Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Fotografowanie
Szybkość działania
Przy korzystaniu z manualnego pomiaru ostrości NX100 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po około 1 s od włączenia. Do trybu odtwarzania dostajemy się po nieco ponad 0,5 s czyli dość szybko. Ogólnie NX100 nie ma także problemów z szybkim przewijaniem zdjęć, jednak o płynnym wyświetleniu animacji można zapomnieć. Aparat nie ma natomiast problemów z przewijaniem zakładek menu i obsługą innych funkcji.
Zdjęcia seryjne
Jeżeli chodzi o zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości to Samsung NX100 oferuje prędkość 3 kl/s. Przy zapisie plików JPEG NX100 pozwoli nam wykonać z tą prędkością 10 kl, natomiast w RAW-ach 3 kl, przy czym seria RAW-ów jest zgrywana przez dobrych kilka sekund.
Poza tym do dyspozycji mamy zdjęcia seryjne w zmniejszonej rozdzielczości 1472 x 976 pikseli. W tym trybie NX100 pozwala na wybór jednej z trzech szybkości zapisu - 10 kl/s, 15 kl/s lub 30 kl/s. Przy zapisie 10 kl/s seria trwa 3 s więc NX100 pozwala na zapis całkiem długiej sceny, co może być przydatne przy rejestracji np. skoków czy innych sportów zimowych i letnich.
Pomiar ostrości
Samsung NX100 dobrze radzi sobie z pomiarem ostrości w dobrych warunkach oświetleniowych. Mamy tu na myśli światło dzienne lub mocno oświetlone pomieszczenia. Wtedy aparat ostrzy pewnie i zazwyczaj mieści się w zakresie od 0,3 do 0,6 s. Trochę gorzej wygląda sytuacja w słabszym oświetleniu - światła miejskie w nocy, słabo oświetlone pomieszczenia. NX100 w takich warunkach czasami gubi się i wyświetla czerwoną ramkę, a co za tym idzie musimy powtórzyć pomiar. Sposobem na to jest ostrzenie na kontrastowe miejsca jak np. światła czy wyraźne linie - wtedy NX100 nas nie zawiedzie. Ogólnie działanie autofokusa można ocenić wysoko chociaż do takich konstrukcji jak Panasonic GH2 trochę mu brakuje zarówno pod względem szybkości działania jaki i kultury pracy obiektywu. Osiągi autofokusa są porównywalne dla obu nowych obiektywów - 20-50 mm f/3.5-5.6 oraz 20 mm f/2.8 pancake.
Pomiar światła
NX100 oferuje trzy tryby pomiaru światła: punktowy, centralnie ważony oraz multi. Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru matrycowego - multi, który w większości przypadków daje satysfakcjonujące efekty. Jedynie podczas zdjęć nocnych ma delikatną tendencję do zbyt mocnego naświetlania. Do trybu pomiaru dostajemy się za pomocą szybkiego menu podręcznego - przycisk Fn.
Tryby ekspozycji
Samsung NX100 został wyposażony w tradycyjną tarczę trybów umieszczoną na górnej ściance. Znajdziemy na niej standardowy zestaw programów PASM, tryb Smart, filmowanie, Scene oraz i. Tryb Smart pozwala na inteligentne rozpoznawanie sceny co może się przydać, gdy nie chcemy się zastanawiać nad ekspozycją albo dajemy aparat komuś innemu, kto nie ma pojęcia o obsłudze aparatu.
Bracketing
Samsung NX100 daje nam do dyspozycji bracketing ekspozycji, balansu bieli i stylu obrazu. Do barcketingu dostajemy się w szybki sposób za pomocą przycisku napędu, natomiast dokładne ustawienia sekwencji dostępne są w trzeciej zakładce menu - możemy tu ustawić zakres bracketingu ekspozycji, zmiany balansu bieli i wybrać style obrazu. Trzeba przyznać, że bracketing w modelu NX100 oferuje wszystko co niezbędne i trochę więcej.
Stabilizacja obrazu
Samsung NX100 podobnie jak NX10 oferuje optyczną stabilizację obrazu polegającą na umieszczeniu ruchomego elementu w obiektywie. Obecnie są dostępne dwa obiektywy ze stabilizacją:
Niestety podczas testu modelu NX100 nie mieliśmy do dyspozycji żadnego z obiektywów wyposażonych w stabilizację. Możemy się jedynie posiłkować testem NX10 podczas, którego wykonaliśmy test stabilizacji obiektywu 18-55 mm f/3.5-5.6 OIS. Wykonaliśmy go na najdłuższej ogniskowej 55 mm. Najpierw określiliśmy jaki czas jesteśmy w stanie utrzymać bez stabilizacji, następnie włączyliśmy stabilizację i określiliśmy o ile da się wydłużyć czas ekspozycji i uzyskać ostre zdjęcia. Samsung NX10 z obiektywem 15-55 mm f/3.5-5.6 pozwala na wydłużyć ekspozycję o 2,5 EV co jest wynikiem bardzo przyzwoitym. Ponieważ elementem stabilizującym jest soczewka umieszczona w obiektywie można wnosić, że NX100 z tym obiektywem dałby podobny rezultat.
Balans bieli
Do balansu bieli dostajemy się za pomocą prawego przycisku nawigatora. Do dyspozycji - poza trybem auto - mamy sześć ustawień zdefiniowanych i tryb według wzorca, który zachęca do używania łatwością obsługi. Wystarczy wybrać tryb Własne ust., wycelować w coś białego i wcisnąć spust migawki i gotowe. Jedyne czego zabrakło to ustawienia według Kelvinów, nie jest to funkcja nieodzowna jednak przydatna.
Automatyczny balans bieli radzi sobie dość dobrze. Nie ma problemów ze światłem dziennym i żarowym, trochę lepiej mógłby interpretować światło sodowe. Poza sporadycznymi przypadkami gdzie automatyczny balans bieli "zwariował" sprawował się poprawnie. W warunkach studyjnych bardzo dobrze zinterpretował światło jarzeniowe.
Opcje korekty obrazu
Samsung NX100 daje nam do dyspozycji Kreator obrazu, do którego dostajemy się przez menu podręczne Fn. Do wyboru mamy 9 trybów zdefiniowanych i 3 tryby własne, które sami możemy zdefiniować. Poza tym w każdym z trybów możemy zmieniać Kolor, Nasycenie, Ostrość i Kontrast.
Filmowanie
Samsung NX100 pozwala na nagrywanie filmów w najwyższej jakości 1280 x 720 pikseli z prędkością 30 kl/s w formacie MP4 (H.264). Pomimo, że teoretycznie mamy do dyspozycji autofokus, nie działa on w trakcie filmowania. Możemy ustawić ostrość przed filmowaniem jednak nie możemy przeostrzyć w trakcie, chyba, że w trybie manualnym.
Podczas filmowania do dyspozycji mamy tryb P lub A - preselekcja przysłony, co przy zastosowaniu jasnych obiektywów pozwala na łatwe operowanie głębią ostrości. Z ciekawostek warto wspomnieć o funkcji Fader, która umożliwia ściemnianie sceny na początku lub na końcu naszego klipu. Dodatkowo jeżeli podczas filmowania wciśniemy przycisk OK to pauzujemy nagrywanie. Po wciśnięciu go ponownie NX10 znów nagrywa film i obie sceny zapisuje w jednym pliku. Są to fajne funkcje kreatywne, które pozwalają wykonać jeden film składający się z kilku scen i zakończony np. przejściem w czerń.
Podsumowanie
Pod względem funkcji czysto fotograficznych Samsung NX100 wypada bardzo przyzwoicie. Składa się na to prędkość działania aparatu i autofokusa, który może nie jest tak szybki jak w konstrukcjach Mikro Cztery Trzecie jest jednak dużo lepszy od większości kompaktów. Nie można tez narzekać na pomiar światła, który poza zdjęciami nocnymi daje bardzo dobre rezultaty. Na plus zasługuje też automatyczny balans bieli, który poza sporadycznymi przypadkami działa bez zarzutu. Gdy już jesteśmy przy balansie bieli to należy się pochwała za łatwy sposób ustawiania balansu według wzorca. Jedynym wyraźnym minusem jest brak autofokusa podczas filmowania.
+ szybkość autofokusa
+ szybkość działania
+ pomiar światła
+ automatyczny balans bieli
+ rozbudowany bracketing
+ rozbudowane funkcje wideo - tryb P i A
+ seryjne z zmniejszonej rozdzielczości 10kl/s, 15 kl/s, 30 kl/s
- brak autofokusa podczas filmowania