Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
81%
Lumix G80 to udoskonalona wersja zaprezentowanego w połowie ubiegłego roku modelu G7. Nową konstrukcję wyposażono w szereg nowinek technologicznych, zaś sam aparat „został zaprojektowany pod kątem maksymalnej sprawności w terenie” - obiecuje producent.
Podczas fotografowania w terenie użyliśmy standardowych ustawień, bez nakładania żadnych efektów wizualnych w postaci filtrów kolorystycznych, a zdjęcia zapisywaliśmy w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości obrazu.
Wyniki otrzymane w naszym laboratorium DxO znalazły przełożenie także w praktyce. Matryca pozbawiona filtra dolnoprzepustowego dostarcza wyraźnych i kontrastowych zdjęć bogatych w detale. Nie możemy także narzekać na pracę w kontrastowym oświetleniu. Nowy Lumix zachowa szczegóły zarówno w ciemnych jak i jasnych partiach kadru. Jest to niewątpliwie zasługa szerokiego zakresu dynamicznego - zwłaszcza na niższych czułościach matrycy. Niemniej jednak aparat lubi faworyzować cienie, przez co możemy się narazić na lekko prześwietlone ujęcia, ale na szczęście nie zdarza się to zbyt często.
Fotografie wykonane w zmiennych lub nieco bardziej wymagających warunkach potwierdziły testy automatycznego balansu bieli. W normalnych sytuacjach zdjęcia charakteryzują się wiernie odwzorowanymi barwami. Kolory są żywe i odpowiednio nasycone, dzięki czemu fotografie odznaczają się ciekawą i przyjemną dla oka plastyką. Trudności pojawiają się przy oświetleniu żarowym lub wymagającym świetle mieszanym. Wtedy też balans bieli okazuje się nietrafiony, a kolory znaczcie ocieplone.
Oba powyższe zdjęcia były wykonane na takich samych ustawieniach w odstępie kilku sekund. Jak widać automatyczny balans bieli zaprezentował różną tonację tej samej sceny.
Lumix G80 zapewnia szeroki zakres czułości matrycy od ISO 100 do ISO 25600. Niemniej jednak jeśli zależy nam na obrazie bogatym w detale to nie powinniśmy przekraczać ISO 3200. Powyżej tej granicy cyfrowe ziarno zaczyna się dosyć szybko uwidaczniać - obraz staje się mniej szczegółowy a kolory tracą na saturacji.
ISO 3200
ISO 8000
ISO 3200
ISO 12 800