Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Tak, to nie pomyłka. Dzięki staraniom programistów z Magic Lantern, leciwy już Canon 5D Mark III pozwoli Wam na rejestrację filmów w rozdzielczości zbliżonej do 4K, w formacie RAW. Pamiętajcie jednak, że oprogramowanie instalujecie na własną odpowiedzialność.
Ekipa Magic Lantern od lat udowadnia, że pod względem filmowania aparaty Canona stać na dużo więcej niż pozwala na to oprogramowanie producenta. Dzięki nim, użytkownicy lustrzanek producenta już od pewnego czasu mogą na przykład cieszyć się możliwością zapisu RAW podczas rejestracji wideo. Nowe dokonanie programistów ML wzbudza jednak niedowierzanie.
Canon EOS 5D Mark III swoją premierę miał w 2012 roku
Prezentację nowej wersji oprogramowania, pozwalającej na odblokowanie zapisu 4K w leciwym już Canonie 5D Mark III większość środowiska potraktowała jako dobry primaaprillisowy żart… tylko że wcale nie było to żartem. Jak się okazuje, wraz z najnowszą wersją alternatywnego firmware’u otrzymamy możliwość skorzystania z szeregu nowych rozdzielczości zapisu:
Warto jednak zauważyć, że w żadnym wypadku nie będzie to standardowa rozdzielczość 4K (3840×2160), a przy większości ustawień będziemy mieli do czynienia ze współczynnikiem cropa rzędu 1,5 x, czyli mniej więcej takim jak w przypadku aparatów z matrycą APS-C. To jaki obszar matrycy będzie sczytywany w przypadku nowych rozdzielczości możecie przestudiować dzięki grafice przygotowanej przez serwis EOS HD.
Z racji tego, że jest to wersja robocza oprogramowania, trzeba będzie także liczyć się z możliwością wystąpienia błędów w zapisie. Dodatkowo testerzy relacjonują, że problematyczna jest także kwestia odpowiedniego zapisu materiału w tej jakości na karcie. Zwykle będzie on możliwy tylko przez kilka sekund. Niemniej jednak maksymalna rozdzielczość, która na tę chwilę pozwala na ciągłą pracę to 3200 x 1200 px przy 10-bitowym zapisie RAW z prędkością 24 kl./s, co i tak jest bardzo imponującym osiągnięciem jak na aparat z 2012 roku.
Być może jednak to nie odblokowanie nowych rozdzielczości jest największym osiągnięciem programistów z Magic Lantern. Oprócz tego, nowy firmware pozwoli na 14-bitowy bezstratnie skompresowany zapis RAW podczas filmowania, co powinno znacznie poszerzyć nasze możliwości na etapie postprodukcji, sprawiając że materiał będzie tak samo “elastyczny” jak w przypadku zwykłych zdjęć.
Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowe filmy nagrane w jakości 4K przy użyciu wczesnej wersji firmware'u.
Roboczą wersję oprogramowania możecie pobrać ze strony Magic Lantern. Pamiętajcie jednak, że nie jest to oprogramowanie wspierane przez producenta i oprócz utraty gwarancji ryzykujecie także usterkę sprzętu.