Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Na wstępie dwa słowa wyjaśnienia odnośnie do nazewnictwa aparatu. Polski oddział firmy Panasonic nie dostarczył nam materiałów prasowych w chwili premiery, a w materiałach z USA i Wielkiej Brytanii występują rozbieżności: na jednym rynku aparat nazywa się Lumix FZ70, na drugim FZ72. Gdy dowiemy się jak będzie w Polsce, zaktualizujemy artykuł. Aktualizacja: aparat na polskim rynku nazywa się Lumix DMC-FZ72.
Panasonic Lumix DMC-FZ72 to klasyczny superzoom ze sporym, "lustrzankowym" gripem. Zaczynamy od tego co najważniejsze - od optyki. Projektanci FZ72 zastosowali obiektyw o 60-krotnym zoomie. Zakres jego ogniskowych zaczyna się od 20 milimetrów, a kończy na 1200. Jego światłosiła to F2,8 - F5.9. Panasonic udostępnił informacje na temat budowy optycznej: obiektyw modelu FZ72 składa się z 14 elementów ustawionych w 12 grup, przy czym 6 elementów jest asferycznych, a 3 zostały wykonane ze szkła ED, które ma za zadanie ograniczać powstawanie aberracji chromatycznej. W aparacie tego typu nie mogło oczywiście zabraknąć stabilizacji obrazu. Według producenta zakres ruchu soczewek w zakresie tele jest o 200% szerszy niż w poprzedniku, co przekłada się na jej lepszą skuteczność.
Za rejestrację obrazu odpowiada nowa 16-megapikselowa matryca "High Sensitivity MOS" o rozmiarze 1/2,3 cala. Panasonic chwali się w informacji prasowej prędkością zdjęć seryjnych 9 kl/s, choć po chwili dodaje, że tak szybka prędkość dotyczy trzech pierwszych klatek. Poza robieniem zdjęć nowym Lumiksem można też kręcić filmy Full HD 1080/60i, zarówno w formacie AVCHD jak i MP4. Amatorzy filmowania, podobnie jak podczas fotografowania, mogą korzystać z manualnych trybów ekspozycji. Panasonic poświęca w informacji prasowej sporo miejsca wbudowanemu mikrofonowi, który w stosunku do poprzednika może się pochwalić o 70% mniejszym wpływem wiatru na zaszumienie dźwięku podczas filmowania w wietrzny dzień..
Jak przystało na klasyczny superzoom FZ72 oferuje dwa sposoby kadrowania: albo na nieruchomym, 3-calowym ekranie o rozdzielczości 460 000 punktów, albo za pomocą wizjera elektronicznego o rozdzielczości 202 000 punktów. Aparat został też wyposażony w gorącą stopkę.
Panasonic Lumix DMC-FZ72 oferuje tryby manualne, sprawdzony tryb Intelligent Auto (również w wersji "plus", która umożliwia kontrolę rozmycia, kompensacji ekspozycji i zmiany balansu bieli za pomocą suwaków na ekranie), a także 15 filtrów.
Na razie nie znamy ceny ani terminu dostępności tego modelu.