji poręczności znakomicie sprawdzi się w codziennej, rodzinnej fotografii i na wakacjach.
Aparat praktycznie nie zalicza żadnych wpadek, ale dwóch dość istotnych funkcji mu brakuje - chodzi o stabilizację matrycy i automatyczny system jej czyszczenia. Oczywiście da się bez nich żyć, ale dzięki nim bardziej wyróżniałby się na tle konkurencji, szczególnie w stosunku do Fujifilm X-S10.
82%