Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Koncern Sony zaprezentował kilka tygodni temu kilka nowości, a wśród nich odświeżonego bezlusterkowca NEX-5, w którego nazwie pojawiła się literka "n". Nowy NEX zyskał w stosunku do poprzednika nową, 16-megapikselową matrycę, przyspieszony tryb seryjny i dotykowy interfejs. O tym jak te zmiany wpłynęły na jakość zdjęć i wartość użytkową aparatu można przeczytać w poniższym teście.
Menu
NEX-5 nie posiada menu podręcznego. Wskaźnik wielokierunkowy daje szybki dostęp do trybów napędu migawki, korekty ekspozycji i zmiany trybu wyświetlania. Tarcza może być programowalna i część funkcji jakie spełnia możemy dostosować do indywidualnych preferencji. Menu główne zaprojektowane jest w przemyślany i logiczny sposób, jednak specyfika filozofii produktów Sony wymaga dłuższego przyzwyczajenia i odnalezienia części opcji, co może być bardzo trudne na początku użytkowania aparatu. Rozkład i ergonomia menu nie zmieniła się w znaczącym stopniu od NEX-5.
Tryby pracy aparatu
Duża liczba zaawansowanych trybów fotografowania jest wizytówką niemal wszystkich aparatów Sony. Najciekawsze z nich to między innymi panoramy 3D, inteligentne auto, korekcja drgań. Dla bardziej ambitnych dostępne są tryby P, A, S, M. Tryb panoramy czy redukcji drgań zaskakiwały dużą skutecznością i sprawnością działania.
Ten ostatni pozwala na wykonanie nieporuszonego zdjęcia, fotografując z ręki przy 1/8 sekundy na 55 mm z wyłączoną stabilizacją obrazu. Tryb "inteligentne auto" dobrze rozpoznawał sceny z jakimi miał do czynienia, potrafił odróżnić kiedy portretowano osobę, dziecko lub zwierzę i poprawnie dobrać parametry ekspozycji.
Takie bogactwo sprawnie działających trybów umożliwia uzyskanie ciekawych zdjęć osobom, które zajmują się fotografią hobbystycznie i uprzyjemnią prace z aparatem.
Strefa twórcza
Najnowsza generacja Sony NEX pozwala na korzystanie z jeszcze jednej ciekawej funkcji. Są nimi efekty wizualne, zbiory kilku filtrów, które nadają zdjęciom zupełnie inny charakter niż zwykłe foty z cyfrówki.
Kilka z nich korzysta z multi-ekspozycji do budowania szerszych tonalnie obrazów. Panel dotykowy umożliwia bardziej zaawansowane sterowanie niektórymi efektami, np. wybór strefy nieostrości w filtrze miniatura.
Sony dało dostęp swoim klientom do bardzo sprawnie i wygodnie działającego narzędzia, które w prosty sposób uatrakcyjnia codzienne fotografowanie.
Podgląd zdjęć
Podgląd zdjęć nie zmienił się od czasów poprzenika. Ilość wyświetlanych informacji zmienia się po naciśnięciu strzałki w górę na wybieraku głównym, oznaczoną jako Disp.
Podsumowanie
Podczas codziennej pracy z aparatem bardzo brakowało menu podręcznego z najczęściej wykorzystywanymi funkcjami - np. pomiarem światła, trybem AF i kilkoma innymi. Rozwijanie zakładek menu w dół może spowodować, że odnalezienie interesującej nas funkcji zajmie dużo czasu. Mimo to menu jest intuicyjne i dostęp do wszystkich opcji jest łatwy dzięki panelowi dotykowemu.
+ duża ilość opcji
+ dotykowa obsługa
+ intuicyjny podział na kategorie
- brak menu podręcznego