Panasonic Lumix LF1 - test

W kwietniu 2013 roku Panasonic zaprezentował nowy zaawansowany kompakt - Lumix LF1. To kompletnie nowa konstrukcja w ofercie japońskiego producenta. Kieszonkowy aparat oferuje obiektyw o zakresie ogniskowych 28-200mm sygnowany przez Leikę, 12-megapikselową matrycę MOS o rozmiarze 1/1,7 cala oraz nowość w tej klasie sprzętu - wbudowany wizjer.

Autor: Patryk Wiśniewski

9 Sierpień 2013
Artykuł na: 29-37 minut

8. Podsumowanie

Panasonic Lumix LF1 to drugi zaawansowany kompakt w ofercie japońskiego producenta. Próbując wyraźnie oddzielić od siebie LF1 i LX7, z tego pierwszego usunięto gorącą stopkę oraz zmniejszono światłosiłę obiektywu o 1EV. W zamian LF1 oferuje mniejsze rozmiary, wbudowany wizjer elektroniczny, szerszy zakres ogniskowych oraz łączność bezprzewodową.

Na papierze wszystko więc wygląda bardzo dobrze. LF1 oferuje nieznacznie lepszą jakość zdjęć na wysokich czułościach niż LX7 czy D-Lux 6, więc zastosowanie ciemniejszego obiektywu nie doskwiera aż tak bardzo. Zwłaszcza, że dostajemy zdecydowanie szerszy zakres ogniskowych - 28-200mm zamiast 24-90mm. Dzięki temu LF1 jest dużo bardziej uniwersalnym aparatem.

Obecność wizjera należy zapisać na plus, szkoda tylko, że jego konstrukcja jest z innej epoki świata cyfrowego. 200 000 punktów to obecnie dość mało i pod tym względem LF1 zdecydowanie odstaje. Irytuje także brak czujnika oka, przez co użytkownik za każdym razem musi przełączać się manualnie między ekranem, a wizjerem. Jeżeli dodamy do tego bardzo przeciętny ekran LCD, to naprawdę nie jest najlepiej. Niby użytkownik dostaje wszystko, ale bardzo przeciętne.

Na pochwałę zasługuje na pewno jakość wykonania, ergonomia, która jak na tak mały aparat jest na dobrym poziomie. Producent zdecydował się na umieszczenie modułu Wi-Fi, co warto pochwalić. Dzięki temu możemy naszego smartfona lub tabletu używać do zdalnej obsługi aparatu. LF1 oferuje jeszcze jedną rzecz, którą wybija się ponad przeciętną na tle najbliższej konkurencji - kieszonkowe rozmiary.

Jeżeli poszukujemy zaawansowanego kompaktu, to Panasonic Lumix LF1 jest propozycją, nad którą na pewno powinniśmy się pochylić. Przy bardzo zbliżonej jakości zdjęć do konkurencji należy się zastanowić czy potrzebny jest nam wizjer (nawet jeżeli nie jest najwyższy lotów) oraz czy jest dla nas istotny szeroki zakres ogniskowych. Jeżeli na oba pytania odpowiemy twierdząco, to z Panasonika LF1 na pewno będziemy zadowoleni.

+ niewielkie gabaryty

+ dobra jakość wykonania

+ wyciągnięcie wielu funkcji na korpus

+ menu podręczne Q. Menu

+ programowany przycisk Fn

+ rozmieszczenie elementów sterujących

+ dwie tarcze nastaw

+ uniwersalny zakres ogniskowych

+ niski poziom rozmycia

+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna

+ niski poziom winietowania

+ niewielka dystorsja

+ stabilizacja optyczna

+ szybki autofokus

+ pomiar światła

+ zdjęcia seryjne 10 kl/s

+ filmowanie full HD 1920 x 1080 50p

+ filmowanie z użyciem filtrów

+ filtry efektowe

+ panorama z ręki

+ bezgłośne zoomowanie podczas filmowania

+ manualne tryby filmowania

+ niskie szumy do ISO 1600

+ reprodukcja szczegółów do ISO 1600

+ reprodukcja kolorów

- umieszczenie lampy błyskowej

- niskiej klasy wizjer elektroniczny

- przeciętny ekran LCD

- mała wydajność akumulatora

- możliwość ładowania tylko przez port USB

- słaba praca pod ostre światło

- brak możliwości używania lampy błyskowej w filtrach

Panasonic Lumix LF1 uzyskał w swojej klasie 73%
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)