Pentax K-1 - Jakość zdjęć w praktyce

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Pentax
Nasza ocena:

81%

Pentax K-1 to wiele rozwiązań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zaawansowanych użytkowników – czy długo wyczekiwana cyfrowa pełna klatka okaże się sukcesem?

Autor: Michał Chrzanowski

20 Maj 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Postanowiliśmy również ocenić model K-1 pod względem jakości zdjęć wykonanych poza naszym laboratorium. Podczas fotografowania użyliśmy standardowych ustawień, bez nakładania żadnych efektów wizualnych w postaci filtrów kolorystycznych, a zdjęcia zapisywaliśmy w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości obrazu.

Sensor K-1 gwarantuje fantastyczną plastykę obrazu, którą docenią zarówno portreciści, jak i fotografowie krajobrazu i przyrody. Do tego dochodzi wysoki kontrast, ponadprzeciętna szczegółowość oraz żywe odwzorowanie kolorów. Także fotografowanie w kontrastowym oświetleniu nie stanowi żadnego problemu - bogactwo detali zauważymy zarówno w jasnych, jak również ciemnych partiach kadru.

Wyniki laboratoryjnego testu automatycznego balansu bieli znalazły odzwierciedlenie także w praktyce. Na zdjęciach możemy zauważyć lekkie ocieplenie barw. Paradoksalnie jednak można uznać to za atut, na przykład w portrecie, gdzie cieplejsze kolory dobrze współgrają z tonacją skóry. Niestety w mieszanym świetle balans bieli czasami w ogóle nie trafiał z poprawnym odwzorowaniem barw. W kilku sytuacjach zdecydowanie ocieplił kadr i nałożył na niego magentowe zabarwienie, co nie oddawało rzeczywistych kolorów fotografowanej sceny.

Aparat dobrze radzi sobie w słabym oświetleniu. Zdjęcia wykonywane na wyższych czułościach charakteryzują się odpowiednią szczegółowością i kolorystyką. Tak naprawdę aż do ISO 6400 obraz będzie w pełni akceptowalny, a cyfrowe ziarno nie powinno przeszkadzać. Jednak wybierając wyższe wartości, musimy mieć na uwadze, że artefakty i przebarwienia mogą być wyraźnie zauważalne.

ISO 51 200

ISO 102 400

ISO 51200

ISO 6400
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)