Samsung NX30 - test

Samsung NX30 to kolejny zaawansowany bezlusterkowiec koreańskiego producenta. Aparat został wyposażony w 20,3-megapikselową matrycę APS-C, odchylany wizjer, obrotowy i dotykowy ekran Super AMOLED, a także łączność Wi-Fi z NFC. My sprawdziliśmy jak najnowszy produkt Samsunga radzi sobie w praktyce.

Autor: Patryk Wiśniewski

7 Marzec 2014
Artykuł na: 29-37 minut

8. Podsumownaie

Samsung NX30 to już kolejny bezlusterkowiec koreańskiego producenta skierowany do zaawansowanych użytkowników. Na tej półce zaczyna robić się coraz mniej miejsca. Jak prezentuje się wśród najbliższej konkurencji najnowszy produkt Samsunga?

W kwestii jakości wykonania jest dobrze. Materiały użyte do wykonania aparatu są dobrej klasy, przyjemne w dotyku, wszystkie elementy obudowy ściśle do siebie przylegają. Wzornictwo jest pozbawione fajerwerków, ale też nie przesycone, jak miało to miejsce w niektórych aparatach koreańskiego producenta. Ogólnie jest poprawnie, ale na tle konkurencji oferującej w tej klasie cenowej retro dizajn oraz magnezowe obudowy, trzeba przyznać, że NX30 wypada poniżej oczekiwań.

Jeśli chodzi o samo działanie aparatu jest podobnie. Dobra matryca, całkiem wydajna bateria, dość duży zestaw obiektywów, świetny ekran AMOLED oraz obecność przyzwoitego wizjera sprawiają, że mamy do czynienia z ciekawą propozycją. Cieszy obecność rozbudowanych funkcji bezprzewodowych, które umożliwiają sterowanie aparatem oraz zgrywanie i przesyłanie zdjęć na urządzenia mobilne.

Ogólna prędkość działania NX30 również zasługuje na pochwałę. Najnowszego bezlusterkowca możemy pochwalić za przyspieszenie w stosunku do poprzednika. Poprawnie działający pomiar światła, wydajny tryb zdjęć seryjnych (w przypadku korzystania z plików JPEG), celny i dość szybki autofokus - to czynniki, które sprawiają, że Samsungiem NX30 fotografuje się przyjemnie i bezproblemowo.

Jeśli chodzi o jakość obrazu NX30 nie ma się czego wstydzić. Daje dobre rezultaty zdjęciowe do czułości ISO 3200, co jest dobrym rezultatem. Przy dobrych, jasnych stałkach uda nam się w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w 20-megapikselowej matrycy najnowszego Samsunga. Producent ma jednak nadal problem z oprogramowaniem swoich aparatów na wysokich czułościach. Warto więc w ich przypadku korzystać przede wszystkim z RAW-ów.

Na tle swojej najbliższej konkurencji Samsung niestety nie wybija się niczym specjalnym. Nie jest tak szybki jak propozycje system Mikro Cztery Trzecie, nie jest tak stylowy jak aparaty Fujifilm oraz brakuje mu solidności wykonania, która przy cenie powyżej 4000 złotych ma jednak kluczowe znaczenie. Jeżeli jesteśmy w systemie z bagnetem NX, mamy szkła i przyzwyczajenia, to nie musimy się nad NX30 długo zastanawiać. Użytkownicy, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem bezlusterkowca, powinni jednak zapoznać się także z ofertą konkurencji przed ostatecznym zakupem.

+ dobra jakość wykonania

+ pewny chwyt

+ dobra ergonomia

+ menu podręczne

+ programowalne przyciski

+ bogaty system

+ bardzo dobry ekran Super AMOLED

+ dobrej klasy, ruchomy ekran

+ wydajna bateria

+ moduł Wi-Fi i NFC

+ przejrzyście zaprojektowane menu

+ przewijanie powiększeń

+ celny autofokus

+ przewidywalny pomiar światła

+ bogaty zestaw trybów ekspozycji

+ poziom szumów do ISO 3200

+ reprodukcja szczegółów do ISO 3200

+ reprodukcja kolorów

- brak elementów magnezowych w obudowie

- brak uszczelnień

- przeciętny wizjer elektroniczny

- brak alarmu prześwietleń

- długi zapis zdjęć na kartę

- przeciętna prędkość działania

Samsung NX20 uzyskał w swojej klasie 71%

Sprawdź oferty cenowe na stronie producenta Samsung NX30

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)