Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
81%
Lumix G80 to udoskonalona wersja zaprezentowanego w połowie ubiegłego roku modelu G7. Nową konstrukcję wyposażono w szereg nowinek technologicznych, zaś sam aparat „został zaprojektowany pod kątem maksymalnej sprawności w terenie” - obiecuje producent.
W kwestii funkcji dodatkowych, nowy Lumix G80 to prawdziwe monstrum. Na pokładzie znajdziemy wszelkie nowinki, jakie tylko ma do zaoferowania Panasonic. Nie zabrakło technologii bazujących na trybie filmowym, dzięki czemu skorzystamy ze znanych funkcji takich jak 4K Video i 4K Photo. Ta ostatnia to już niejako cecha rozpoznawcza każdego nowszego Lumixa, która umożliwia wykonywanie 8 MP zdjęć z szybkością 30 kl./s. Ponadto w tym trybie zintegrowano 3 funkcje fotografowania seryjnego - 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) i 4K Pre-burst - gdzie każdy z nich pozwala nam wyodrębnić konkretną klatkę z filmu 4K. Z pewnością te rozwiązania przypadną do gustu użytkownikom, którzy planują fotografować szybką i zmieniającą się akcję. Niemniej jednak obrazy będą zapisane w mniejszej rozdzielczości.
Możemy także skorzystać z funkcji Post Focus, która pozwala na wybór punktu ostrości tuż po zrobieniu zdjęcia. Oblicza ona odległości między aparatem a fotografowanym obiektem i w ramach jednego kadru rejestruje optymalnie ustawioną ostrości dla 49 obszarów AF. Brzmi to trochę skomplikowanie, ale w praktyce wszystko przebiega w intuicyjny sposób. Tak naprawdę nasza ingerencja sprowadza się wyłącznie do naciśnięcia spustu migawki. Po zrobieniu zdjęcia jesteśmy w stanie ręcznie wybrać dokładnie ten obszar, na którym ma zostać ustawiona ostrość. Co więcej, na podstawie jednego zdjęcia można wygenerować wiele ujęć z ostrością ustawioną w rożnych punktach. Trzeba jednak pamiętać, że aparat wykorzystuje tryb filmowy, a co za tym idzie zdjęcia będą uchwycone w mniejszej rozdzielczości.
Uzupełnieniem tej funkcji jest Post Focus Stacking. Nowa opcja pozwala na łączenie w ten sposób wykonanych fotografii w jeden obraz o zwiększonym polu ostrości. W jej ramach do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwsza to pełna automatyka, która składa wszystkie zdjęcia tworząc tym samym jednolicie wyostrzony plan fotograficzny. Druga to możliwość wybrania dowolnych fragmentów kadru, na których zostanie ustawiona ostrość. W każdym z wymienionych przypadków łączenie zdjęć trwa około pół minuty, a końcowy efekt możecie zobaczyć poniżej.
Oczywiście nie mogło zabraknąć wbudowanej łączności Wi-Fi, która pozwala na bardzo łatwe i szybkie przesłanie wykonanych zdjęć na urządzenia mobilne. Aby połączyć smartfon lub tablet z aparatem potrzebna będzie dedykowana aplikacja Panasonic Image App. Dzięki niej otrzymamy bezprzewodowe sterowanie funkcjami aparatu i wygodne przesyłanie zdjęć. Ponadto możemy bez żadnych problemów ingerować w liczne funkcje aparatu i korzystać z dostępnych trybów fotografowania, a także opcji geotagowania zdjęć i tworzenia kolaży. Co więcej, aplikacja jest stabilna i nie zrywa połączenia. Również opóźnienie w podglądzie obrazu na urządzeniu mobilnym jest znikome. Ta naprawdę Panasonic Image App jest jedną z bardziej rozbudowanych aplikacji jaką mieliśmy okazję testować.
Dodatkowo G80 zapewnia tryb zdjęć panoramicznych, liczne filtry artystyczne, a także tryb HDR. Tak więc z pewnością wielu użytkowników nowego Lumixa znajdzie w nim coś dla siebie. Na pochwałę zasługuje też podgląd fotografii. Po zdjęciach błyskawicznie nawigujemy za pomocą pokrętła lub funkcji dotykowych ekranu, a obraz wczytywany jest na bieżąco, bez opóźnień. Ponadto aparat umożliwia dokonanie podstawowej edycji, a także na wywołanie pliku RAW.