Samsung NX20 - test

Samsung NX20 to flagowy reprezentant linii bezlusterkowców, stale rozwijanej przez koreańskiego producenta. Niewielki korpus skrywa w sobie 20-megapikselową matrycę APS-C, wbudowany wizjer elektroniczny, a także obrotowy ekran AMOLED. Nowością w tego typu aparatach jest obecność modułu Wi-Fi.

Autor: Patryk Wiśniewski

10 Sierpień 2012
Artykuł na: 29-37 minut

4.Budowa i obsługa

Matryca

Samsung NX20 został wyposażony przez producenta w nową, 20.3-megapikselową matrycę CMOS w rozmiarze APS-C. Sensor pracuje w zakresie ISO 100-12 800. CMOS umożliwia szybki tryb seryjny do 8 kl/s oraz filmowanie w Full HD.

Optyka

Flagowy Samsung ma bagnet NX. Koreańska firma ma drugą pod względem liczebności ofertę obiektywów na rynku. Użytkownik może wybierać pomiędzy standardowymi zoomami, szeroką ofertą stałek typu pancake i dość dużym jak na ten system, Samsungiem NX 85mm f/1.4 ED SSA .

Sam bagnet wygląda solidnie. Metalowe mocowanie zostało oznaczone czerwoną kropką, dzięki czemu nie ma najmniejszych problemów z mocowaniem obiektywu.

Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania "kitowego" zooma. Materiały, z których został wykonany korpus obiektywu są dobrej jakości. Cieszy nas metalowy bagnet, który w tej klasie obiektywów nie jest standardem.

Ekran LCD

Samsung NX20 został wyposażony w ruchomy ekran Super AMOLED. Pomimo naszych obaw, ekran w trakcie fotografowania sprawdza się bardzo dobrze.

zmiana wyświetlanej informacji w trybie fotografowania

Nie mieliśmy z nim takich problemów jak z ekranami w aparatach firmy Olympus. Ekran o przekątnej 3-cali oraz rozdzielczości 614 tys. punktów daje obraz bardzo dobrej jakości. Kolory są odpowiednio nasycone, nie zmieniają się wraz ze zmianą kąta patrzenia. Użytkownik może bez problemu ocenić naświetlenie kadru.

Zaletą monitora jest także przegubowe mocowanie. Przy zakresie 180 stopni w osi pionowej i 270 stopni w osi poziomej, możemy wykadrować praktycznie w każdej sytuacji.

Wizjer

Oprócz bardzo dobrego ekranu. Użytkownik może także skorzystać z wbudowanego wizjera elektronicznego o rozdzielczości 921 000 punktów. Daje on obraz o bardzo dobrej jakości, odpowiednim nasyceniu kolorów i kontraście. Rozmiarem dorównuje wizjerom znanym z lustrzanek APS-C. Szkoda, że muszla oczna została wykonana wyłącznie z plastiku i że nie została lepiej wyprofilowana. Pomimo tych braków, flagowym NX-em fotografuje się bardzo komfortowo.

Lampa błyskowa

NX20 został wyposażony w niewielką, wbudowaną lampę błyskową. Uruchamiamy ją przy pomocy przycisku umieszczonego na górnej ściance z lewej strony. Flesz możemy w regulować w zakresie +/- 2EV. W trybie automatycznym radzi on sobie dobrze z doświetlaniem pierwszego planu, nie mieliśmy problemów z pojawiającymi się przepaleniami.

Zasilanie i pamięć

Za zasilanie flagowego bezlusterkowca Samsunga odpowiada akumulator BP1310. Według producenta umożliwia on wykonanie około 360 zdjęć na jednym ładowaniu. Pełne naładowanie trwa około 2,5 godziny. Wyniki potwierdzają się w trakcie rzeczywistego używania aparatu. Bez problemu jesteśmy w stanie zrobić deklarowaną liczbę zdjęć.

Producent zdecydował się na wyposażenie NX20 w najbardziej popularny standard kart pamięci - SD. Gniazdo pamięci zostało ukryte tuż obok akumulatora, obsługuje karty w standardach SD, SDHC oraz SDXC.

Złącza i Wi-Fi

Złącza w NX20 zostały ukryte pod klapką umieszczoną z prawej strony korpusu. Klapka szczelnie przylega do ścianki korpusu, dzięki wbudowanej sprężynie w łatwy sposób się otwiera. Pod nią użytkownik znajdzie złącze HDMI oraz USB 2.0

Szerzej o Wi-Fi piszemy w osobnym artykule, aby do niego przejść kliknij tutaj.

Podsumowanie

Pod względem budowy i obsługi nic nie można zarzucić Samsungowi NX20. Aparat oferuje wszystko to, co jest niezbędne użytkownikowi: dobrze zapowiadająca się matryca, dość szeroki wybór obiektywów w przystępnych cenach, a jeżeli dodamy do tego bardzo dobry ekran Super AMOLED oraz dobrej klasy wbudowany wizjer elektroniczny, otrzymujemy aparat, który daje nam szerokie możliwości. Wydajna bateria oraz wbudowana lampa błyskowa również zasługują na pochwałę. Na plus zapisujemy także obecność modułu Wi-Fi, który poprawnie działa w połączeniu ze smartfonem.

+ bogaty system

+ bardzo dobry ekran Super AMOLED

+ dobrej klasy wizjer elektroniczny

+ wydajna bateria

+ moduł Wi-Fi

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)