Canon PowerShot G1 X Mark III - Jakość zdjęć (Laboratorium DxO)

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
5
Wydajność:
5.5
Funkcjonalność:
6.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

78%

Matryca APS-C, stabilizowany zoom, szybki autofocus - to tylko kilka rozwiązań, które zamknięto w niewielkim body. Sprawdźmy, czy G1 X Mark III to kompakt na jaki czekaliśmy.

Autor: Michał Chrzanowski

2 Styczeń 2018
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Największą zaletą nowego G1 X Mark III ma być ponadprzeciętna jakość obrazu. Pomoże w tym większa niż u poprzednika, 24-megapikselowa matryca formatu APS-C, która - jak podkreśla producent - ma być podobna do tej wykorzystanej w lustrzance Canon EOS 80D. Otrzymamy więc zdjęcia w rozmiarze 6000 x 4000 pikseli, co pozwoli na wykonanie odbitki w wysokiej jakości (300 dpi) w rozmiarze nawet 50 x 30 cm. Co więcej, zastosowany sensor jest wpierany najnowszą generacją procesora DIGIC 7, który powinien poprawić poziom zaszumienia obrazu podczas pracy z wyższymi czułościami.

Reprodukcja szczegółów

Nie możemy narzekać ogólną reprodukcją szczegółów. Canon niemal w całym zakresie czułości matrycy zapewnia dobrą wyrazistość detali. Sukcesywny spadek jakości zaobserwujemy już od ISO 200, ale aż do ISO 3200 możemy być spokojni o szczegółowość zdjęć. Bez trudu zauważymy nawet najmniejsze elementy kadru. Powyżej tej wartości detale już mocno zanikają.

Natomiast ciekawie prezentuje się kwestia systemowego odszumiania. Zazwyczaj radzimy je wyłączyć, ponieważ w żaden sposób nie poprawia jakości zdjęć. Ale w przypadku modelu G1 X Mark III jest zupełnie inaczej. Przy redukcji zakłóceń ustawionej na standard aparat w przedziale ISO 800 - 3200 zarejestruje nieco więcej detali. Jednak w przypadku najwyższych czułości (ISO 6400-25 600) lepszą szczegółowość otrzymamy przy wyłączonym systemie.

Reprodukcja szczegółów (odszumianie minimalne / odszumianie standardowe)

Zaszumienie obrazu

Canon w kwestii szumów nie zachwyca. Ziarno pojawi się już przy ISO 800. Na szczęście nie będzie ono dokuczliwie. Nieco więcej cyfrowych artefaktów zauważymy w przedziale ISO 1600-3200, ale wciąż detale będą odpowiednio wyeksponowane. Przy ISO 6400 szumy przybiorą już postać kolorowych plam, które zauważymy zwłaszcza w szarościach i nieostrościach kadru. Natomiast na najwyższych czułościach matrycy obraz będzie już mocno zaszumiony, zaś kolory nie będą odpowiednio nasycone i odwzorowane.

Zaszumienie poszczególnych czułości (odszumianie minimalne / odszumianie standardowe)

Zakres dynamiczny

G1 X Mark III zapewnia bardzo przeciętny zakres dynamiczny - nawet na tle konkurencji. Wprawdzie dla ISO 100 aparat gwarantuje 12 EV, jednak dynamika szybko spada i już przy ISO 800 osiąga zaledwie 10 EV, co jak na sensor APS-C, jest słabym wynikiem.

Balans bieli

Canona pochwalić musimy za wyjątkowo precyzyjny pomiar balansu bieli, który poprawnie dobierał kolorystykę do panujących warunków i oświetlenia. Oczywiście największe trudności G1 X Mark III miał ze światłem żarowym, ale odchylenia 9-11 jednostek na skali Lab to nadal dobry wynik.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły