Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

81%

Lumix G80 to udoskonalona wersja zaprezentowanego w połowie ubiegłego roku modelu G7. Nową konstrukcję wyposażono w szereg nowinek technologicznych, zaś sam aparat „został zaprojektowany pod kątem maksymalnej sprawności w terenie” - obiecuje producent.

Autor: Michał Chrzanowski

25 Listopad 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Filmowanie

G80 to także bardzo zaawansowany aparat pod względem filmowania. Ale do tego już zdążyły nas przyzwyczaić konstrukcje Panasonica. Za pomocą nowego Lumixa możemy rejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 4K (3840 x 2160) z prędkością 24,25 lub 30 kl./s i z dużą przepływnością 100 Mb/s. Niemniej jednak w tym przypadku będziemy mieć jedynie do wyboru format MP4. Natomiast wybierając jakość Full HD 1080p otrzymujemy już możliwość zapisu z prędkością 50 i 60 kl./s i przepływnością 28 Mb/s z użyciem zaawansowanego kodeka AVCHD Progressive lub MP4 (MPEG-4 / H.264).

Jak zwykle w przypadku aparatów Panasonica musimy pochwalić w pełni manualną kontrolę nad trybem filmowym, dzięki której ustawienia parametrów ekspozycji możemy regulować także podczas rejestracji materiału. Do tego dochodzą chwalone już przez nas stabilizacja obrazu i ergonomia, w tym odchylany ekran, dzięki któremu w efektywny sposób możemy filmować - nawet z mniej wygodnych pozycji. Ponadto dostajemy możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu, a także opcję redukcji migotania podczas nagrywania w świetle jarzeniowym. Jest także możliwość wyświetlenia zebry, podglądu ostrzenia na żywo oraz wypuszczenia sygnału przez HDMI.

Lumix G80 zapewnia bogaty i w pełni manualny tryb filmowy. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie profilu LOG i możliwości podłączenia słuchawek

Co więcej, podczas filmowania możemy skorzystać również z licznych filtrów artystycznych, ustawień profili obrazów, a także sterować dynamiką, co pozwoli na uzyskanie relatywnie „płaskiego“ wyjściowego materiału, który da nam nieco większą swobodę podczas postprodukcji wideo. Niestety nie będzie to tak efektywne działanie jak w przypadku pracy z profilem LOG. Poza tym do pełni szczęścia zabrakło także możliwości podłączenia słuchawek monitorujących.

Autofokus w trybie filmowym oferuje wyniki porównywalne do tych uzyskiwanych podczas fotografowania. Na szczególną uwagę zasługuje tryb śledzenia obiektów, który okazuje się bardzo efektywny i pomocny. Nie ma problemu nawet podczas bardziej dynamicznego ruchu. Pochwalić trzeba również fakt, że autofokus dosyć płynnie przeostrza między różnymi planami.

KLIKNIJ, ABY POBRAĆ FILM PRZYKŁADOWY NAGRANY W JAKOŚCI 4K

Panasonic od zawsze przykładał dużą wagę do możliwości filmowych produkowanych urządzeń i tak też jest tym razem. Lumix G80 to aparat, który z powodzeniem będzie można używać nawet w bardziej zaawansowanych i wymagających produkcjach.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)