Pentax K-1 - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Pentax
Nasza ocena:

81%

Pentax K-1 to wiele rozwiązań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zaawansowanych użytkowników – czy długo wyczekiwana cyfrowa pełna klatka okaże się sukcesem?

Autor: Michał Chrzanowski

20 Maj 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

18 lutego 2016 roku - na ten dzień czekali chyba wszyscy fani systemu Pentax. Po latach plotek, zapowiedzi, po kilkukrotnie przesuwanej dacie premiery, ich cierpliwość została w końcu wynagrodzona. W tym właśnie dniu na rynku pojawiała się pierwsza w dziejach firmy pełnoklatkowa cyfrowa lustrzanka - model Pentax K-1.

Serce flagowego modelu stanowi 36,4-milionowa matryca CMOS, która została pozbawiona filtra AA. Wspiera ją zoptymalizowany procesor nowej generacji PRIME IV, w którym, jak zapewnia producent, poprawiono algorytm redukcji szumów. Również wykonywanie zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych zdaniem Pentaksa nie powinno stanowić większych problemów. Mają w tym pomóc usprawniony autofokus, 5-osiowy system stabilizacji obrazu SRII (Shake Reduction II) oraz zakres czułości ISO 100-204 800.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Nie zapomniano także o miłośnikach nowinek technicznych. Otrzymujemy bowiem znany już z ostatnich modeli APS-C system Pixel Shift Resolution z funkcją korekcji ruchu, który dzięki przesunięciu matrycy pozwoli na wykonywanie zdjęć o ponadprzeciętnej szczegółowości I dynamice. Ponadto lustrzanka pozwala na rejestrację filmów w maksymalnej jakości Full HD i oferuje rozbudowane funkcje GPS oraz Wi-Fi.

Pentax K-1 to bez wątpienia aparat zaprojektowany dla zaawansowanych użytkowników i tak właśnie jest klasyfikowany. Zapłacimy za niego 8 699 zł (body), dzięki temu ma szansę okazać się bardzo interesującą propozycją dla fotografów pracujących w studiu lub miłośników krajobrazu. Jego największymi konkurentami będą oczywiście Nikon D810 (około 11 900 zł), Canon 5Ds R (ponad 15 500 zł), a także bezlusterkowiec Sony A7R II (około 15 000 zł).

Oprócz aparatu zestaw handlowy zawiera:

  • akumulator litowo-jonowy D-LI90P
  • ładowarka D_BC90,
  • kabel AC
  • pasek na ramię
  • instrukcję obsługi
  • oprogramowanie Digital Camera Utility 5

Oficjalny news o aparacie

Zdjęcia przykładowe

Pierwsze wrażenia

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)