Ergonomia i funkcje przycisków

NX100 to najnowsza propozycja Samsunga w systemie NX, który jest konkurencją południowokoreańskiego producenta dla systemów Mikro Cztery Trzecie i Sony NEX. Model ten ma przyciągnąć użytkowników oryginalnym wzornictwem i dobrymi osiągami fotograficznymi.

Autor: Marcin Falana

29 Grudzień 2010
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Samsung NX100 reprezentuje trochę inne podejście pod względem wzornictwa niż model NX10, który wygląda jak zminiaturyzowana lustrzanka. NX100 ma być bardziej stylową propozycją, przypominającą elegancki kompakt. Poza zmienionym wyglądem, NX100 wyposażono w nową funkcję połączoną z przyciskiem iFn umieszczonym na obiektywie. Umożliwia on obsługę parametrów ekspozycji, balansu bieli i czułości ISO za pomocą pierścienia ostrości lub tylnej tarczy nastaw. Póki co do dyspozycji mamy dwa obiektywy wyposażone w przycisk iFn, z czasem Samsung ma wypuścić kolejne.

Zmiana wyglądu wiąże się także z brakiem wbudowanej lampy błyskowej i wizjera elektronicznego. Korzystając z takiej okazji Samsung wypuścił z modelem NX100 dedykowaną, zewnętrzną lampę błyskową SEF15A oraz wizjer elektroniczny EVF10. Poza tym do dyspozycji mamy odbiornik GPSS10 umożliwiający geotagowanie zdjęć.

Samsung NX100 waz z akcesoriami

Samsung NX100 robi przyzwoite pierwsze wrażenie. Biorąc pod uwagę gabaryty trudno go nazwać aparatem kieszonkowym, chociaż z obiektywem 20mm f/2.8 pancake jest bardzo poręczny. NX100 ma prawie identyczne wymiary jak Olympus E-P2 czy Panasonic GF1. Jest także trochę mniejszy od Olympusa E-PL1, jest jednak większy od Panasonika GF2.

Aparat charakteryzuje się ciekawym, minimalistycznym wzornictwem. Dzięki czemu sprawia wrażenie mniejszego niż jest w rzeczywistości. Jest to głównie zasługą dwukolorowej górnej ścianki.

Przednia ścianka została tak wyprofilowana aby umożliwić wygodny uchwyt co udało się Samsungowi znakomicie. Palec wskazujący idealnie ląduje na spuście migawki, a na tylnej ściance znalazło się specjalnie wyprofilowane miejsce na kciuk. Trochę przeszkadza mocowanie paska i śliskie plastiki, jednak dzięki niewielkiej masy NX100 trzyma się bardzo wygodnie. Tylna ścianka jest przejrzysta i nie jest przeładowana przyciskami. Jedynym elementem do którego można mieć zastrzeżenia są gładkie plastiki. Po pierwsze są śliskie, po drugie widać na nich każdy odcisk palca.

Funkcje przycisków

Opis funkcji przycisków zaczniemy od górnej ścianki. Znajdziemy tu włącznik ON/OFF, górną tarczę nastaw, spust migawki i tarczę trybów ekspozycji. Jak już wspomnieliśmy spust migawki został umieszczony w odpowiednim miejscu i działa z odpowiednim skokiem. Trochę drażni jego podświetlenie, szczególnie podczas fotografowania w nocy.

Samsung NX100

Reszta elementów sterujących została umieszczona na tylnej ściance. Idąc od góry z prawej strony wyświetlacza znajdziemy przyciski blokady ekspozycji AEL, korekty ekspozycji oraz Menu. Poniżej znalazł się nawigator z okalającą go tylną tarczą nastaw. Przyciski nawigatora dają nam bezpośredni dostęp do trybu autofokusa - AF-MF, balansu bieli - WB, czułości ISO oraz napędu. Środkowy przycisk nawigatora służy do zmiany punktu AF i jego wielkości.

Samsung NX100

Nad nawigatorem, z jego prawej strony, umieszczono przycisk szybkiego menu podręcznego Fn. Pozwala on na szybki dostęp do kilku parametrów takich jak rozmiar i jakość zdjęcia, obszar AF, pomiar światła i Kreator obrazu, w którym dostosujemy kolor, nasycenie, ostrość i kontrast.

Samsung NX100
menu podręczne Fn

Pod nawigatorem znalazły się dwa przyciski. Jeden z nich obsługuje odtwarzanie zdjęć, drugi - zielony - jest odpowiedzialny za ich kasowanie w trybie odtwarzania, oraz za wyzerowywanie wartości niektórych funkcji jak np. środkowy punk AF, czy korekty ekspozycji w trybie fotografowania. Z lewej strony tylnej ścianki tuż nad ekranem LCD umieszczono przycisk DISP, który pozwala dostosować liczbę wyświetlanych informacji.

Ostatnie przyciski jakie nam pozostały to C oraz iFn. Przycisk C, który możemy zaprogramować, znajduje się na lewej ściance korpusu. Obsługujemy go w wygodny sposób lewą ręką. Możemy mu przypisać jedną z trzech funkcji: RAW za jednym dotknięciem, podgląd optyczny lub balans bieli wg. wzorca.

Przycisk iFn znajduje się na obiektywie i obsługujemy go palcem wskazującym prawej dłoni. Po wciśnięciu przycisku iFn w dolnej części ekranu pojawia się skala z funkcją, którą możemy zmieniać tylną tarczą lub pierścieniem na obiektywie. Szczególny urok ma to drugie rozwiązanie ponieważ przypomina klasyczne aparaty analogowe. Pod przycisk iFn z definicji przypisana jest przysłona i czas (tryb M) lub przysłona i korekta ekspozycji (tryb A). Poza tym możemy w menu aparatu rozszerzyć funkcjonalność tego przycisku o czułość ISO i balans bieli - WB.

Podsumowanie

Ogólnie ergonomia jaką oferuje NX100 pozwala na wygodne fotografowanie. Składa się na to wygodny uchwyt i dobre rozmieszczenie przycisków i tarcz. Elementami, które można by poprawić to śliskie plastiki i trochę zbyt lekko działająca tylna tarcza nastaw. Szkoda także, że funkcja iFn obsługiwana jest przez tylną tarczę natomiast przednia umożliwia wybór jaką funkcję obsługuje, a nie odwrotnie jak to jest w lustrzankach. Poza tym można pochwalić Samsunga za samą funkcje iFn, która urozmaica obsługę i zbliża ją do klasycznych aparatów. Łatwość obsługi wzbogacają dwa programowalne przyciski i szybki dostęp do zmiany punktu AF przez przycisk OK.

+ wygodny uchwyt

+ dwa programowalne przyciski

+ menu podręczne Fn

+ szybki dostęp do zmiany punktu AF

+ funkcja iFn

- śliskie plastiki

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj