Canon EOS 5D Mark IV - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

87%

Nowa matryca, system autofokusa zaczerpnięty z flagowego modelu, poprawiony tryb filmowy i udoskonalona ergonomia korpusu to główne cechy nowej odsłony linii 5D. Jednak czy to wystarczy, by rywalizować z zaawansowanymi lustrzankami konkurencji?

Autor: Michał Chrzanowski

21 Październik 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Canon po raz kolejny udowodnił, że zna się na rzeczy i zaprojektował model, który zadowoli nawet najbardziej wymagających fotografów. Czwarta odsłona popularnej pełnoklatkowej lustrzanki to tak naprawdę ewolucja w każdym calu, choć nie zauważymy tego przy pierwszym spotkaniu z aparatem. Ten wygląda niemal identycznie jak poprzednik. Ale czy jest sens zmieniać sprawdzoną i wygodną konstrukcję?

5D Mark IV charakteryzuje się niemal perfekcyjną ergonomią, dzięki której zyskujemy szybki i bezpośredni dostęp do wszystkich parametrów fotografowania. Pod tym względem to jedna z najlepiej przemyślanych i najwygodniejszych lustrzanek na rynku. Ponadto pojawiający się po raz pierwszy w serii 5D, dotykowy ekran jeszcze bardziej ułatwia obsługę aparatu. Jednak przede wszystkim na pochwały zasługuje wydajność nowego Canona. Usprawniony system autofokusa po prostu skradł nasze serce. Aparat ostrzy szybko i precyzyjnie – nawet w półmroku. Do tego dochodzi całkiem pojemny bufor. Nie można też zapomnieć o nowej matrycy, która dostarcza duży zakres dynamiczny, naturalnie kolory oraz bogaty w detal obraz - nawet na wyższych czułościach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

W nowym Canonie, na pozór trudno doszukać się wad. Te jednak występują. Na pierwszy plan wybija się tryb filmowy, z którego przecież słynęła seria 5D. Wprawdzie otrzymujemy jakość 4K, ale tylko z prędkością 25 kl./s. Do tego zabrakło podstawowych narzędzi, takich jak zebra czy podgląd ostrości na żywo, bez których trudno wyobrazić sobie efektywne rejestrowanie wideo. Poza tym wolelibyśmy też zobaczyć dwa gniazda obsługujące ten sam rodzaj kart pamięci – tak jak ma to miejsce w przypadku aparatów konkurencji. Dla niektórych wadą może okazać się także brak odchylanego ekranu.

Canon 5D Mark IV to bez najmniejszych wątpliwości lustrzanka zaprojektowana z myślą o intensywnej pracy. Została wyposażona w szereg rozwiązań, które znacznie ułatwią fotografowanie. Tak więc dla większości profesjonalistów może okazać się wymarzonym korpusem. Barierą jednak może być jego cena – 17 500 zł to sporo, nawet jak na tak uniwersalny aparat.  

Podsumowanie

+ uszczelniony i magnezowy korpus
+ świetna ergonomia
+ intuicyjność obsługi
+ dotykowy ekran
+ fantastyczny autofokus
+ szybkość i wydajność
+ bardzo dobra jakość obrazu
+ znikome szumy na wyższych czułościach

- tryb filmowy, który rozczarowuje
- 2 różne sloty kart pamięci
- brak odchylanego ekranu
- funkcja Dual Pixel RAW, która jest w praktyce okazała się mało efektywna

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8.5
Ocena ogólna

87%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Do segmentu aparatów przeznaczonych dla vlogerów Canon wchodzi dużo później niż inni. Czy dzięki temu robi to lepiej niż rynkowi rywale? Możliwości najnowszych urządzeń dla twórców...
9
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy średnioformatowy kompakt ery cyfrowej otwiera zupełnie nowy segment na rynku fotografii. To jednak konstrukcja równie oryginalna, co kontrowersyjna. Czy w pogodni za wizją...
18
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Najnowszy cyfrowy Instax Wide EVO to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych aparatów natychmiastowych Fujifilm, ale też i najdroższy. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania i czy jest...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)