Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
78%
Druga wersja amatorskiej pełnej klatki Canon trafia właśnie do sprzedaży. Czy EOS 6D Mark II okaże się godnym następcą konsumenckiej „szóstki”? Jak wypada na tle innych pełnoklatkowych korpusów na rynku? Zapraszamy do lektury naszego testu!
Premiera EOS-a 6D we wrześniu 2012 roku wywołała niemałe poruszenie. Ta pełnoklatkowa lustrzanka była w zasadzie uszczuploną i bardziej przystępną cenowo wersją modelu 5D Mark III, nic więc dziwnego, że rozpaliła zmysły amatorów, studentów fotografii i mniej wymagających zawodowców. Aparat miał jednak pewne wady, z których największą była chyba ograniczona skuteczność autofokusa.
I choć na przygotowanie następcy producent miał aż 5 lat, już w dniu premiery Canona 6D Mark II zdania na jego temat były podzielone. Z jednej strony otrzymujemy imponującą specyfikację, z drugiej nowości ograniczają się do rozwiązań znanych już z innych modeli. Fani systemu wytykają ponadto traktowanie po macoszemu istotnych dla wielu użytkowników kwestii jak chociażby tryb filmowy.
Lustrzankę wyposażono w nową, 26-milionową matrycę CMOS, wspieraną najnowszym procesorem DIGIC 7, która pozwoli na fotografowanie w zakresie ISO 100 - 40 000 (rozszerzane do ISO 102400) z prędkością 6,5 kl./s przy pełnym wsparciu śledzącego systemu AF, który też został zresztą znacznie usprawniony. Oferuje teraz 45-punktów krzyżowych, a piksele detekcji fazy na matrycy (system Dual Pixel AF) sprawiają, że fotografowanie i filmowanie w trybie Live View nareszcie wygląda tak, jak powinno.
Oprócz tego, na pokładzie znalazł się nowy, dotykowy i obracany ekran LCD, moduły GPS, Bluetooth i Wi-Fi, czujnik pomiaru RGB+IR o rozdzielczości 7560 pikseli i tryb filmowy pozwalający na rejestrację materiałów Full HD z prędkością 60 kl./s. Niestety nadal otrzymujemy tylko jedno wejście na karty SD.
Czy aparat ma szanse na podium w zestawieniu z konkurencją? O swoją pozycję będzie walczył przede wszystkim z Nikonem D750 i Sony A7 II, ale potencjalnymi rywalami (zwłaszcza dla tych, którzy stawiają na wydajność i wytrzymałość) będą naszpikowane technologią Fujifilm X-T2 oraz Olympus E-M1 mark II.
Za aparat (body) na polskim rynku zapłacimy 9300 zł.
Canon EOS 6D Mark II - pełna klatka "dla amatorów" powraca. Mocna jak nigdy i w świetnej cenie
Canon EOS 6D Mark II - pierwsze wrażenia
Canon EOS 6D Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS 6D Mark II vs 5D mark III - który aparat wybrać? [TESTY STUDYJNE]